LIVE UPDATES
Aktualitet

Heroizmi i Arjan Salës, Vetëvendosje: Të gjitha qendrat që nuk përmbushin standartet e mbrojtjes nga rreziqet duhen mbyllur

27 Mars 2021, 20:34 Nga DOSJA
Heroizmi i Arjan Salës, Vetëvendosje: Të gjitha qendrat që

TIRANË– Qendra e Lëvvizjes Vetëvendosje në Shqipëri i ka dedikuar disa rreshta Arjan Salës, heroit që u fut mes flakëve për të shpëtuar punonjësit në magazinën tek ‘Casa Italia’, por vetë nuk doli gjallë që atje.

Në një status në rrjetet sociale, përveç nderimeve që i duhen bërë Salës, Vetëvendosje ndalet tek mungesa e mjeteve të sigurisë që kanë qendrat komerciale. Sipas Vetëvendosjes, të gjitha ato ambiente që nuk kanë përmbushur standardet e mbrojtjes nga rreziqe e fatkeqësi të ndryshme, ndër to edhe zjarri, duhet të mbyllen deri në momentin që t’i plotësojnë ato, pasi jetët e shqiptarëve nuk janë të tepërta.

Vetëvendosje kërkon gjithashtu edhe dhënien e mbështetjes ekonomike për familjen e Salës, e cila përveçse humbi një person, humbi dhe një mbështetje të madhe.  

Statusi i plotë

Jetët e shqiptarëve nuk janë të tepërta. Arjan Sala vdiq teksa shpëtonte jetë. Në flakët që digjnin ndërtesën komerciale, ai u fut vetë, që të nxirrte ata që nuk dilnin dot. Nuk po bënte detyrën e tij profesionale, si përgjegjës sigurie i magazinës, sepse vetësakrifikimi nuk është gjest që paguhet. Ai po kryente detyrën më sublime: të qenit qytetar, të qenit për tjetrin, sepse kjo është e vetmja mënyrë për të qenë njeri. Arjan Sala shpëtoi më se 20 vetë nga vdekja në flakë, dhe dha vetë jetën. Ai e meriton të quhet hero. Por, teksa flasim për nderimet që i duhen bërë, është e domosdoshme të kërkohet që familja e tij, e cila ka humbur njeriun e zemrës por edhe kontribuesin në ekonominë e brishtë familjare, të marrë mbështetje ekonomike, jo si ndihmë, por si mirënjohje.

Secili taksapagues do ta kishte për nder nëse buxheti i përbashkët shpenzohet për të mbështetur familjet që rrisin heronj sj Arjan Sala. Ndërsa presim ende të hetohet e të zbardhet rasti i zjarrit, edhe ne si Lëvizje duam të theksojmë shqetësimin, për ambientet komerciale e publike të cilat shpesh nuk kontrollohen për përmbushjen e standardeve të mbrojtjes nga rreziqe e fatkeqësi të ndryshme, ndër to edhe zjarri. Në një shtet normal, ndërtesat e strukturat që nuk plotësojnë kushtet për të mbrojtur jetët e njerëzve, do të duhej të mbylleshin deri sa t’i plotësonin. Jetët e shqiptarëve nuk janë të tepërta.

Zjarri në magazinë nisi pasditen e së mërkurës rreth orës 15:00 tek Casa Italia. Sipas dëshmitarëve, Sala ka shpëtuar rreth 20 punonjës të tjerë, ndërsa vetë u nxorr i pajetë gjatë orëve të natës. Ndërkohë që ende nuk dihet shkaku i rënies së zjarrit në magazinë, por paraprakisht raportohet se një defekt elektrik mund të ketë bërë të mundur aktivizimin e flakëve.

Do të jetë grupi hetimor, ai që do të zbulojë gjithë dinamikën e ngjarjeve tek godina në hyrje të Tiranës. Sot, zëvendës ministri i mbrojtjes njoftoi nisjen e procesit për shpalljen “Dëshmor të Atdheut” të Arjanit që sakrifikoi jetën e tij për të tjerët.

(f.m/dosja.al)

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

aktualitet aktualitet arjan sala digjet magazina ne tirane arjan sala digjet magazina ne tirane

Sondazh

Poll
Aktualitet 27 Mars 2021, 17:09

TIRANË– 2204 viktima, 32 mijë e 538 të sëmurë aktivë dhe 88 mijë e 899 të shëruar. Ky është bilanci i Covid-19 në Shqipëri, që nga nisja e pandemisë....

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni