LIVE UPDATES
Bota

Gjendet në Serbi një varr i dyshuar masiv me viktima nga lufta në Kosovë

17 Nëntor 2020, 16:34 Nga DOSJA
Gjendet në Serbi një varr i dyshuar masiv me viktima nga lufta në

KOSOVË-Ekspertë të mjekësisë ligjore nga Kosova thanë se eshtra njerëzish në minierën e hapur në Kizevak gjatë gërmimeve pranë qytetit serb të Rashkës të hënën.

Arsim Gerxhaliu, drejtor i Institutit të Mjekësisë Ligjore të Kosovës, tha për Radio Europa e Lirë se hapat e ardhshëm përfshijnë “procedura mjekësore ligjore, gërmime vlerësimi, zhvarrosje tështrave, më pas identifikimin përmes ADN-së”.

Zyra e Prokurorit Serb tha se nuk ishte e mundur të thuhej se sa trupa janë varrosur në vend derisa të bëhet një zhvarrosje.

“Kjo tani bie nën juridiksionin e Gjykatës së Lartë të Beogradit, Departamentit për Krimet e Luftës”, i tha BIRN të martën Vasilije Seratliç, një zëdhënës i Zyrës së Prokurorit të Serbisë.

Miniera e hapur në Kizevak afër qytetit të Rashkës nuk është larg gurores së Rudnicës, ku tashmë janë gjetur trupat e më shumë se 40 shqiptarëve të Kosovës të vrarë nga forcat serbe në luftën 1998-1999.

Kushtrim Gara, kreu i sekretariatit për Komisionin e Personave të Zhdukur të qeverisë së Kosovës, tha për KTV të Kosovës të hënën në mbrëmje, se gërmimet në Kizevak kanë vazhduar që nga viti 2015, por një imazh satelitor i këtij vendi ka fundi i vitit 2019 e kishte çuar para procesin.

“Ne u kthyem në Kizevak këtë vit, më saktësisht këto tre javët e fundit”, tha Gara.

Ai shtoi se gjatë gërmimeve të fundit, hetuesit “arritën të gjenin eshtra dhe të shënonin vendin e saktë të varrit të mundshëm masiv”.

Që nga viti 2001, eshtrat e mbi 900 viktimave të shqiptarëve të Kosovës janë gjetur në katër vende të ndryshme në Serbi. Ata u vranë në Kosovë dhe më pas trupat e tyre u zhvendosën në varre të fshehta në një përpjekje për të fshehur krimet.

Askush nuk është mbajtur përgjegjës nga gjyqësori serb për fshehjen e krimit, por Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë dënoi gjeneralin e policisë serbe Vlastimir Djordjeviç për rolin e tij në fshehjen e trupave si dhe krime të tjera lufte kundër shqiptarëve të Kosovës.

Kreu i Komisionit të Personave të Zhdukur të qeverisë serbe, Veljko Odaloviç, tha në gusht se autoritetet e Kosovës kishin kërkuar kërkime në Kizevak, në Kozarevo midis qyteteve të Rashkë dhe Novi Pazar dhe në minierën Stavalj afër Sjenicës.

Në tetor, delegacionet serbe dhe kosovare së bashku me përfaqësues të Kryqit të Kuq vizituan një vend afër minierës së Stavalj, por gjetën se kishin nevojë për më shumë informacione për të përcaktuar vendndodhjen e një varri të mundshëm.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni

Sondazh

Poll
Bota 17 Nëntor 2020, 15:59

BRITANIA E MADHE-Martesa e princ Charles dhe princesha Diana, nuk ishte vetëm një kurorëzim dashurie. Sipas mediave të huaja, Charles ishte nën presion nga fami...

Bota 17 Nëntor 2020, 15:42

Si ndihmoi letra për të luftuar Covid-19?

Në lashtësi, njerëzit me të vërtetë e kishin kuptuar shkathtësinë e letrës. Natyrisht, u vlerësua si një mënyrë për të regjistruar informacionet se ka rreth 30 ...

Bota 17 Nëntor 2020, 15:35

Obama lavdëron Merkelin në kujtimet e tij

Në një libër me kujtime që do të dalë në treg të martën (17.11.), ish-Presidenti i SHBA Barack Obama bën një sërë lëvdatash për kancelaren gjermane Angela Merke...

Bota 17 Nëntor 2020, 14:54

FRANCË-Një artikull me titull “Rishikimi i partneritetit transatlantik në dritën e trazirave që formojnë botën” u nënshkrua nga Ministrat e Jashtëm të Fran...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!