LIVE UPDATES
Bota

Gjermanët duan shumë mish dhe shumë lirë

11 Gusht 2019, 06:23 Nga DOSJA
Gjermanët duan shumë mish dhe shumë lirë

Verë dhe si gjithmonë nuk mungon mishi i pjekur në zgarë në tavolinat familjare. Këtë e di industria e prodhimit të mishit në Gjermani dhe e ofron atë në masë të madhe. I prerë fileto, i përpunuar në sallam, i grirë, me copa: Në frigoriferët e supermarketeve gjermanë e gjen mishin në stiva. Madje me çmime shumë të lira. Tek supermarketi me çmime të ulta Aldi ofrohet këtë javë një biftek i cilësisë së mirë 500 gram për 7 euro. Akoma më pak kushton sallami për pjekje me mish derri, një kilogram për 3,7 euro.

Një ofertë e veçantë? Jo. Mishi në Gjermani bën pjesë tek produktet që ofrohet me çmim të lirë në të gjitha supermarketet. Kjo nuk ka të bëjë me atë që mishi, ashtu si buka, frutat dhe perimet kategorizohen si ushqime bazë dhe janë të mbuluar me një tatim tvsh-je prej 7% në vend të 19% -tatimi normal për produktet e tjera.

Një biznes miliardësh

Çmimi i lirë ka të bëjë me një fakt tjetër – me prodhimin me leverdi dhe në masë të madhe të mishit në Gjermani, një degë e rëndësishme ekonomike. 25 koncernet më të mëdha të mishit bënë një xhiro vjetore prej 27 miliardë eurosh vitin e kaluar. Megjithëse Gjermania eksporton mish, në vend mbetet një superofertë në treg.

Faktor tjetër janë punëtorët jo të paguar mirë në fermat e kultivimit apo në thertore. Kafshët mbahen në mënyrë industriale në stalla gjigande, pa hapësirë, dhe pa mundësi lëvizjeje e dalje në ajër të pastër. Ato ushqehen në mënyrë të atillë që të arrijnë sa më shpejt peshën e kërkuar.

Rregullat në Gjermani më të përthyeshme

Edhe në Gjermani është në fuqi ligji për mbrojtjen e kafshëve. Por Martin Hofstetter nga organizata për mbrojtjen e mjedisit “Greenpeace” e kritikon Gjermaninë për rregulla më të përthyeshme. Fermerët në BE duhet t’u lenë më shumë hapësirë derrave në stalla se fermerët në Gjermani. Edhe kriteret për kontrollin e plehut, apo përdorimit të ilaçeve dhe antibiotikëve janë më të forta në vende të tjera të BE. “Ky zhvillim ka qenë i dëshiruar nga politika, me qëllim që Gjermania të bëhet kampion bote në eksportin e mishit me çmim të lirë”, thotë ai.

Ka pasur një kohë, kur të haje mish në Gjermani ishte shenjë e mirëqenies. “Mishi i pjekur i të dielës” – është një traditë e vjetër në Gjermani dhe simbolizonte diçka të veçantë për familjen. Nga viti 1961 deri në vitin 2011 konsumi i mishit u rrit nga 64 kg për person në 90 kg në vit. Tani ai ka rënë, aktualisht në 60 kg. Sipas Organizatës Botërore të Ushqimit, FAO, konsumi i mishit në botë kap mesatarisht 50 kg mish për person. Sipas Zyrës Federale të Statistikave në Gjermani në këtë gjashtëmujor janë përdorur për konsum mishi 29,4 milionë derra, lopë dhe dhi duke u përpunuar në 3,9 milionë tonë mish. Një vlerë shumë e lartë po ta krahasosh në shkallë ndërkombëtare.

A mundet të jetë mishi më i shtrenjtë në Gjermani?

Shumë gjermanë nuk e shohin me sy të mirë prodhimin e një mase kaq të madhe mishi, sidomos kur përballen me pamjet e kafshëve që mbahen në kushte torturuese. Megjithatë kur shkojnë në supermarket, shumica blen mishin e lirë dhe jo atë organik apo me simbolin e mirëmbajtjes së kafshëve, që kushton më shtrenjtë. A do të ndryshonte kjo, nëse mishi do të bëhej në tërësi më i shtrenjtë? Disa politikanë, por edhe aktivistët e mbrojtjes së kafshëve kanë propozuar, që të rritet tvsh-ja për mishin, nga tatimi 7% në 19%. Të ardhurat të përdoreshin pastaj për kushtet e mirëmbajtjes së kafshëve, si psh rikonstruksionin e stallave.

Kritikët janë kundër rritjes së tatimit, kjo për shkaqe sociale. Çmimi do të rritej njësoj për të gjithë qytetarët, pavarësisht të ardhurave, e për familjet gjermane me të ardhura të ulëta, rritja e çmimit do ta boshatiste më shpejt kuletën e tyre.

Politikanja e gjelbër, Renate Künast e sheh zgjidhjen jo tek rritja e tatimit mbi mishin, por tek stimujt tatimorë për prodhuesit e mishit. “Ne subvencionojmë mbajtjen masive të kafshëve me para tatimesh të fituara hidhur”, thotë ajo për gazetën Rheinische Post. Në të vërtetë mishi me çmim të lirë është shumë më i shtrenjtë, sepse duhet të llogarisim edhe pasojat që ka mbajtja masive e kafshëve në stalla. Koston e klimës për shkak të numrit të lartë të kafshëve, koston shëndetësore për dëmet në shëndetin e njeriut nga përdorimi i shumë antibiotikëve tek kafshët, rritja e çmimit të ujit për shkak të pastrimit të tij nga rritja e nitratit në ujërat nëntokësore. “Ky do të ishte krahasimi i ndershëm për mishin ekologjik”, thotë Künast.

Burimi: DW

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota çmimi ekonomia gjermani konsumim i mishit çmimi ekonomia gjermani konsumim i mishit

Sondazh

Poll

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari