LIVE UPDATES
Bota

Izraeli rekord infektimesh që nga fillimi i pandemisë, ulet mosha e të infektuarve

12 Janar 2021, 12:21 Nga DOSJA
Izraeli rekord infektimesh që nga fillimi i pandemisë, ulet mosha e

IZRAEL– Për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, Izraeli tani thotë se më shumë se një e katërta e rasteve të saj më serioze Covid-19, ku kërkohet shtrimi në spital, janë në pacientë nën moshën 60 vjeç. Ministria Izraelite e Shëndetësisë po ia hedh fajin plotësisht variantit të ri të zbuluar së pari në Mbretërinë e Bashkuar muajin e kaluar, raporton CNBCnews.

Dr. Itamar Grotto, drejtori i asociuar i përgjithshëm i Ministrisë Izraelite të Shëndetësisë shpjegoi: – “Kjo është për shkak se varianti i ri në Mbretërinë e Bashkuar është më infektues, kryesisht tek të rinjtë dhe fëmijët.”

Lajmi se spitalet e Izraelit tani kanë një sasi rekord të rasteve serioze Covid erdhi brenda 24 orësh nga momenti që Izraeli filloi një të injektojë dozën e dytë të vaksinës. Kryeministri Benjamin Netanyahu ishte i pari që mori goditjen e tij të dytë dje.

Izraeli është lavdëruar nga komuniteti global i shëndetësisë për lëvizjen kaq shpejt për të vaksinuar popullsinë. Deri më tani, pothuajse dy milion izraelitë kanë marrë dozat e tyre të para, nga rreth 9 milion njerëz. Izraeli ka një sistem shëndetësor shumë të centralizuar, ku të gjithë duhet të regjistrohen në një sistem dixhital, duke e bërë më të lehtë për Ministrinë e Shëndetësisë që të organizojë vaksinimin në të gjithë vendin.

Pavarësisht suksesit në frontin e vaksinave, Izraeli aktualisht është në bllokimin e tretë në të gjithë vendin për shkak të përhapjes së virusit. Pa minimizuar shqetësimin për përqindjen në rritje të të rinjve të shtruar në spital me infektime serioze, Grotto, një epidemiolog, tregon se pothuajse 70% e izraelitëve mbi moshën 60 vjeç kanë marrë tani goditjen e tyre të parë duke u siguruar atyre një farë imuniteti.

Kontribuesi i CNBC dhe ish-kreu i FDA, Dr. Scott Gottlieb ka vëzhguar trendet në Izrael dhe Evropë që kur filloi pandemia një vit më parë, dhe duke i përdorur ato si një model i mundshëm për atë që mund të ndodhte në Shtetet e Bashkuara, duke përfshirë variantin relativisht të sapo zbuluar në Mbretërinë e Bashkuar.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne izrael koronavirusi ne izrael

Sondazh

Poll
Bota 12 Janar 2021, 11:37

SHBA- Donald Trump natën e kaluar deklaroi një gjendje të jashtëzakonshme në Uashington DC ndërsa policia zbuloi tre komplote për të sulmuar Kapitolin përpara i...

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013

"Zemërohet" Vjosa! Pamjet e rrjedhës pas reshjeve të dendura, apel për të monitoruar situatën

Terren i VËSHTIRË- Momenti kur shpëtohet 43-vjeçari që po kërkonte thesarin në Gramsh

Proteste per Luiz Ejllin

Protesta per Luiz Ejllin te Top Channel

Momenti kur peshkarexha “Geni” kapet duke u furnizuar me naftë nga anija libiane