LIVE UPDATES
Bota

Haga: Pse paraburgimi i Gucatit dhe Haradinajt u zgjat për dy muaj

26 Shkurt 2021, 21:07 Nga DOSJA
Haga: Pse paraburgimi i Gucatit dhe Haradinajt u zgjat për dy muaj

BRUKSEL- Gjykata e Hagës ka zgjatur paraburgimin për dy muaj të tjerë për udhëheqësit e Shoqatës së Luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës ish-UÇK, Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj, të akuzuar për frikësimin e dëshmitarëve dhe pengimin e drejtësisë.

Në një vendim të lëshuar të premten, gjyqtari i procedurës paraprake Nicolas Guillou vendosi që zgjatja e paraburgimit ishte e nevojshme sepse ekzistonte rreziku që Gucati dhe Haradinaj të mund të arratiseshin, të ndikonin në dëshmitarë, të pengonin gjykatën ose të përsërisnin krimin.

Gjykatësi zgjati paraburgimin e Gucatit dhe Haradinajt deri më 1 prill, në përputhje me rregullat e gjykatës, sipas të cilave arsyetimi i paraburgimit duhet të rishikohet çdo dy muaj.

Kërkesa për lirim të përkohshëm u refuzua

Avokatët e mbrojtjes më parë kërkuan që Gucati dhe Haradinaj të lirohen përkohësisht, me një premtim se ata do të respektojnë të gjitha kushtet e vendosura nga gjykata.

Gjykatësi Guillou hodhi poshtë kërkesën, duke theksuar se të pandehurit, ndërsa ishin në kërkim, kundërshtuan urdhrin e gjykatës për të ndaluar botimin e dokumenteve konfidenciale të gjykatës, të cilat rendisnin gjithashtu emrat e dëshmitarëve.

Në një konferencë shtypi në Prishtinë, ku ai botoi dokumente konfidenciale të gjykatës, Haradinaj tha, siç tha Guillou, se ai “nuk kujdeset për dëshmitarët para gjykatës në Hagë” dhe se ai “do të publikonte të dhëna për të gjithë dëshmitarët e asaj gjykate”.

“Si mund të garantohet siguria e dëshmitarëve kur emrat e tyre mund të lexohen nga dikush?”, tha Haradinaj në atë kohë, të cilin gjykatësi Guillou e përshkroi në vendim si një “kërcënim të fshehur për sigurinë e dëshmitarëve të mundshëm”.

Prania e Gucatit ndërsa Haradinaj bëri kërcënime të tilla tregon mbështetjen dhe miratimin e tij, vuri në dukje gjyqtari.

Haradinaj dhe Gucati akuzohen për “vepra penale kundër gjyqësorit – pengim i zyrtarëve në kryerjen e detyrave zyrtare (dy akuza), frikësim i dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje e fshehtësisë së procedurave (dy akuza)”.

Sipas aktakuzës, Haradinaj dhe Gucati i kryen këto krime duke botuar dokumente konfidenciale të gjykatës dhe prokurorisë për krime, përfshirë identitetin e dëshmitarëve të mundshëm, në konferencat për shtyp të Shoqatës së Luftëtarëve të UÇK-së në Prishtinë nga 7 deri më 25 shtator të vitit të kaluar .

Nga shtatori në paraburgim në Scheveningen

Në fund të shtatorit 2020, forcat e EULEX-it arrestuan Gucatin dhe Haradinajn dhe i transferuan në Hagë dhe që prej asaj kohe janë në paraburgim në Scheveningen.

Haradinaj u soll para gjyqtarit të procedurës paraprake Guillou më 18 dhjetor të vitit të kaluar, por më pas ai përdori të drejtën për të shtyrë pranimin e fajësisë.

Në të njëjtën ditë, Gucati u deklarua i pafajshëm për të gjitha akuzat. Kur u soll përsëri para një gjykatësi më 8 janar, Haradinaj refuzoi të deklarohet fajtor. Gjykatësi Guillou, sipas rregullave, më pas pranoi në prova se i akuzuari nuk ndihej fajtor.

MARRË NGA GAZETATEMA

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

diaspora diaspora hysni gucati kosove ne hage nasim haradinaj hysni gucati kosove ne hage nasim haradinaj

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni