LIVE UPDATES
Aktualitet

Iu arrestua vëllai për mashtrim, Adriatik Alimadhi:S’na bëni dot pis! Mora Çuçin, s’ma hapi

17 Prill 2022, 14:46 Nga DOSJA
Iu arrestua vëllai për mashtrim, Adriatik Alimadhi:S’na

TIRANË– Ish-deputeti i Kuvendit të Shqipërisë, Adriatik Alimadhi ka reaguar për herë të parë për arrestimin e të vëllait, Fatos Alimadhit. Me anë të një postimi në Faceboook, Alimadhi shkruan se vëllai i tij dhe askush në familjen e tyre nuk ka lidhje me krimin dhe mashtrimin. Sipas Alimadhit ,vendimi i Gjykatës për ta lënë të lirë vëllain tregon se kallëzimi i bërë është i rremë. Ndërsa hedh akuza ndaj zv/ministrit të Brendshëm Juljan Hodaj, që sipas tij ka detyruar policinë të arrestoi vëllain. Ai sqaron se Hodaj është përfitues i një prone me vlerë 395000 euro.

“Kam dashur te komunikoj me ministrin e brendshem per ta sqaruar mbi kete situate te rende te shkeljes se ligjit por nuk ma hapi telefonin. Kam pasur takim me shume personalitete qe punojne ne institucionet ligjzbatuese te shtetit, e dini se cfare me thoshin, na vjen Tedi Malaveci, kryetari i dhomes kombetare te permbaruesve gjyqesor privat dhe na thote, pse nuk arrestoni kete permbarues e te gjithe me radhe kane frike nga ky tip i çuditshem sepse eshte dhendri i Fatmir Xhafes. Nga ky klan Hodaj – Malaveci i pushtetshem ka vuajtur dhe eshte perballur vellai im. Ju kujtoj pavaresisht se po na lodhni por nuk mposhtemi nga ju, sju kemi frike, mos na detyroni te bejme vetgjyqesi. Per kete i kerkoj ministrit te drejtesise Ulsi Manjes dhe Dhomes Kombetare te Sherbimit Permbarimor Gjyqesor Privat te nisin sa me pare procedurat per shkarkimin e kryetarit te sherbimit permbarimor privat per kercenimet qe i bene permbaruesve dhe institucioneve te shtetit,”-shkruan Alimadhi ndër të tjera.

POSTIMI I PLOTË I ADRIATIK ALIMADHIT:

Te dashur miq! Une ish deputeti Adriatik Alimadhi vellai i permbaruesit gjyqesor privat Fatos Alimadhi, Drejtesia vendosi; Detyrim per paraqitje, Prokurori jemi para faktit te nje kallezimi te rreme. Me lejoni te shpreh keqardhjen tim per te gjitha ato port-hale – kur thote ish kolegu im Myslim Murrizi, i cili ka te drejte ne kete rast-, nje perçmim te nje pjese te shoqerise shqiptare e cila keto dite ka vjelle vrere ne menyren me te padrejte ndaj meje, vellait dhe alternatives tone politike. Nuk me beni kurre pis mua personalisht, vellain dhe familjen time, jemi edukuar nga te paret tane me nje kulture tjeter, respekt dhe dashuri ndaj njeri-tjetrit, te duam familjen, te respektojme mikun por te duam kombin, dhe historikisht e kemi mbajtur kete tradicionalitet dhe amanet te te pareve tane. Kemi jetuar me djersen e ballit, te ndershem, kurre hajdut apo gjobvenes, por te perkushtuar ne zbatim te ligjit si dhe dashurise ndaj kombit tone. Nuk kemi kerkuar kurre merita, por kuptoni nje gje shume te rendesishme OR TE MJERE; VELLAI ESHTE VELLA, dhe jam krenar qe kam nje vella qe nuk trembet, nuk terhiqet para askujt, por i jep force ligjit dhe zbatimit te tij. Ju sqaroj mbi shkeljet e ligjit nga policia e shtetit ndaj vellait tim. Qofsha i gabuar kallezuesja Monika Cela, tezja e zv/minister Juljan Hodaj, por ky tipi me urdher te forti urdheron forcat e policise te ndalojne vellain ne shkelje te plote me ligjin. Ne daten 12 prill i shkojne ne shtepi terrorizojne familjen, date 13 i shkojne te zyra, ne daten 14 prill paraqitet vullnetarisht ne polici ne oren 9 te mengjesit. Nuk mund ta kuptoj procesverbalin pasi OPGJ thote pas komunikimit me prokurorin e gatshem Gjergji Tako u konkludua ndalimi i shtetasit Fatos Alimadhi. Si ndalohen shtetasit ne komunikim telefonik? Pa urdher ndalimi? E mbajne deri ne oren 16 ora zyrtare pa i marre deklarim dhe e njoftojne merr avokat se do te ndalojme. Pse ndodhi keshtu? Nuk eshte kriminel, vrases apo probleme te ketij lloji apo shkelje ligji, por zbatues i ligjit nepermjet profesionit te tij. Kam dashur te komunikoj me ministrin e brendshem per ta sqaruar mbi kete situate te rende te shkeljes se ligjit por nuk ma hapi telefonin. Ne daten 15 prill kam pasur nje takim me drejtorin e policise se Tiranes dhe ne emocion e siper i kam bere te ditur te gjitha veprimet e shpejtuara te policise dhe ne shkelje te ligjit dhe dhunimit te lirive dhe te drejtat e njeriut. Ne qofte se vertetohet se kallezuesja, tezja e zv/minister Hodaj, per te cilen disponoj fakte se perfituesi i kesaj pronesie eshte Juljan Hodaj kundrejt nje vlere prej 395000 Euro dhe hipotukes eshte Monika Cela, i kerkoj kryeministrit Edi Rama shkarkimin e menjehershem te tij. Per kete i kerkoj SPAK si i ka pasur Juljan Hodaj 395000 Euro? A jane te deklaruara keto? Me aq prova sa disponoj une SPAK duhet te veproje. Me ndjeni t’ju shpjegoj gjate ketyre diteve te lodhshme per mua kam takuar shume miq te vertet dhe shume dashamires duke me shprehur solidaritetin, me shaka ju kam thene; se burgun ne shqiperi vetem ne e kemi ne tapi, por nuk trembemi prej tij por kur e meriton dhe jo padrejtesisht, ate se pranojme kurre o mjerane. Kemi kerkuar dhe vendosur drejtesi historikisht si familje dhe asgje tjeter. Epitetet e ketyre diteve ndaj meje, vellait dhe familjes jane te teperta dhe shume te ngarkuara, si nuk gjeta nje koment dashamires, por pulaxhinj, bashkepunetor, tradhetar, hajdut e shume te tjera qe nuk i ngre kandari. Shpreh indinjaten time te thelle qe kjo shoqeri shqiptare mbane urrejtje ndaj nesh dhe familjeve tona fisnike, madje ne kerkojme te futemi ne europen e bashkuar, e kush kerkon te na fus ne shoqerite demokratike, bijte e komunisteve kriminel te djeshem? Ata nuk e kuptojne dhe nuk e mendojne kurree vellazerine, kane vetem urrejtje dhe jane shpirtzinj. Ju drejtohem strukturave europiane, posacerisht Komisonit Europian, Keshillit te Europes, Keshillit Europian etj. se shoqeria shqiptare ende eshte larg shoqerive demokratike, larg lirise dhe nuk e meriton bashkejetesen ne keto shoqeri demokratike dhe perendimore. Keqardhje qe e them por u lodhem me shpifje, kercenime dhe ndodhi te tilla te padrejta. Eshte folur se im vella eshte i tille dhe ka qene i denuar, asgje e vertete. Ka fituar te gjitha padrejtesite ndaj tij me vendim te formes se prere. Kam pasur takim me shume personalitete qe punojne ne institucionet ligjzbatuese te shtetit, e dini se cfare me thoshin, na vjen Tedi Malaveci, kryetari i dhomes kombetare te permbaruesve gjyqesor privat dhe na thote, pse nuk arrestoni kete permbarues e te gjithe me radhe kane frike nga ky tip i çuditshem sepse eshte dhendri i Fatmir Xhafes. Nga ky klan Hodaj – Malaveci i pushtetshem ka vuajtur dhe eshte perballur vellai im. Ju kujtoj pavaresisht se po na lodhni por nuk mposhtemi nga ju, sju kemi frike, mos na detyroni te bejme vetgjyqesi. Per kete i kerkoj ministrit te drejtesise Ulsi Manjes dhe Dhomes Kombetare te Sherbimit Permbarimor Gjyqesor Privat te nisin sa me pare procedurat per shkarkimin e kryetarit te sherbimit permbarimor privat per kercenimet qe i bene permbaruesve dhe institucioneve te shtetit.

Alimadhi u arrestua pasi një person që kishte marrë kredi në emër të një subjekti, por më pas ka ndërruar jetë, pa e shlyer kredinë dhe përmbaruesi Alimadhi u ka bllokuar llogaritë të gjithë familjarëve të tij që kishin lidhje me subjektin në fjalë, pa i lajmëruar ata. Ndërkohë që ligjërisht duhet të kishte marrë vetëm pjesën që mbulon sigurimi i jetës së personit në fjalë.

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet adriatik alimadhi arrestohet fatos alimadhi fatos alimadhi adriatik alimadhi arrestohet fatos alimadhi fatos alimadhi

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!