LIVE UPDATES
Bota

Grindje publike midis SHBA-së dhe Kinës

19 Mars 2021, 07:31 Nga DOSJA
Grindje publike midis SHBA-së dhe Kinës

SHBA- Diplomatët amerikanë dhe kinezë u përplasën rëndë me njëri-tjetrin në bisedimet e para të nivelit të lartë, prejse presidenti amerikan, Joe Biden, ka marrë detyrën më 20 janar.

Zyrtarët kinezë e akuzuan SHBA-në për nxitjen e vendeve të tjera “për të sulmuar Kinën”, ndërsa SHBA-ja tha se Kina synon “ta madhërojë” veten.

Takimi u zhvillua në Ankorixh të Alaskës. Fjalët e hapjes para gazetarëve, që zakonisht zgjasin për disa minuta, zgjatën për më shumë se një orë.

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se veprimet e Kinës “kërcënojnë rendin e bazuar në rregulla, i cili ruan qëndrueshmërinë globale”.

Ai tha se SHBA-ja do t’i diskutojë shqetësimet e saj të thella për veprimet e Kinës edhe në Ksinjiang. Uashingtoni e akuzoi Pekinin për “gjenocid” kundër ujgurëve myslimanë në këtë rajon.

Blinken tha se SHBA-ja do të diskutojë edhe për Hong Kongun, Tajvanin, sulmet kibernetike dhe detyrimin ekonomik të Kinës ndaj aleatëve amerikanë.

Kina, e përfaqësuar nga zyrtari i lartë i Partisë Komuniste, Yang Jiechi, dhe ministri i Jashtëm, Wang Yi, u përgjigj me zemërim, duke thënë se kundërshton fuqishëm ndërhyrjen e SHBA-së në punët e saj të brendshme.

“Ne kemi shprehur kundërshtimin tonë të vendosur ndaj ndërhyrjeve të tilla dhe, në përgjigje, do të ndërmarrim veprime të prera”, paralajmëroi Yang.

Ai po ashtu tha se SHBA-ja ka dështuar të merret me problemet e saj me të drejtat e njeriut.

Wang i kritikoi sanksionet e fundit amerikane kundër zyrtarëve të lartë kinezë – të shpallura në prag të bisedimeve – për, siç tha Uashingtoni, shkeljen e lirive në Hong Kong.

Ai gjithashtu akuzoi Shtetet e Bashkuara për përdorimin e ndikimit të tyre ushtarak dhe financiar, “për të shtypur vendet e tjera”.

“SHBA-ja abuzon me të ashtuquajturat nocione të sigurisë kombëtare, për të penguar shkëmbimet normale tregtare dhe për t’i nxitur disa vende që të sulmojnë Kinën”, tha Wang.

Këshilltari amerikan i sigurisë kombëtare, Jake Sullivan, i cili shoqëroi Blinkenin, tha se Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë konflikt me Kinën dhe mirëpresin “konkurrencën e ashpër”, por shtoi se Uashingtoni do të ngrihet për parimet dhe miqtë e tij.

Yang i bëri thirrje atij që “të braktisë mentalitetin e Luftës së Ftohtë” dhe tha se as Pekini nuk dëshiron “asnjë konfrontim, asnjë konflikt”.

Pas shkëmbimit, një zyrtar i lartë i administratës amerikane tha se Kina ka “shkelur” protokollin për të cilin është rënë dakord.

“Delegacioni kinez duket se ka ardhur me qëllim për të madhëruar veten, duke u përqendruar në teatro publike dhe dramaturgji, e jo në përmbajtje”, tha zyrtari, për të shtuar se SHBA-ja do të vazhdojë me takimin siç është planifikuar.

Sipas mediave shtetërore në Kinë, delegacioni i Kinës tha se zyrtarët amerikanë kanë folur shumë gjatë dhe së nuk kanë qenë mikpritës.

Presidenti i Kinës, Xi Jinping duke pranuar urdhrin më të lartë që ndaj Kirgizia nga presidenti i këtij vendi, Sooronbai Jeenbekov. Bishkek, qershor, 2019. Marrëdhëniet midis dy superfuqive janë të tensionuara prej vitesh. Problemet mes tyre kanë të bëjnë me politikat tregtare, ndërhyrjet kibernetike, të drejtat e njeriut e të tjera.

Blinken, i cili sapo ka vizituar Japoninë dhe Korenë e Jugut, dy aleatë të rëndësishëm të SHBA-së në rajonin e Azi-Paqësorit, tha se Kina përfaqëson “provën më të madhe gjeopolitike të Amerikës në shekullin 21”.

Por, Uashingtoni ka thënë më herët se është i gatshëm të punojë me Kinën kur është në interes të tij dhe ka përmendur si shembuj politikat e ndryshimit të klimës dhe pandeminë e koronavirusit.

MARRË NGA REL

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

bota bota joe biden kine shba wang yi joe biden kine shba wang yi

Sondazh

Poll

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet