LIVE UPDATES
Bota

Integrimi i Ballkanit Perëndimor dhe non-paper, flet Ministri i Jashtëm Slloven: Shans i ulët që Bullgaria të heqë veton,

15 Korrik 2021, 09:09 Nga DOSJA
Integrimi i Ballkanit Perëndimor dhe non-paper, flet Ministri i

BRUKSEL– Duke paraqitur përparësitë e presidencës së Sllovenisë së BE-së në Komisionin e Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, Ministri i Jashtëm Slloven, Anze Logar u përball me pyetje nga deputetët në lidhje me publikimin e non-paper për ndryshimin e kufijve të Ballkanit Perëndimor, integrimin e Maqedonisë së Veriut dhe Shqipërisë dhe deklaratat e fundit të Kryeministrit, Janez Jansa rreth Iranit dhe lirisë së medias.

Shumë pyetje të eurodeputetëve, përfshirë një nga eurodeputeti slloven, Milan Zver (EPP/SDS), adresuan rëndësinë e sigurimit të përparimit në Ballkanin Perëndimor, veçanërisht kur bëhet fjalë për zhbllokimin e fillimit të bisedimeve të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Sipas Euractiv, Logar tha se pas zgjedhjeve në Bullgari, kishte një shans shumë të vogël për të hequr veton e Bullgarisë në negociata, por se gjithsesi duhet të presim rezultatin e zgjedhjeve. Presidenca sllovene do të bëjë më të mirën për të gjetur një zgjidhje, shtoi ai.

Eurodeputeti i EPP, Michael Gahler nxori çështjen e “dy letrave famëkeqe” mbi rishikimin e kufijve në Ballkanin Perëndimor. Ai përmendi posaçërisht Bosnjë-Hercegovinën dhe Kosovën dhe e pyeti Logarin nëse mund të deklarojë edhe një herë që qeveria sllovene nuk ka qenë burimi i kësaj dhe se nuk ishte dakord me përmbajtjen e këtyre dokumenteve jozyrtare.

Logar u përgjigj duke thënë se Këshilli i BE-së mbajti angazhimin e tij të qartë për perspektivën Evropiane të Bosnjë-Hercegovinës si një vend i vetëm, i bashkuar dhe sovran.

Eurodeputeti jo-bashkangjitur Marton Gyöngyösi dhe eurodeputeti i S&D Thijs Reuten ngritën çështjet e lirisë së medias, gjyqësorit të pavarur dhe sundimit të ligjit në Slloveni, duke thënë se situata e përkeqësuar dëmton besueshmërinë e përpjekjeve të Sllovenisë në lidhje me Ballkanin Perëndimor. Duke iu përgjigjur, Logar tha se Raporti i fundit i Sundimit të Ligjit paraqiti një pamje të ndryshme të Sllovenisë.

Deputetët e S&D ngritën shqetësime mbi deklaratat e fundit të Jansa në mbështetje të një hetimi mbi një masakër të vitit 1988 në Iran. Isabel Santos e pyeti Logarin në lidhje me qëndrimin e Sllovenisë në negociatat mbi marrëveshjen bërthamore të Iranit. BE-ja është përcaktuar në përpjekjet e saj për të mbështetur marrëveshjen e vitit 2015 dhe deklaratat e Jansa janë kritikuar për ato që kritikët i shohin si minuese të këtyre përpjekjeve.

Logar theksoi se Sllovenia nuk po përzihej në punët e brendshme të vendeve të tjera, por gjithmonë do të mbrojë të drejtat e njeriut dhe liritë themelore. Ai vuri në dukje shpjegimet e shefit të politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell të hënën, duke thënë se deklaratat e Jansa ishin dhënë në cilësinë e tij si kryeministër slloven.

Edhe nëse një vend është në krye të Këshillit të BE-së, ai mund të ketë ende politikën e tij të jashtme, tha Logar, duke vënë në dukje se politika e jashtme e Sllovenisë bazohej në mbrojtjen e të drejtave të njeriut.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota anze logar integrimi i shqiperise ne be letra per kufijte e janez jansa michael gahler milan zver anze logar integrimi i shqiperise ne be letra per kufijte e janez jansa michael gahler milan zver

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE