LIVE UPDATES
Politike

I pezulluar nga PD, Baçi: E mirëkuptoj Bashën, të garojë për kryetar

11 Janar 2022, 16:14 Nga DOSJA
I pezulluar nga PD, Baçi: E mirëkuptoj Bashën, të

TIRANË – Deputeti i Partisë Demokratike Luan Baçi i konsideroi si nul, qesharake dhe spektakël vendimin e djeshëm të Kryesisë së Partisë Demokratike për përjashtimin nga partia të 8 deputetëve dhe pezullimin e përkohshëm të 19 anëtarëve të PD. Në lidhje direkte me “Ora News”, Baçi shtoi se e mirëkupton Bashën, i cili sipas tij ndodhet në gjendje dëshpëruese pasi anëtarësia e PD i ka dalë kundër në mënyrë të hapur.

“Janë nul nga ana juridike dhe statutore. Kryesia është një organ i shkarkuar. Kuvendi i 11 dhjetorit ka përfunduar mandatin e asaj kryesie, e ka shkarkuar atë dhe ka ngarkuar Komisionin e Rithemelimit për të vazhduar procesin e drejtimit të PD deri me 22 mars, kur do të mbahet Kuvendi i PD. Më vjen keq kur dëgjoj një show të tillë, vendime qesharake por dhe e mirëkuptoj Bashën dhe disa mbështetës të tij sepse duke qenë në dëshpërim dhe gjthë anëtarësia e PD tashmë u është kundërvënë hapur, sidomos pas 8 janarit që helmuan me gaz lotsjellës anëtarë e PD nga ajo polici e inkriminuar që Basha e akuzonte te Kryeministria se po helmonte protestuesit. E njëjta polici i helmoi te shtëpia e vet”, deklaroi Baçi.

Më tej, deputeti demokrat i Fierit shtoi se Kryesia e PD nuk ka të drejtë të përjashtojë asnjë deputet, edhe nëse ndonjë prej tyre dëshiron të largohet.

“Ndonjë deputet që do të vetëlargohet mund të vetëlargohet por askush nuk merr dot vendime për të përjashtuar anëtarët e grupit parlamentar, aq më tepër Basha që sot është një deputet si gjithë të tjerët”, u shpreh deputeti demokrat Luan Baçi.

Ai përsëriti se Komisioni i Rithemelimit dhe mbështetësit e tij shkojnë për të punuar te selia e PD, jo për të protestuar. Ai i kërkoi kryetarit Lulzim Basha që të votëbesohet për kryetar të PD në 22 mars.

“Nuk shkojmë për të protestuar te selia e PD, shkojmë për të punuar te zyrat e PD. I ka okuptuar një deputet i thjeshtë i PD, një individ që quhet Lulzim Basha, i shkarkuar dhe nuk pranon shkarkimin me disa mbështetës të vet. Shkojmë për të punuar dhe gjejmë të blinduara dyer e dritare. Kur i gjen të blinduara dyert dhe dritaret e shtëpisë tënde në mënyrë të padrejtë mundohesh të futesh brenda. Që të futesh brenda duhet të hapësh dyert, kaq kemi bërë ne dhe do të vazhdojmë ta bëjmë se do të shkojmë të punojmë aty. Mos të blindojë dyer dhe dritare por të dalë të bashkohet me demokratët, të hyjë në një proces të shpejtë, është vetëm vota që vendos kush drejton PD. Basha duhet të pranojë garën, zgjedhjet”, bëri me dije deputeti demokrat i Fierit Luan Baçi.

Kryesia e Partisë Demokratike vendosi në mbledhjen e djeshme përjashtimin 8 anëtarëve dhe pezullimin e 29 të tjerëve. Mes të përjashtuerve është dhe ish-kryeministri Sali Berisha. Të përjashtuarit e tjerë janë:  Bujar Nishani, Flamur Noka, Albana Vokshi, Edmond Spaho, Arben Ristani, Klevis Balliu dhe Keltis Kruja.

Gjithashtu, Kryesia vendosi njëzëri dhe pezullimin e përkohshëm të 19 anëtarë të PD. Ata janë: Agron Shehaj, Aldo Bumçi, Belind Kelliçi, Blendi Himci, Çlirim Gjata, Edit Harxhi, Edi Paloka, Eno Bozdo, Ervin Minarolli, Gent Deromemaj, Genc Pollo, Genti Strazimiri, Rigels Mucollari, Ivi Kaso Ledina Mandia, Luan Baci, Lorenc Luka, Mimoza Hajdarmataj, Oerd Bylykbashi, Tritan Shehu.

Këto vendime ekstreme u morën pas protestës së dhunshme të 8 janarit në godinën e Partisë Demokratike, ku emrat e mësipërm mbështetën lëvizjen për rithemelim të PD dhe protestën në selinë blu.

(d.v.dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

politike politike luan baci luan baci

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra