LIVE UPDATES
Sport

Rino Gattuso: “Unë nuk jam macho, as seksist, as homofob…”

6 Korrik 2021, 08:07 Nga DOSJA

ITALI – Gennaro Gattuso ka thyer heshtjen e tij, pasi u largua nga Fiorentina, 23 ditë pasi u emërua trajner, për shkak të mosmarrëveshjeve me menaxhimin e klubit toskan dhe mos arritjes së nënshkrimi i tij me Tottenham.

Në një intervistë në ‘La Repubblica’, ish-trajneri i Napolit këmbëngul që agjenti portugez Jorge Mendes nuk është përfaqësuesi i tij, por “thjesht një mik” dhe konfirmoi se ai nuk mund të zbulojë pse u largua nga Fiorentina. “Ai (Mendes) është një mik. Ai ka shumë përvojë dhe më jep këshilla për karrierën. Unë gjithmonë i respektoj rolet: tregu i transferimeve nuk varet nga unë, por nga drejtorët sportivë,”– ka thënë Gattuso.

Sipas informacioneve, Fiorentina nuk ishte dakord me komisionet e kërkuara nga Mendes për të nënshkruar me Sergio Oliveira nga Porto. Sidoqoftë, Fiorentina është një nga shpenzuesit më të mirë në Serie A për komisionet e agjentëve. “Unë nuk mund të flas për këtë dhe e përsëris që presidenti i Fiorentinës, Rocco Commisso, është një person që nuk e kam njohur kurrë.” Commisso është shprehur, se Gattuso dhe Fiorentina nuk mund të jepnin hollësi se çfarë ndodhi, për shkak të një klauzole konfidencialiteti midis dy palëve.

Gattuso u bashkua me Fiorentinën, pas një viti e gjysmë te Napoli dhe hyri në bisedime me Tottenham, pasi përfundoi kontratën e tij me klubin viola. “Unë jam krenar që kam trajnuar një ekip të shkëlqyeshëm, në një qytet të shkëlqyeshëm si Napoli. Në një sezon me probleme dhe dëmtime, ne nuk hymë në Champions League vetëm për një pikë, me disa ndeshje shpesh spektakolare,”– thotë ai.

Sipas informacioneve të ndryshme, Tottenham vendosi të mos nënshkruajë me Gattuson për shkak të disa deklaratave në të kaluarën, të cilat konsideroheshin raciste dhe seksiste, por Gattuso beson se e vërteta është ndryshe. “E kam të vështirë të besoj se kjo është arsyeja. Nuk e besoj që imazhi im duke luftuar me Joe Jordan në 2011, mund të ketë mbetur në mendjet e tyre. Unë nuk jam as racist, as seksist, as homofob: deklaratat e mia të vjetra janë keqinterpretuar. Pse nuk i pyet ish-shokët e mi të skuadrës dhe lojtarët që kam trajnuar për marrëdhënien time me ta? Unë nuk mund të humbas kohë me marrëzira, por përvoja ime mund të mësojë diçka”.

Gattuso vazhdon: “Urrejtja në mediat sociale është e rrezikshme dhe shumë e nënvlerësuar. Unë jam një person publik dhe kam forcën të reagoj, por jo të gjithë mund ta durojnë atë. Ka nga ata që mund të hidhen nga dritarja, sepse janë më të dobët. Ky është një problem serioz. Pse askush nuk bën diçka për këtë? Unë nuk jetoj me të kaluarën. Pse duhet të postoj një foto nëse unë jam në një udhëtim me anije me familjen time ose në restorant? Unë dua t’u them të rinjve, të jetojnë jetën e tyre, jo atë të të tjerëve.”

B.T (Dosja.al)

 

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport gennaro gattuso ish-trajneri i napolit jorge mendes la repubblica rocco commisso tottenham gennaro gattuso ish-trajneri i napolit jorge mendes la repubblica rocco commisso tottenham

Sondazh

Poll

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë