LIVE UPDATES
Sport

Itali-Spanjë një përballje klasike mes shumë shifrash e statistikash…

6 Korrik 2021, 17:46 Nga DOSJA
Itali-Spanjë një përballje klasike mes shumë shifrash e

ANGLI – Mbrëmjen e sotme Italia dhe Spanja do të luajnë gjysmëfinalen e parë të Evropianit të këtij viti dhë bëhet fjalë për një përballje që konsiderohet si një klasike e kompeticionit duke qenë se këto dy përfaqesuese janë përballur shpesh me njëra tjetrën

Italia e ka mundur Spanjën vetëm 2 herë në 14  ndeshjet e fundit; në miqësoren e 2011 2-1 dhe në 1/8 e finaleve të Euro 2016 2-0. Italia dhe Spanja janë përballur 9 herë më parë në Evropianë e Botërorë me italinë që ka fituar në 4 raste e Spanjën në 1.

Itali-Spanjë do të jetë përballja mes skuadrave evproiane që është vënë re më shpesh në turnetë madhorë. Kjo e së martës do te jetë sfida e 7 mes Spanjës e Italisë në një kampionat Evropian. për më tepërt ky është evropiani i katërt radhazi që këto dy skuadra përballen me njëra-tjetrën në fazën me eliminim direkt me Spanjën që kaloi turnin në 2008 dhe fitoi finalen e 2012 përpara se Italia ta Eliminonte në 2016.

Italia arrin në fazën final four të një turneu madhor Evropian e Botërorë për të 12-tën herë; vetëm Gjermania ka bërë më mirë, 20 herë mes 4 më të mirave të Evropianëve e Botërorëve. Axurrë janë e vetmja nga skuadrat gjysmëfinaliste që i ka fituar të gjitha ndeshjet e Euro 2020 deri tani.

Spanja arrin në gjysmëfinale të një evropiani për herë të tretë në 4 edicionet e fundit dhe në 2 raste që kanë qenë në këtë fazë La Roja ka ngritur edhe trofeun në fund. në 5 ndeshjet e fundit të luajtura në Wembley, Spanja ka humbur vetëm 1. Asnjë skuadër nuk ka përfituar më shumë nga autogolat sesa spanja në historinë e evropianëve, 3 të tillë dhe që të 3 kanë ardhur në euro 2020

Dyshja spanjolle Olmo-Moreno është ajo që ka goditur më shumë herë portat kundërshtare në Euro 2020  pa shënuar gol; 15 të tillë me një mesatare 3.3 gjuajtje për ndeshje, një vlerë kjo që është inferiore në krahasim me atë të Cristiano Ronaldos me 4.9 gjuajtje për ndeshje pa shënuar dhe Alvaro morata me 4

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE