LIVE UPDATES
Aktualitet

INVESTIGIMI: Olsi Rama në skemën e mashtrimit me Call Center, përmendet dhe Xhaçka

1 Nëntor 2021, 21:11 Nga DOSJA

KIEV- Në festën e Vitit të Ri 2020 të Milton Group në Kiev , ndërsa qindra punonjës të rinj të kompanisë pinin dhe kërcenin gjatë natës, disa nga burrat më të rëndësishëm në dhomë u larguan për të pozuar për një fotografi së bashku. Duke u dukur pothuajse identikë me kostumet e tyre të errëta dhe kokat e rruara, dhe të rrethuar nga një grupe truprojash, ata u rreshtuan përpara një sfondi me gjethe pishe të zbukuruara me xhufkë të artë. “Gëzuar Vitin e Ri! Milton Group”, shkruhej në dekorimin festiv.

Ky imazh, i ngarkuar në Instagram nga të paktën dy pjesëmarrës, nuk ishte vetëm një kujtim i festës, por një e dhënë e rëndësishme për gazetarët se aktivitetet e Milton shtriheshin shumë përtej kufijve të Ukrainës, ku ai kishte orkestruar një mashtrim në dhomën e kazanit nga një Kiev. qendër tregtare që mashtronte viktimat nga kursimet e tyre të jetës.

Tani, duke përdorur prova nga postimet e mediave sociale, intervistat me të brendshëm dhe raportimet e fshehta, OCCRP mund të zbulojë se qendra e thirrjeve e Milton Group në Kiev është pjesë e një rrjeti operacionesh të ngjashme në disa vende që punësojnë një ushtri shitësish për të kryer investime të dyshimta për viktimat përreth. Bota. Në foton e festës në Instagram, një këshilltar zyrtar i ministrit të Mbrojtjes të Shqipërisë qëndronte në rreshtin qendror. Pranë tij ishte një burrë i quajtur David Todua.

Todua, një shtetas izraelit me origjinë nga Gjeorgjia, ishte tashmë në radarin e gazetarëve për shkak të dëshmisë së një sinjalizuesi nga brenda qendrës së thirrjeve, i cili e quajti atë si një zyrtar të rëndësishëm të kompanisë që vizitoi zyrat e saj në Kiev. Denoncuesi gjithashtu raportoi rastin tek autoritetet suedeze, duke përmendur Todua si njeriun pas operacionit.

Megjithëse asnjë dokument zyrtar nuk e lidh Todua me Milton Group, ai zotëron platformën e pagesave në internet që përdorej për të trajtuar pagesat nga njerëzit që mashtroheshin nga Milton. Pas dorëzimit të një sasie dokumentesh të brendshme tek gazetarët, sinjalizuesi pranoi të kthehej në kryeqytetin ukrainas për të marrë pjesë – dhe për të regjistruar fshehurazi – festën vjetore të vitit të ri të firmës, e cila premtoi të ishte luksoze.

Tema ishte “Getsbi i Madh”, romani klasik amerikan i epokës së xhazit dhe ngjarja përmbante performanca të përpunuara, drita neoni dhe çmime me para dhe makina. Pati edhe fjalime nga drejtuesit e firmës dhe prezantimi i një torte ditëlindjeje të mbushur me tre qirinj, duke shënuar përvjetorin e veprimtarisë së Miltonit.

CEO i Milton Group, Jacob Keselman falënderoi “David” – të cilin ai e quajti “babai” i kompanisë, e identifikoi këtë “David” si David Todua. (Todua u konfirmoi gazetarëve se kishte marrë pjesë në festë, por vetëm si i ftuar i Keselman. Keselman, nga ana e tij, u tha gazetarëve se nuk e njihte Toduan.) Keselman la të kuptohet gjithashtu për ekzistencën e një rrjeti më të gjerë Milton kur mirëpriti zyrtarisht të pranishmit nga Maqedonia, Shqipëria dhe Gjeorgjia në festë.

Vitin e kaluar [2019] ne dëshmuam se jemi kompania numër një në Ukrainë. Le të dëshmojmë këtë vit se jemi kompania numër një në botë!,”-tha ai duke nxitur një turmë prej qindra punonjësish që të brohorisnin.

Nga Kievi në Tiranë: “E di që mashtrojmë njerëzit”

Festa e Great Gatsby nuk ishte festa e parë e Keselman për këtë sezon. Në dhjetor, sipas postimeve në rrjetet sociale, ai kishte marrë pjesë në një tjetër festë korporative, këtë në kryeqytetin shqiptar, Tiranë. Atje, ai pozoi për selfie përkrah një burri shtatlartë me me flokë biondë të veçantë, i identifikuar në rrjetet sociale si Andrii Romanko.

Burri biond dukej i njohur për gazetarët. Ai gjithashtu ishte fotografuar së bashku me Keselman në një sërë rastesh të tjera, duke përfshirë festën e Vitit të Ri 2019 të stafit të Milton Group, një festë të ngjashme në një hotel në Tbilisi në dhjetor, madje edhe me veshje të zakonshme në një plazh. Pas një informacioni se një qendër e re thirrjesh ishte hapur në një ndërtesë në periferi të Tiranës. Një reporter i OCCRP filmoi të njëjtin burrë biond me mjekër që dilte nga një kafene e nivelit të lartë në katin e parë. Zyrat ishin të ruajtura shumë dhe ishin të pajisura me kamera sigurie.

Dokumentet e kompanisë të siguruara nga një person i brendshëm zbulojnë se qendra është drejtuar nga dy firma, CTA Groupe Shpk dhe APA Liaison Shpk. CTA Groupe është në pronësi të APA Liaison, e cila është në pronësi të plotë të Amant Josifit, i njëjti këshilltar i Ministrisë së Mbrojtjes që ishte fotografuar me Toduan. 31-vjeçari Josifi ka lidhje të fuqishme në Shqipëri. Ai ka qenë këshilltar zyrtar i ministrit të Mbrojtjes që nga dhjetori 2017, kur u emërua nga Olta Xhaçka, deputete e Partisë Socialiste të kryeministrit Edi Rama. Josifi është gjithashtu një ish-partner biznesi i vëllait të kryeministrit, Ols (Olsi) Rama, me të cilin bashkëprononte një firmë telekomunikacioni dhe telemarketing, Pegasus Communications Shpk, derisa Josifi shiti aksionet e tij në dhjetor 2017.

Nëna e tij, Pranvera Strakosha, është një ish-gjyqtare, e cila tani është Komisionere për Mbikëqyrjen e Shërbimit Civil, e ngarkuar me detyrën për mbrojtjen e të drejtave të punonjësve të qeverisë. Në përgjigje të pyetjeve nga OCCRP, Josifi konfirmoi se ai kishte një call center në Shqipëri dhe se kishte marrë pjesë në festën e Milton Group në janar. Por ai mohoi çdo lidhje formale me Milton Group dhe tha se qendra e tij ishte krejtësisht e palidhur. Ai tha se ishte “thjesht me pushime” në Kiev gjatë kohës së festës dhe ishte njohur me David Todua.

“Z. Todua e kam takuar fillimisht në Izrael dhe më pas në disa ngjarje”, tha ai pa dhënë detaje. Josifi këmbënguli se çdo përmendje e një call center shqiptar në festën Milton nuk i referohej biznesit të tij. Megjithatë, ai pranoi se Romanko ishte punësuar si “operator” në qendrën e tij të thirrjeve që nga viti 2018. Ai këmbënguli që Romanko nuk punonte për Milton Group në Kiev.

Një punonjës i brendshëm foli me OCCRP në kushte anonimiteti nga frika e hakmarrjes dhe tha se Romanko ishte shpesh në zyrë dhe ishte përgjegjës për t’u ofruar shitësve listat e numrave të telefonit të klientëve të mundshëm. Por OCCRP nuk ka parë asnjë provë dokumentare që qendra e Tiranës, pra që përdorte të njëjtat teknika si ajo e Kievit, ose mashtroi dikë.

Insajderi, megjithatë, i tha OCCRP se operacionet e qendrës ishin të strukturuara njësoj si në Kiev, me qindra shitës të rinj që bënin deri në 500 telefonata në ditë me klientë në mbarë botën, duke u përpjekur t’i bindnin ata të dërgonin para për investime që në të vërtetë nuk bënin. Ata duhet të investonin një minimum prej 300 euro në muaj, me premtimin se do të fitonin më shumë para.

Markat që dyshohet se shiten nga qendra e thirrjeve në Tiranë janë shënuar me flamur të kuq nga rregullatorët në Evropë.Punëtorët i shesin këto investime përmes të ashtuquajturave “marka”, secila me uebsajtin e vet të dizajnuar me kujdes për ta bërë atë të duket si një firmë e besueshme financiare. Insajderi tha se qendra e thirrjeve në Tiranë kohët e fundit kishte shitur tre marka të ndryshme: CryptoKartal, AurumPro dhe Virtual Stocks.

“I marr njerëzit në telefon dhe u tregoj atyre një video që tregon njerëz të ndryshëm që fitojnë miliona euro duke u bashkuar në një bursë Bitcoin dhe u them atyre se është një shans i mirë për ta për të fituar para. Unë e di që mashtrojmë njerëz,” tha personi.

Autoritetet spanjolle kanë paralajmëruar konsumatorët se CryptoKartal nuk është i licencuar siç duhet si ndërmjetës investimi; po ashtu Virtual Stocks dhe AurumPro kanë qenë në mënyrë të ngjashme me flamur të kuq në Itali. OCCRP nuk ka gjetur asnjë provë që viktima është kontaktuar nga Shqipëria.)

Nga Tirana në Tbilisi: “Kur humbasin paratë na ngelin ne”

Një tjetër figurë vazhdonte të shfaqej në fotografitë e Jacob Keselman të ngjarjeve të Milton Group: Një burrë i vogël me flokë të errët, i cili shpesh shënohej me një emoji të flamurit gjeorgjian. Ai u quajt “Danilo Z” në Instagram. Danilo Z u shfaq me Keselman dhe Romanko në plazh dhe në festën e Vitit të Ri në Tbilisi – këtë herë të shkrepur në sfondin e emrit “Morgan Limited”.

Kjo kompani ka edhe lidhje të tjera të Milton Group. Morgan Limited është i regjistruar si një qendër thirrjesh në Gjeorgji, por është në pronësi të një gruaje ukrainase, Natalia Plutenko. Ajo është ish-drejtoresha e një kompanie ukrainase, Ukrshid, aksioneri i vetëm i së cilës ishte një burrë i quajtur Vladislav Voronin.

Një gazetar investigativ aplikoi për një punë në Morgan, e cila shpesh kërkon  staf të ri. Aplikantëve iu tha gjithashtu se qendra nuk synonte qytetarët e Shteteve të Bashkuara ose Kanadasë. Pasi gazetari kaloi “radhët” e intervistimit, në fillim të seancës, trajneri shpjegoi se qendra e thirrjeve donte që klientët e saj “të humbnin paratë e tyre në një mënyrë reale”. E pyetur pse, trajneri qeshi dhe i tha: Është naive të pyesësh, të them të drejtën. Kur humbasin paratë, ato mbeten me ne.

SHËNIM: OCCRP është pjesë e një ekipi ndërkombëtarësh gazetarësh nga 23 vende, që kanë publikuar skandalin e Milton Group, një kompani me qendër në Kiev të Ukrainës dhe me një xhiro prej 70 milionë dollarësh. Ajo operon përmes një rrjeti me callcenter në disa vende, mes tyre edhe në Shqipëri. Këto callcenter premtojnë investime përrallore në kriptovaluta, por që rezultojnë një mashtrim i madh. Ndërkohë që sot SPAK ka nisur hetimet në 13 kompani me kërkesë të Gjermanisë, Italisë dhe Holandës për mashtrime me investimet në bursë.

Marrë dhe përkthyer nga www.occrp.org

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet call center david todua olsi rama call center david todua olsi rama

Sondazh

Poll

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS