Politike

HAP PAS HAPI/ Numërohen 60% e kutive të votimit në vend! PS-ja me diferencë të lehtë, ‘ngjyros’ me lejla Jugun! PD-LSI në rritje, prijnë në Veri

 • PJESA E PARË/ Numërohen gjysmat e kutive të votimit në vend! PS-ja me diferencë të lehtë! PD-LSI në rritje
 • Rushaj: PD në avantazh të thellë! Çdo votё do tё numёrohet
 • Mbi gjysmat e kutive të votimit (3255 nga 5199) janë numëruar në të gjithë vendin dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme vijon të mbetet Partia Socialiste, e ndjekur nga Partia Demokratike dhe LSI-ja.
  Featured image of article: HAP PAS HAPI/ Numërohen 60% e kutive të votimit në vend! PS-ja me diferencë të lehtë, ‘ngjyros’ me lejla Jugun! PD-LSI në rritje, prijnë në Veri Pamje nga procesi i numrimit

  TIRANË– Mbi gjysmat e kutive të votimit (3255 nga 5199) janë numëruar në të gjithë vendin dhe forcë e parë sipas rezultateve të deritanishme vijon të mbetet Partia Socialiste, e cila ka ‘mbuluar’ në lejla pjesën e Jugut. Me 461428 vota  (48.79 %). Partia Demokratike bashkë me Lëvizjen Socialiste për Integrim janë mjaft të favorizuara në zonën e Veriut. PD-ja ka 371826 vota (39.32 %), ndërsa LSI-ja ka 65056 vota (6.88 %). Partia e katërt në rang vendi është PSD-ja e Tom Doshit me 20531  vota, ose 2.17 %. 

  Nga të gjithë kutitë e hapura është vënë re një trend; PS dhe LSI kanë pësuar rënie në elektorat, ndërsa PD ose ka rritje, ose nuk ka humbur asnjë votë nga zgjedhjet e 2017.  Edhe në ato që mund të cilësohen si bastione të sigurta të PS-së, socialistët kanë shënuar rënie në rezultat, duke i krahasuar shifrat me ato ç’ka fituan në vitin 2017. Po ashtu të njëjtin trend por edhe më drastik ka LSI-ja. Mesa duket dy forcat e majta nuk kanë punuar mjaftueshëm me bazat duke i cilësuar si të sigurta, por rezultatet tregojnë se kanë gabuar. 

  Ndërkohë, numërimi i kutive të votimit është mbyllyr në 14 bashki.

  Këlcyra: PS- 1750 vota, PD-AN-1070 vota dhe LS-509 vota

  Memaliaj: PS-3271 vota, PD-AN-1404 vota dhe LSI 100 vota

  Përmet: PS- 3648 vota, PD-AN-2024 vota dhe LSI 582vota.

  Himarë: PS-3447 vota, PD-AN- 1854 vota dhe LSI-341vota.

  Pustec: PS-867 vota, PD-AN-473 vota dhe LSI-168 vota.

  Poliçan: PS-3871 vota. PD-AN- 1045 vota dhe LSI 864 vota.

  Kolonja: PS- 3666 vota, PD-AN- 2299 vota, LSI 763 vota dhe PSD 68 vota.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Has: PD-AN- 4576 vota, PS- 2735 vota.

  Tropojë: PD-AN- 6443 vota, PS- 3094 vota.

  Skrapar: PS: 3 547 vota, LSI-2 174 vota, dhe PD- 776 vota.

  Klos: PD-AN- 3738 vota, PS- 3702 vota dhe LSI-171 vota.

  Mirditë: PD –AN- 5915 vota, PS-4864 vota dhe LSI- 1143 vota.

  Dropull: PS- 1531 vota, PD-AN- 592 vota dhe LSI 599 vota.

  Cërrik: PS- 7798 vota, PD-AN- 3981 vota dhe LSI-1175 vota.

  Gramsh: PS-8117 vota, PD- 3983  vota dhe LSI me 796 vota.


  Partia Socialiste kërkon të marrë një mandat të tretë, që nuk është dhënë asnjëherë në historinë pluraliste të Shqipërisë, ndërsa opozita, e përbërë nga Partia Demokratike, Lëvizja Socialiste për Integrim dhe parti të tjera aleate kërkojnë rotacion. Exit Poll-et kanë nxjerrë fituese Partinë Demokratike, edhe pse rezultati ka qenë i ngushtë. Mesa duket do të jenë mandatet e LSI-së ato që do të vendosin krijimin e qeverisë së re. 

  (kle.mu./dosja.al)

  • 21:21

   Ngushtohet diferenca PD-PS! Etilda Gjonaj nuk përmbahet, thërret numëruesin dhe ia bën me gisht, momentet kur ministrja del nga vetja

   Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj është shfaqur tejet e nervozuar teksa po ndjek nga afër numërimin e votave tek njësia numër 7 në Tiranë. Në këtë zonë të kryeqytetit po ngushtohet diferenca mes PS dhe PD, lajm ky që nuk i ka pëlqyer ministres ende në detyrë.

   Siç duket edhe nga pamjet e siguruara nga Dosja.al, Gjonaj shfaqet e nervozuar teksa flet me një prej numëruesëve, të cilit i bën gjithë kohës shenja me gisht, por për shkak të zhurmës nuk mund të deskriptohet asnjë fjalë.

  • 20:57

   Nuk ka surpriza nga Rrogozhina! Fiton PS me 1300 vota diferencë, LSI-ja shënon humbje të thellë

   Përfundon procesi i numërimit në Rrogozhinë, qytet që ka nxjerrë fituese Partinë Socialiste. Me një diferencë prej 1300 votash ndaj Partisë Demokratike, PS kryeson në Rrogozhinë me plot 5337 vota, ndërsa demokratët janë marrë 3949. LSI-ja ka marrë 618 vota, ndërsa PSD 459. Në 2017, PS mori 5.282, ndërsa PD 3.157, çka tregon rritje të të dyja këtyre forcave. LSI ka rënie të madhe, pasi 4 votë më parë mori 2.514, ndërsa këtë vit mungojnë edhe votat e PDIU-së, plot 1.315 të tilla.

  • 20:41

   ‘Çunat problematikë’ gati për ndërhyrje! Berisha vë alarmin: Terror në KZAZ e Elbasanit

   Ish-kryeministri Sali Berisha ka denoncuar faktin se në KZAZ-të e Elbasanit, Taulant Balla dhe Edi Rama kanë lëshuar “çunat problematikë”. Sipas Berishës, ata kanë si objektiv që të ushtrojnë presion tek numëruesit, madje shton se Policia jo vetëm që nuk i largon por i ka njoftuar vetë.

   “Ndal terrorit ne KZAZ e Elbasanit! Edi Rama dhe Taulant Bego Yaris kane rrethuar me bandite KZAZ dhe kane vendosur ne terror numeruesit dhe diktojne rezultatin! Pershendetje dr Berisha. Prej disa oresh bandite te armatosur kane rrethuar KZAZ e Elbasnit dhe kane krijuar nje klimd terori dhe terrorizojne numerursit. Policia jo vetem nuk nderhyne per largimin e tyre me sa duket i ka ftuar vet.ju lutem beje publike,“-shkruan Berisha.

  • 20:40

   MANDATET/ Rezultati është i hapur ende në këto qarqe! PD udhëheq në 4 qarqet e veriut, betejë e ashpër në Durrës, Elbasan dhe Tiranë (SHIFRAT PARAPRAKE)

   Një rezultat i ngushtë me gjasë do të jetë përfundimi i zgjedhjeve të 25 prillit. Partia Demokratike dhe Partia Socialiste dy rivalet kryesore, nuk e kishin parë kurrë kaq afër njëra-tjetrën. Zgjedhjet e 2017-ës dhe ato të 2013-ës, i larguan në rezultate, duke i parë partitë kryesore larg një përballjeje të vërtetë. Por 25 prilli na i dha këtë mundësi. Votat janë në kuti dhe orët në vijim do të na njohin me rezultatin final. Deri më tani, PD ka kryesimin në 4 qarqe, Shkodër, Kukës, Dibër, dhe Lezhë. Ndërsa PS kryeson në 8 qarqet e tjera. Beteja kryesore është në Tiranë, Durrës dhe Elbasan, atje ku opozita e bashkuar po shpreson të rikuperojë. Deri më tani në shpërndarje mandatesh, rezultati është:

   PS: 73
   PD: 60
   LSI: 5
   PSD: 2

   Në rang vendi, votat janë ndarë për:

   PS-48.82%– 505006 vota

   PD-AN-39.27 %- 406199  vota

   LSI- 6.84 %- 70791 vota

   PSD-2.21 %- 22911 vota.

   Shpërndarja e votave sipas qarqeve aktualisht

   Shkodra: PS 28.86 % ose 24141 vota

   PD-AN 44.09 % ose 36880 vota

   LSI 8.83 % ose 7382 vota

   PSD 14.42 % ose 12059 vota

   Kukësi- Numërimi është mbyllur: PS 35.84 % ose 13856 vota

   PD-AN 62.27 % ose 24071

   LSI&PSD (Të papërfillshme)

   Dibra PS 44.90% ose 25585 vota

   PD-AN 45.15 % ose 25729 vota

   LSI 6.62% ose 3772 vota

   Lezhë PS 40.3% ose 20337

   PD-AN 45.74% ose 23067

   LSI 9.37 % ose 4127 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Durrësi PS 51.83% ose 28993 vota

   PD 39.89% ose 22316 vota

   LSI 6.25% ose 3497 vota

   Tirana: PS 48.96% ose 110347 vota

   PD 38.777% ose 87381 vota

   LSI 5.88% ose 13244 vota

   PSD 3. 04% ose 6856 vota.

   Të tjerat të pakonsiderueshme

   Elbasani: PS 55.12% ose 73953 vota

   PD 36.96% ose 49594 vota

   LSI 4.47% ose 6394 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Fieri: PS 52.49% ose 75928 vota

   PD: 37.72% ose 54557 vota

   LSI: 7.03% ose 10.162 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Gjirokastër: PS 55.86% ose 21973 vota

   PD 28.10% ose 11056 vota

   LSI 13.07% ose 5143

   Të tjerat të papërfillshme

   Berat: PS 56.16% ose 25.791 vota

   PD 28.45% ose 13.065 vota

   LSI 12.97% ose 5954 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Vlorë: PS 57.92% ose 51.214 vota

   PD 31.55% ose 27.892 vota

   LSI 6.02% ose 5323 vota

   Të tjerat të papërfillshme

   Korçë: PS 47.43% ose 41260

   PD: 41.88% ose 36431 vota

   LSI: 7.14% ose 6112 vota.

   Të tjerat të papërfillshme.

  • 20:38

   Shkon dhe bisedon me të, e ‘shkrin’ së qeshuri! Yuri Kim inspekton nga afër Elbasanin, kërkon llogari nga vëzhguesja

   Ambasadorja amerikane në Shqipëri, Yuri Kim ndodhet në pallatin e sportit në Elbasan për të ndjekur nga afër procesin e numërimit të votave. Siç duket edhe nga pamjet e mëposhtme, ambasadorja Kim ka nisur që të bisedojë me një vëzhguese, ndërsa ka kërkuar që kamerat të mos i ndjekin nga pranë.

   Gjatë bisedës me vëzhguesën, Kim duket se nuk i ka kursyer batutat, duke bërë për të qeshur edhe të renë, më të cilën u ul edhe të bisedonte.

  • 19:49

   Rihapet LOJA/ PS zbret në 73 mandate, PD rikuperon me SHPEJTËSI në 60 mandate, Dibra është qarku që bëri ndryshimin

   Partia Socialiste vazhdon të jetë parti e parë në zgjedhjet e 25 prillit 2021, por tashmë nuk ka në projeksion 77 mandate si në mesditë por vetëm 73. Në projeksionet e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, tashmë Partia Demokratike udhëheq e vetme në 4 qarqe. Kukës, Shkodër, Dibër dhe Lezhë është PD që kryeson. Ndërkohë që PS është parti e parë në 8 qarqe. Dibra është qarku që tregon se rezultati mund të ndryshojë.

  • 19:48

   Dibra ngjyroset BLU, 136 vota më shumë se PS, pritet të numërohen bastionet historike të PD

   Janë numëruar rezultatet në 190 qendra votimi në Dibër , ku PS ka marrë  24860 vota, ndërsa  PD 24877 vota, vetëm me 136 vota diferencë. Aktualisht kanë mbetur vetëm 27 kuti pa u numëruar , nga të cilat 7 janë në proces. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave në Dibër dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste 44.95%, 24860 vota

   Partia Demokratike: 44.98% 24877 vota

   LSI: 6.68% 3692 vota

   PSD: 0.73% 405 vota

  • 19:44

   ‘Çunat problematikë’ shqetësojnë Yuri Kim, ambasadorja shkon vetë në Elbasan, forcat “Shqiponja” gati për të parandaluar ndërhyrjet…

   Forcat “Shqiponja” kanë hyrë në urgjencë në qytetin e Elbasanit. Dyshohet se në ambientet e pallatit të sportit ka persona problematikë dhe se efektivët e Policisë së Shtetit janë thirrur pak më parë të monitorojnë gjendjen nga afër për të shmangur ndikimin e “çunave problematikë”. Bashkë me forcat “Shqiponja”, pranë KZAZ-së ndodhet edhe nëndrejtori i policisë së Elbasanit, ndërsa gjatë mbrëmjes gjendja do të monitorohet nga afër edhe ambasadorja amerikane Yuri Kim, e cila ka mbërritur në terren. Deri më tani nga raportimi i të dhënave, PS dhe PD janë shumë pranë me rezultatet dhe pritet një kthim nga demokratët.

  • 19:33

   Vizitoi qendrat e numërimit, Yuri Kim: Stafi i ambasadës do ketë vizita gjatë gjithë natës

   Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim ka lajmëruar se edhe gjatë natës së sotme stafi i ambasadës do të vizitojë disa qendra votimi në Tiranë. Në një status në rrjetet sociale, Kim tha se SHBA po monitoron procesin e numërimit dhe se falenderon të gjithë stafin e numëruesve që po punojnë.

   “Sapo përfundova vizitën time të dytë sot në qendrën e numërimit në Tiranë # 39. Mirë për të parë një bashkëpunim më të mirë midis të gjithë sporteleve dhe stafit, ritëm më të shpejtë të numërimit. Stafi i Ambasadës Amerikane po viziton qendrat gjatë natës për të brohoritur për ata që punojnë shumë në mënyrë që votuesit të shohin votat e tyre të llogaritura ASAP,”- shkruan Kim.

  • 19:22

   Po kalojnë kutitë e fundit! Kush pritet që të mbyllë me numërin sonte, 5 qarqet janë pranë finales…8

   Procesi i numërimit të votave ka nisur disa orë më parë dhe ende nuk ka përfunduar. Megjithatë disa qarqe, edhe për shkak të numrit të vogël të kutive, janë pranë përfundimit dhe pritet që rezultatet përfundimtare të mbyllen sonte.  Bazuar në shifrat e publikuara dhe të raportuara në Dosja.al, sot pritet që të mbyllin numërimin qarqet: Elbasan; Fier; Kukës; Berat dhe Gjirokastër. Sipas të dhënave, Elbasani ka numëruar 414 nga 511 kuti; Fierit i kanë mbetur edhe 140 kuti; Kukësi ka edhe 4 kuti pa ‘lexuar’; Berati 45. Ndërsa Gjirokastra vetëm 30 të tilla.

  • 19:21

   Ngushtohet diferenca në DIBËR! PD-PS me vetëm 300 vota diferencë, favorizohen demokratët

   Ngushtohet diferenca mes PD dhe PS në qarkun e Dibrës! Nga 700 vota diferencë që ishin disa orë më parë, tanimë ndryshimi mes tyre është pak më shumë se 300. Sipas projektimeve, bazuar edhe historikun e zgjedhjeve të kaluara, kutitë e mbetura pritet që të jenë në favor të demokratëve.

  • 19:21

   Ora 22:00 është vendimtare! Celibashi: Do monitorjmë çdo KZAZ, ka sanksione për ata që s’kanë respektuar kompetencat (Batutat me faqen e KQZ-së)

   Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka deklaruaar se në orën 22:00 do të bëhet një monitorim në të gjitha KZAZ-të dhe se do të dalin detajet për numërimet. Teksa fliste për numërimin  e votave, Celibashi bëri dhe një batutë për faqen zyrtare të KQZ-së në mometnin që e hapi. “E hapim kur punon, ua punoka tani,”- tha ai dhe qeshi.

   Në orën 22:00 do të bëjmë monitorimin në të gjitha qendrat e numërimit. Aty do të shihet se cila KZAZ e ka ndjekur mirë procesin e numërimit apo jo. Për ata që nuk kanë respektuar procesin dhe rregullat e numërimit, ka sanksione. Ndarja e mandateve lidhet dhe me numrin e votave për kandidatë, kështu që kemi menduar ta bëjmë në një kohë më të vonë. Rezultatin mbi pjesëmarrjen e keni marrë gjithmonë pasi është mbyllur numërimi. Nëse do të kontrollojmë faqen e KQZ-së kur ajo punon, është edhe numri i qendrave të votimit dhe votave për secilën parti. Ja punoka faqja tani,“- tha Celibashi ndër të tjera.

  • 19:12

   “Strategjia e Ramës”, Celibashi flet pas ankesave të PD-së: Kutitë nuk janë hapur në mënyrë selektivë, gjithçka është bërë sipas rendit

   Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka deklaruar se kutitë nuk janë hapur në mënyrë preferenciale por sipas rendit të Kodit Zgjedhor. Në një deklaratë për mediat, Celibashi foli pas denoncimeve të Opozitës për numërimin e votave dhe tha se gjithçka është bërë siç duhet.

   “Nga verifikimet që kemi bërë nuk rezulton në mënyrë kategorike që të jenë bërë në mënyrë selektive hapja e kutive të votimit. është bërë sipas rendit të Kodit Zgjedhor,”- tha Celibashi.

  • 19:10

   Afro 24 orë pas nisjes së numërimit! Celibashi: Në shumë KZAZ kemi probleme me sjelljen e numëruesve, ndikojnë partitë politike. Po shqyrtojmë denoncimet e Boiken Abazit

   Kryekomisioneri Ilirjan Celibashi ka dhënë detaje mbi numërimin e votave. Në një deklaratë për mediat, Celibashi tha se në shumë KZAZ ka probleme me numëruesit dhe me sjelljet e tyre.  Celibashi shtoi se kjo gjë ka sjellë probleme dhe se ka ardhur si pasojë e ndikimit të partive politike. Kryekomisioneri tha se gjithashtu po bëhet një verifikim pas denocnimeve që kandidati i pavarur Boiken Abazi bëri publikisht.

   “Në Libohovë dhe Pustec, procesi ka përfunduar tërësisht si me partitë, edhe me kandidatët. Tërësisht ka përfunduar procesi edhe për zonën zgjedhore 10, ku është përdorur sistemi i votimit elektronik. KQZ po ndjek me shumë vëmendje ecurinë e këtij procesi. Kemi probleme në sjelljen e anëtarëve të KZAZ-së dhe të numëruesve. Puna është mjaft me tension, por kemi të dhëna që jo në pak raste, pengimi i procesit vjen si rrjedhojë i qëndrimit të partive politike. KQZ ka reaguar dhe pas ndërhyrjes së KQZ-së situata ka ndryshuar. Në momentin që ne flasim nuk kemi informacion që në ndonjë KZAZ të jetë ndërprerë procesi i numërimit. Në faqen e internetit të KQZ-së gjendjen të gjitha shifrat. E di që ka pasur probleme por ka qenë shumë i lartë numri i kërkesave për të aksesuar faqen. Kjo gjë krijon vonesa në kërkimin e informacionit. Sikurse dhe sot, siç jeni në dijeni, misioni ndërkombëtar doli me raportin paraprak, kryesisht me atë çfarë kanë vërejtuar në dotën e votimit. të gjitha vlerësimet e misionit të OSBE-së i gjejmë realiste. Kanë të njëjtin opinion si Komisioni i Zgjedhjeve. Kemi pasur disa raportie nga disa kandidatë për deputetë, si kandidati i pavarur Boiken Abazi. Jemi duke e ndjekur si situatë dhe përsa i takon KQZ-së do ndajë qëndrimet e duhura,”- tha Celibashi.

  • 19:04

   VOTAT/ Numërohen mbi 60% të kutive në vend! PS vazhdon të kryesojë me mbi 450 mijë vota, e ndjek PD dhe LSI (SHIFRAT)

   Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë përditësimin më të fundit të të dhënave, teksa kanë kaluar rreth 20 orë nga hapja e procesit të numërimit. Në total janë numëruar 3255 nga 5199 kuti, rreth 60.2%, dhe rezultati vijon si më poshtë:

   Partia Socialiste 48.79 % ose 461428 vota.

   Partia Demokratike 39.32 % ose 371826 vota.

   LSI 6.88 % ose 65056 vota.

   PSD 2.17 % ose 20531 vota në rang vendi.

   Aktualisht, Partia Socialiste është 89602 vota para Partisë Demokratike.

  • 18:47

   PD shpallet fituese në burgun e Rrogozhinës! Të burgosurit kërkojnë ndryshim, Ramës i japin vetëm 19 vota

   Partia Demokratike rezulton fituese në burgun e Rrogozhinës. Pasditen e sotme janë numëruar votat e të dënuarve. Në këtë institucion të vuajtjes së dënimit kanë votuar 53 të dënuar. Pas numërimit të votave, në listën e partive ka marrë shumicë votash PD 25 vota, PS 19 vota, LSI 6 vota dhe PSD 1 votë.

  • 18:35

   Gramshi nuk ‘zhgënjen’ Ramën, votojnë Partinë Socialiste mbi 60%!

   Ka mbaruar procesi i numërimit në Gramsh, ku janë numëruar 59 kuti votimi gjithsej! Gramshi është bashkia e radhës në vend që është fituar nga Partia Socialiste me 8117 vota (60.86 %), e ndjekur më pas nga Partia Demokratike me 3983 (29.86 %) vota dhe Lëvizja Socialiste për Integrim vota 796 (5.97 %). Në vitin 2017, rezultatet e zgjedhjeve në Gramsh u mbyllën me 7.328 për PS-në, 1.912 vota për PD-në dhe 3.293 vota për LSI-në.

  • 18:15

   Me stilolaps në dorë, kalon fletët një më një! KAPET ‘mat’ numëruesi në Gjirokastër, si i shpall fletët e votimit të pavlefshme

   Kandidati i Lëvizjes VetëVendosje në Gjirokastër, Kreshnik Merxhani ka publikuar një video, ku numëruesit me një stilolaps mbi dorë, shënon nëpër fletat e votimit. Sipas Merxhanit, mbi 1000 votat e pavlefshme në Gjirokastër nuk janë rastësi, ndërsa shton se e njëjta gjë ka ndodhur edhe në Tiranë me Boiken Abazin. Në fund, kandidati i LVV ka bërë me dije se çështja do të ndiqet penalisht.

   DENONCIMI I MERXHANIT

   Mbi 1000 vota të pavlefshme në qarkun Gjirokastër, nuk janë rastësisht. Në video duket qartësisht se si ky mekanizëm 30-të vjeçar minon demokracinë dhe tjetërson vullnetin e votuesve. Në qytetin e Tepelenës, në Pallatin e Kulturës Tepelenë, saktësisht KZAZ Nr.79, në orën 06:51, datë 26.04.2021, konstatuam se numëruesit pa u penguar nga askush dhe haptazi, pasi shumica e vëzhguesve lanë qendrën e numërimit pasi ju komunikua se u mbyll procesi, një tjetër proces nisi paralelisht ai i falsifikimit të fletëve të votimit. Vëzhguesit tanë, filmuan dhe dokumentuan atë proces që kolegët në Tiranë e kanë deklaruar publikisht. Njësojë si kanë vepruar në Tiranë, dhe në qarkun Gjirokastër fenomeni është i njëjtë. Kjo është një nga mënyrat se si po e vjedhin dhe/ose deformojnë votën tonë në këto zgjedhje. Aty ku qytetari ka vendosur një “X” poshtë nr. 13 në fletën e votimit pranë emrit tim, te i njëjti fletëvotim kanë vendosur edhe një “X” tjetër te një prej subjekteve apo kandidatëve të çfarëdo force tjetër, duke e shpallur të pavlefshme fletën e votimit ose duke e deklaruar ndryshe. Ne marim angazhimin ta ndjekim çështjen penalisht!

  • 18:04

   Përfundon procesi i numërimit! Partia Socialiste fiton në Librazhd

   Përfundon procesi i numërimit në Librazhd. Partia Socialiste ka marrë 9952 vota, Partia Demokratike ka marrë 5181 vota ndërsa Lëvizja Socialiste për Integrim ka marrë 790 vota.

   REZULTATET:

   PS 9952

   PD 5181

   LSI 790

  • 17:49

   Akuzat e Boiken Abazit për vjedhje votash, kundërpërgjigjet kreu i KZAZ: Gjithçka është e filmuar, s’kemi fare stilolaps

   Pamje nga procesi i numrimit

   Kreu i KZAZ numër 38 i është përgjigjur akuzave të kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje për Tiranën, Boiken Abazi për vjedhje votash. Sipas kreut të KZAZ-së, vëzhguesit e LVV-së kanë filmuar gjithçka, duke shtuar se në tavolinat e numërit nuk ka asnjë stilolaps.

   Vëzhguesit e LVV filmojnë gjithë kohën. Abazi të paraqisë me shkrim pretendimet. Gjithçka është e filmuar gjatë numërimit. Në tavolinat e numërimit s’ka stilolaps,”-tha ai. 

  • 17:31

   Ngushtohet REZULTATI! PD-ja rritet ndjeshëm në Tiranë, merr më shumë se 23 mijë vota brenda tre orësh, shumë pranë PS-së

   Rezultati është ngushtuar në qarkun e Tiranës. Kanë mjaftuar vetëm tre orë  që Partia Demokratike të shtonte në mënyrë masive numrin e votave dhe që rezultati të ngushtohej mes PD-së dhe Partisë Socialiste. Në orën 14:00 PS kishte 49.93% ose ndryshe 57 mijë e 24 vota. PD-ja kishte 37.76% ose 43 mijë 126 vota. Partitë e tjera si LSI dhe PSD kanë përkatësisht 6.07% ose 6933 vota dhe 2.85% ose ndryshe 3258. Në orën 17:00, PD ka marrë 39.54 % të votave ose ndryshe 66 mijë e 79 fletë votimi. PS ka marrë 48.05 %, 80 mijë e 315 vota. LSI ka 5.97 % ose 9981 vota dhe PSD ka 3.15 %, 5273 vota. Diferenca mes dy partive më të mëdha, PS dhe PD është 14 mijë vota.

  • 17:24

   Sherr për votat në Rrogozhinë, konfliktohen disa persona, ndërhyn policia

   Një incident ka ndodhur në Rrogozhinë pasditen e sotme. Konflikti ka nisur gjatë procesit të numërimit të votave dhe më pas është zhvendosur në ambientet e jashtme të KZAZ-së. Policia ka mbërritur në zonën ku ka ndodhur incidenti dhe ka rrethuar godinën me shiritin ndarës për të ndaluar qytetarët të afrohen në godinën ku vijon numërimi i votave.

  Shto Koment