LIVE UPDATES
Bota

FOTOT/ Rruga e Bonopartit dhe ish-udhëheqësit të Francës

24 Janar 2022, 19:30 Nga DOSJA
FOTOT/ Rruga e Bonopartit dhe ish-udhëheqësit të Francës

FRANCË- Rruga e Napoleonit u jep mijëra vizitorëve çdo ditë mundësinë të përjetojnë kulturën e vjetër galike dhe të shijojnë peisazhin piktoresk të vendit. BBC shkruan se kjo rrugë jep mundësinë të njohim edhe historinë e lavdishme të Napoleon Bonapartit.

Gjërat nuk po dukeshin mirë për Napoleon Bonapartin në fillim të vitit 1815. Ish-perandori i Francës kishte qenë në mërgim në ishullin e vogël mesdhetar të Elbës për gati një vit, ai u nda nga familja e tij e re dhe financat e tij ishin duke u pakësuar. Kishte gjithashtu thashetheme për dëbimin e tij të afërt në një ishull edhe më të largët në mes të Atlantikut.

Në vend që të priste fatin, korsikani i mori gjërat në duart e tij: arratisej me varkë dhe udhëtoi për në Francë. Ai zbarkoi në Golfe-Juan në Côte d’Azur më 28 shkurt me 700 burra besnikë dhe filloi të marshonte drejt Parisit mbi një terren të vështirë për të shmangur arrestimin. Pavarësisht se ishte shpallur armik i shtetit dhe kishte një çmim mbi kokën e tij, ai arriti në destinacionin e tij në më pak se dy javë e gjysmë. Jo vetëm kaq, por në kohën kur arriti në kryeqytetin francez, ai kishte ngritur një ushtri dhe kishte rimarrë kontrollin e vendit – kundër të gjitha gjasave.

Ky kthim mbahet mend si një nga rikthimet më të mëdha të të gjitha kohërave dhe rruga që Bonaparti mori përmes Alpeve deri në Grenoble – përpara se të vazhdonte në Paris – ka fituar gjithashtu një famë të caktuar. E njohur si Rruga e Napoleonit, kjo rrugë 200 milje tërheq vizitorë nga e gjithë bota që vijnë këtu për të ndjekur gjurmët e perandorit dhe për të ndjekur një udhëtim që ndryshoi përgjithmonë rrjedhën e historisë evropiane.

“Rruga e Napoleonit është një thesar kombëtar francez. Shtrihet nga Deti Mesdhe deri në malet Alpe, me një larmi të jashtëzakonshme peizazhesh, arkitekture, kulture dhe historie. Nuk ka mënyrë më të mirë për të marrë një pamje të vendit tonë magjepsës por kompleks dhe i ftoj vizitorët të vijnë. e përjetojnë vetë”, shpjegoi Jérôme Viaud, kryebashkiaku i Grasse, një qytet më i njohur për industrinë e tij të parfumeve, si dhe një nga ndalesat kryesore në udhëtimin e Bonapartit.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota jérôme viaud rruga e napoleonit jérôme viaud rruga e napoleonit

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra