LIVE UPDATES
Aktualitet

EMRAT/ 3 biznesmenët që u rropën nga “Bajrajt” në Shkodër, paguanin çdo muaj ‘haraç’ tek “D

25 Nëntor 2019, 08:04 Nga DOSJA
EMRAT/ 3 biznesmenët që u rropën nga “Bajrajt”

SHKODËR- Zbulohen emrat e tre personave në Shkodër që janë kanosur me jetë nga anëtarët e grupit Bajri, duke i marë shuma të konsiderueshme në euro dhe lek. Një pronar restoranti në Shirokë Ardi Vajushi, një pronar agjensie udhëtimi në Shkodër Arjet Miloti dhe biznesmeni Ardjan Kiri, sipas Prokurorisë së Krimeve të Rënda janë personat që në periudha të caktuara janë shantazhuar dhe kërcënuar me jetë, me qëllim dhënien e shumave financiare për llogari të anëtarëve të grupit “Bajri” ose siç njihen ndryshe në Shkodër me emrin “Djemtë e Dobraçit”. Këtyre tre personave u janë marë çdo muaj një sasi e konsiderueshme euro. Edhe pse ata janë marë në pyetje në prokurori dhe kanë deklaruar se nuk i kanë dhënë para anëtarëve të grupit “Bajri”, përgjimet telefonike të kryera nga prokuroria e Krimeve të Rënda, kanë nxjerë të kundërtën e asaj që kanë pretenduar tre biznesmenët në Shkodër. Grupi i strukturuar kriminal “Bajri” që drejtohej nga Safet dhe Behar Bajri, të njohur në Shkodër për shkak të veprimtarisë kriminale, të shtrirë në një periudhë të gjatë kohore në qytetin e Shkodrës, kishte përfshirë një numër të konsiderueshëm dhe kishte arritur të krijonte një situatë frike te banorët e qytetit në funksion të realizimit të qëllimeve të tyre kriminale, sa vetëm përmendja e emrit, të një prej drejtuesve të tij, ishte e mjaftueshme për t’i vendosur nën presion tre biznesmenët, të cilëve u drejtohej. Si rezultat i kësaj veprimtarie, grupi i strukturuar ka arritur të përfitojë padrejtësisht sasi monetare duke vendosur nën presion psikologjik Arjet Miloti, Ardi Vajushi dhe Ardjan Kiri.

Tre biznesmenët të trembur, mohojnë dhënien e parave

Të ndodhur nën efektet e dhunës psikologjike edhe gjatë pyetjes së tyre në prokurori, viktimat nga këto vepra penale kanë mohuar që të jenë nën “shtrëngim”, duke përdorur shpjegime joreale, që bien në kundërshtim me të dhënat e përftuara nga përgjimet telefonike të komunikimeve. Po ashtu thotë prokuroria, nuk provohet ndonjë marrëdhënie financiare apo tregtare mes tre personave Arjet Miloti, Ardi Vajushi e Ardjan Kiri dhe anëtarëve të grupit “Bajri”. Ndërkohë, përveç veprës penale të “shtrëngimit me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, për të përfituar sasi monetare, anëtarë të grupit të strukturuar ishin të përfshirë edhe në veprimtarinë e “prodhimit ose mbajtjes së lëndës narkotike”.

Mikja e Behar Bajri vetëm 1 ditë në punë,kur u prezantua

Duke zgjeruar territorin për shkak të “emrit” dhe veprave kriminale me rrezikshmëri të lartë shoqërore, grup i strukturuar kriminal, i fuqizuar edhe nga përfitimet materiale prej veprimtarive të paligjshme, ka arritur të ndikojë edhe në institucione shtetërore, sa drejtuesit e tij mund të marrin përsipër emërimin në punë, marrjen e provimeve në shkollë të dikujt ose të ndikojnë për t’u punësuar anëtarët e tyre. Më konkretisht është ndërhyrë në mënyrë të paligjshme për marjen e provimeve për Dragana Çeka dhe kanë ndikuar punësimin si infermiere të shtetases Jorida Murati. E hetuara Jorida Murati është punësuar, për shkak të lidhjeve me grupin kriminal, në detyrën e infermieres në spitalin e Shkodrës në sektorin e planifikimit familjar, vetëm për të përfituar vlera monetare, pa pasur qëllim për të kryer detyrën e saj. Sipas hetimeve të prokurorisë Murati është paraqitur në punë vetëm 1 ditë, pikërisht kur dhe është bërë prezantimi i saj dhe më pas nuk ka shërbyer asnjë ditë si infermiere. Mirëpo edhe pse nuk është paraqitur në punë, ajo është paguar rregullisht me ndihmën e shefit të shërbimit në spitalin e Shkodrës, mjekut, Senad Halluni, kryeinfermieres Florine Hoxha dhe financieres Mira Nikaj, që të gjithë në dijeni se nënshkrimi i listëprezencave për pagesën e plotë të së hetuarës Murati ishte fiktiv. Nga dita e prezantimit, Jorida nuk është paraqitur më dhe në lidhje me prezencën e saj, ajo ka kontaktuar me shefin e shërbimit Senad Halluni, i cili përpos kërkesës së saj për të sqaruar pozicionin e Joridës, i ka thënë se:“…do ia bëjmë dhe do ia japim pagën, përgjegjësinë e mbaj unë…”.Kjo situatë dhe marrëdhënie mes tyre është përsëritur edhe muajt e tjerë, kur ajo vazhdonte të mos ishte prezente dhe në çdo rast shefi i shërbimit Senad Halluni ka insistuar që për shtetasen në fjalë, ditët e punës të ishin të plota, situatë e cila ka vazhduar deri në ditët e para të muajit nëntor, kur Florina ka refuzuar vazhdimin e mëtejshëm të kësaj situate.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet ardi vajushi ardjan kiri arjet miloti grupi bajrave jorida murati operacioni oaz safet bajri ardi vajushi ardjan kiri arjet miloti grupi bajrave jorida murati operacioni oaz safet bajri

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh