LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Gjëndja e rënduar shëndetsore/Mbretëresha Elizabet dërgon mesazh në Kishën e Anglisë

17 Nëntor 2021, 08:27 Nga DOSJA
Gjëndja e rënduar shëndetsore/Mbretëresha Elizabet

BRITANIA E MADHE- Mbretëresha Elizabeth në mungesë të saj në Asamblen e Përgjithshme të Kishës së Anglisë ka dërguar një mesazh për peshkopët dhe klerikët e kishës. Gjendja e saj shëndetësore bëri që mbretëresha mos jetë e pranishme, por me anë të djalit të saj Princit Eduard ajo dha kurajo dhe shpresë për kohët e vështira që po kalojnë.

Princi Eduard u tha peshkopëve dhe klerikëve në Shtëpinë e Kishës, se nëna e tij dërgoi “falje të sinqertë dhe të thellë që nuk mund të jetë këtu sot”.

Mesazhi:

“Është e vështirë të besohet se kanë kaluar më shumë se 50 vjet që kur Princi Philip dhe unë morëm pjesë në mbledhjen e parë të Asamblesë së Përgjithshme. Askush prej nesh nuk mund të ngadalësojë kalimin e kohës dhe ndërsa ne shpesh përqendrohemi në gjithçka që ka ndryshuar në vitet e kaluara, shumë mbeten të pandryshuara, duke përfshirë Ungjillin e Krishtit dhe mësimet e tij. Për njerëzit e besimit, vitet e fundit kanë qenë veçanërisht të vështira, me kufizime të paprecedentë në aksesin në adhurimin publik. Për shumë, ishte një kohë stresi, trishtimi dhe lodhjeje. Megjithatë Ungjilli ka sjellë shpresë, siç ka bërë gjatë epokave, dhe Kisha e ka përshtatur dhe ka vazhduar shërbesën e saj, shpesh në mënyra të reja, siç janë format dixhitale të adhurimit” -tha Mbretëresha Elizabeth në mesazhin e saj lexuar nga Princi Eduard.

Mjekët e kishin këshilluar mbretëreshën të pushonte deri në mes të nëntorit pasi ajo kaloi një natë në spital më 20 tetor për disa kontrolle.

Burimi: BBC

(f.i/dosja.al)

 

 

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

showbiz showbiz #mbretëreshaelisabetë elizabeta ii princi eduard. #mbretëreshaelisabetë elizabeta ii princi eduard.

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 16 Nëntor 2021, 13:10

Brenda aeroportit më të mirë në botë

KATAR- Aeroporti Ndërkombëtar Hamad, në Katar tashmë zyrtarisht konsiderohet “aeroporti më i mirë në botë”.Aeroporti sipas mediave të huaja është i ...

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra

Berisha: Rama firmos kontratat korruptive! Rrugën Korçë-Kolonjë e mori në dorë një ish-deputet i PS