LIVE UPDATES
Bota

Izrael, rivalët e kryeministrit Netanyahu vazhdojnë përpjekjet për krijimin e një koalicioni qeverisës

31 Maj 2021, 16:41 Nga DOSJA
Izrael, rivalët e kryeministrit Netanyahu vazhdojnë përpjekjet

Një grup partish politike në Izrael, të cilat kërkojnë të largojnë nga pushteti kryeministrin Benjamin Netanyahu, zhvilluan të hënën një takim për të bërë marrëveshje qeverisëse, dy ditë para se të përfundojë afati që ato kanë në dispozicion.

Kreu i opozitës Yair Lapid tha në një takim të partisë së tij “Yesh Atid” se “shumë pengesa” ishin para deri në arritjen e një marrëveshjeje, por ai theksoi se anëtarët e ndryshëm të koalicionit anti-Netanyahu po përpiqen “të shohin nëse mund të gjejmë në ditët në vijim kompromise të mençura për hir të qëllimit të madh”.

Zoti Lapid u ngarkua nga presidenti i vendit për të formuar një qeveri, në fillim të këtij muaji pasi zoti Netanyahu dështoi ta formonte qeverinë pas zgjedhjeve të 23 marsit. Këto ishin zgjedhjet e katërta të zhvilluara në dy vjet.

Të dielën, Naftali Bennett, kreu i partisë së vogël “Yamina”, tha se ai do të punonte me zotin Lapid për të formuar një qeveri të unitetit të gjerë dhe “për të kthyer Izraelin në rrugën e tij”.Zoti Lapid tashmë ka siguruar mbështetjen e dy partive më të vogla liberale dhe një fraksioni ultranacionalist.

Zoti Bennett dhe zoti Lapid tani kanë kohë deri ditën e mërkurë për të arritur një marrëveshje dhe sipas agjencisë së lajmeve “Associated Press” posti i kryeministrit do të ndahet mes dy udhëheqësve (Zoti Bennett do të qëndrojë kryeministër për dy vitet e para, më pas drejtimin do ta marrë zoti Lapid).

Asnjë parti politike nuk ka fituar kurrë një shumicën për të qeverisur e vetme në parlamentin e Izraelit me 120 vende. Kështu vazhdimisht partitë kanë bërë koalicione për të arritur shumicën me 61 vende.

Sipas “Associated Press” nëse zoti Lapid dhe aleatët e tij, të cilët variojnë nga nacionalistë të vijës së ashpër deri tek një parti e vogël islamike, mund të kapërcejnë mosmarrëveshjet e tyre dhe të nënshkruajnë një marrëveshje, kjo do të sillte fundin e sundimit të zotit Netanyahu.

Benjamin Netanyahu është kryeministri më jetëgjatë i Izraelit, që ka mbajtur detyrën që nga viti 2009, si dhe një post të shkurtër në fund të viteve 1990. Ai ka qëndruar në pushtet pavarësisht se është akuzuar për mashtrim dhe ryshfet në vitin 2019. Netanyahu ka mohuar çdo shkelje dhe ka refuzuar të tërhiqet nga detyra ndërsa është në gjyq.

Izraeli ka mbajtur katër zgjedhje parlamentare në dy vitet e fundit, të gjitha shihen si një referendum mbi aftësinë e tij për të qeverisur.

Pasi zoti Bennett njoftoi synimin e tij për të bashkuar forcat opozitare, kryeministri Netanyahu në një fjalim në televizion kombëtar tha se një qeveri e tillë “është një rrezik për sigurinë e Izraelit dhe është gjithashtu një rrezik për të ardhmen e shtetit”.

Zoti Lapid iu përgjigj komenteve të zotit Netanyahut të hënën, duke thënë se ato ishin “të pamatura dhe të rrezikshme, nga një njeri që ka humbur frenat”.

VOA

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota benjamin netanyahu izrael naftali bennett yair lapid benjamin netanyahu izrael naftali bennett yair lapid

Sondazh

Poll

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren