LIVE UPDATES
Insights

Shteti në hije: Lufta e Shqipërisë me krimin e organizuar dhe korrupsionin

Shqipëria ka një histori të gjatë krimi të organizuar dhe korrupsioni që mund të gjurmohet në epokën komuniste të vendit.

27 Mars 2023, 12:40 Nga Lorenca Bejko

Shteti në hije: Lufta e Shqipërisë me krimin e organizuar dhe

Krimi i organizuar dhe korrupsioni janë dy çështjet kryesore që kanë pllakosur Shqipërinë prej dekadash. Vendi ka një histori të gjatë krimi të organizuar dhe korrupsioni, me rrënjë që datojnë që nga regjimi komunist.

Rënia e komunizmit në 1991 çoi në një vakum pushteti që u mbush shpejt nga grupet e krimit të organizuar. Sot, Shqipëria vazhdon të luftojë me këto çështje pasi ato përshkojnë çdo aspekt të shoqërisë, nga politika te biznesi. Ky punim do të eksplorojë rrënjët historike të krimit të organizuar dhe korrupsionit në Shqipëri, gjendjen aktuale të këtyre çështjeve dhe zgjidhjet e mundshme për t'i luftuar ato.

Shqipëria ka një histori të gjatë krimi të organizuar dhe korrupsioni që mund të gjurmohet në epokën komuniste të vendit.

Në vitet 1970 dhe 1980, qeveria shqiptare ishte e përfshirë shumë në krimin e organizuar, veçanërisht në kontrabandën e drogës dhe armëve. Përfshirja e qeverisë në krimin e organizuar lejoi që grupet kriminale të lulëzojnë dhe korrupsioni u bë i shfrenuar në të gjithë vendin. Sipas D. Irrera, krimi i organizuar në Shqipëri mund të gjurmohet nga historia e organizimit shoqëror të bazuar në klan të vendit, e cila lejoi që grupet kriminale të formoheshin dhe të vepronin me pandëshkueshmëri relative. Këto grupe kriminale shpesh drejtoheshin nga individë të fuqishëm që kishin lidhje me qeverinë ose agjencitë e zbatimit të ligjit, gjë që i lejonte ata të vepronin pa frikën e ndjekjes penale. Rënia e komunizmit në Shqipëri në vitin 1991 çoi në një rritje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, pasi grupet kriminale përfituan nga liritë e reja të vendit dhe zbatimi i dobët i ligjit. Sot, krimi i organizuar dhe korrupsioni mbeten probleme të rëndësishme në Shqipëri, me grupe kriminale të përfshira në trafikun e drogës, trafikimin e qenieve njerëzore dhe aktivitete të tjera të paligjshme. Ndërkohë që qeveria shqiptare ka ndërmarrë hapa për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin, duke përfshirë ngritjen e njësive të specializuara kundër korrupsionit, këto përpjekje kanë pasur sukses të kufizuar në frenimin e ndikimit të grupeve kriminale në vend.

Gjendja aktuale e krimit të organizuar dhe korrupsionit në Shqipëri është një shqetësim i madh për vendin dhe popullin e tij.

Shqipëria është kthyer në një qendër për grupet e krimit të organizuar, veçanërisht në fushën e trafikut të drogës, trafikimit të qenieve njerëzore dhe imigracionit të paligjshëm. Përpjekjet e qeverisë për të luftuar krimin e organizuar dhe korrupsionin kanë qenë të pamjaftueshme dhe joefektive për shkak të mungesës së burimeve dhe vullnetit politik.

Korrupsioni është i përhapur në Shqipëri dhe prek të gjitha nivelet e shoqërisë, nga zyrtarët e qeverisë e deri te qytetarët e thjeshtë. Sistemi politik është gjithashtu i rrënuar nga korrupsioni, ku partitë politike shpesh përdorin pozicionet e tyre për të pasuruar veten dhe mbështetësit e tyre. Për më tepër, grupet e krimit të organizuar kanë mundur të depërtojnë në sistemin politik, duke gërryer më tej besimin e publikut te qeveria. Situata është përkeqësuar nga sundimi i dobët i ligjit dhe mungesa e institucioneve të pavarura dhe efektive të gjyqësorit. Si rezultat, krimi i organizuar dhe korrupsioni vazhdojnë të lulëzojnë në Shqipëri, duke paraqitur një kërcënim të rëndësishëm për stabilitetin dhe sigurinë e vendit. Për të adresuar këtë çështje, qeveria shqiptare duhet të marrë një qasje gjithëpërfshirëse që përfshin forcimin e shtetit të së drejtës, rritjen e burimeve për agjencitë e zbatimit të ligjit dhe promovimin e transparencës dhe llogaridhënies në sistemin politik. Vetëm atëherë Shqipëria do të jetë në gjendje të luftojë efektivisht krimin e organizuar dhe korrupsionin dhe të sigurojë sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve të saj.

Shqipëria ka vite që lufton me krimin e organizuar dhe korrupsionin, gjë që ka ndikuar në stabilitetin ekonomik dhe zhvillimin politik të vendit. Vitet e fundit, qeveria shqiptare ka marrë disa masa për të trajtuar këtë çështje, si ngritja e strukturave të specializuara si Inspektorati i Lartë i Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesit dhe Koordinatorit Kombëtar Kundër Korrupsionit.

Megjithatë, këto përpjekje nuk kanë mjaftuar për të çrrënjosur korrupsionin dhe krimin e organizuar në Shqipëri.

Eshte e nevojshme që qeveria shqiptare duhet të forcojë agjencitë e saj të zbatimit të ligjit, veçanërisht policinë dhe gjyqësorin, për të luftuar me efektivitet krimin e organizuar dhe korrupsionin. Irrera argumenton gjithashtu se qeveria duhet të investojë në edukimin dhe trajnimin e personelit të zbatimit të ligjit për të rritur profesionalizmin dhe kapacitetin e tyre për të luftuar kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit.

Gjithashtu, sugjerohet që qeveria shqiptare duhet të përmirësojë kuadrin e saj legjislativ duke miratuar ligje më gjithëpërfshirëse dhe efektive kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar, si dhe duke rritur transparencën dhe llogaridhënien e institucioneve publike. Nëpërmjet zbatimit të këtyre masave, Shqipëria mund të bëjë përparim të rëndësishëm drejt luftimit të krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe arritjes së zhvillimit të qëndrueshëm ekonomik dhe politik.

Lufta e vazhdueshme e Shqipërisë me krimin e organizuar dhe korrupsionin përbën një sfidë të rëndësishme për stabilitetin dhe zhvillimin e vendit. Pavarësisht disa përparimeve, Shqipëria ende përballet me pengesa serioze në luftën kundër korrupsionit dhe çmontimin e rrjeteve kriminale. Është thelbësore që qeveria, organizatat e shoqërisë civile dhe partnerët ndërkombëtarë të punojnë së bashku për të adresuar këtë çështje dhe për të promovuar transparencën, llogaridhënien dhe sundimin e ligjit. Vetëm përmes përpjekjeve të vazhdueshme Shqipëria mund të arrijë siguri, prosperitet dhe drejtësi./Dosja.al

lorenca bejko krimi shqiptar

Sondazh

Poll
Insights 26 Mars 2023, 22:03 Dom Gjergj Meta

Sot qava...

Dom Gjergj Meta Ndoshta ishte hera e parë që sot, në njërën prej meshëve, m'u desh të ndalem disa herë ndërsa ...

Insights 26 Mars 2023, 18:09 Lutfi Dervishi

Largimi Kiarës, shenjë e kiametit

Lutfi Dervishi Tirana sot u zgjua e përgjumur dhe njerëzit ende nuk e kanë marrë veten nga goditja e befasishme që morën n&eu...

Insights 18 Mars 2023, 16:41 Ben Blushi

Si të bëhesh mysliman në Kavajë

Sali Damarja SI TË BËHESH MYSLIMAN NË KAVAJË Shkova në Kavajë për të takuar Sali Damarjen. E kisha fotografuar par...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre

Rritja e pagave, Rama: Miratohet këtë të enjte. Në rrogën e Majit, merrni dhe shtesën e Prillit