LIVE UPDATES
Aktualitet

FOTOT-PIKANTE/ Një kafe tek Meta, protestat në Ballsh, marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë e triumfi kuqezi në Minsk… shi

6 Shtator 2020, 15:25 Nga DOSJA
FOTOT-PIKANTE/ Një kafe tek Meta, protestat në Ballsh,

TIRANË – Shtatori nisi me axhendë të ngjeshur nga politika por dhe me protesta nga naftëtarët e Ballshit dhe pakënaqësi nga banorët që janë prekur nga tërmeti i 26 nëntorit.

Numri një i të majtës mblodhi “të besuarit” e tij në Elbasan nga ku dhe ndezi motorët për zgjedhjet e 2021. Rama vendosi të marrë në dorë ‘frenat’ e Durrësit e ndërsa duket se i ka vënë ‘fshesën’ Dakos dhe Ballukut duke mos iu dhënë drejtimin në asnjë qark.

Ceremonia solemne në kuadër të kremtimit të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës bëri bashkë presidentin Meta, kryeministrin Rama dhe kryeparlamentarin Ruçi.
Siç duket dhe nga fotot, Meta dhe Rama janë kapur në momente pikante gjatë ceremonisë duke pasqyruar dhe tensionin politik mes tyre.

Duke lënë pas tensionet dhe takimet politike një protestë me përplasje dhe shtyrje u zhvillua në Ballsh përpara Rafinerisë së Naftës nga qindra punëtorë me familjet e tyre pasi kërkojnë rrogat e prapambetura.

Zgjedhjet e 2021 kanë bërë që politika të zhvendoset në presidencë, ku presidenti pati takim me kryetarin e Partisë Drejtësi, Integrim dhe Unitet, Shpëtim Idrizi, më pas përfaqësuesit e PR e PBDNJ, Arjan Madhi e Vangjel Dule.
Me presidentin zhvilloi takim dhe kryeministri Rama, kreu I PD-së Basha, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi dhe Rudina Hajdari.
Politika është ndarë edhe për caktimin e ditës së zgjedhjeve, opozita kërkon 18 prillin, PS-ja propozon çdo datë veç dy majit, pasi përkon me Pashkët, ndërsa Rudina Hajdari kërkon ekzakt datën 2 maj.

Pas dy ditësh takime në Shtëpinë e Bardhë, të premtën u arrit marrëveshja historike mes Kosovës dhe Serbisë. Me ndërmjetësimin e Donald Trump, Kosova dhe Serbia, firmosën veç e veç në Shtëpinë e Bardhë për Normalizimin Ekonomik.

Në futboll Shqipëria e nisi mbarë me tre pikë aventurën në Nations League. Djemtë e Edi Rejës zhvilluan një ndeshje shumë të mirë dhe ia dolën të mposhtin 0-2 Bjellorusinë në Minskun e largët.

5 shtatori i 2016-s shënoi në kalendarin Apostol Ditën e Shenjtores shqiptare, Nënë Tereza e Kalkutës.
Nënë Tereza ose Shen Tereza e Kalkutës lindi në Shkup në vitin 26 gusht 1910. Emri i saj i lindjes është Anjezë Gonxhe Bojaxhiu. Ajo vizitoi Shqipërinë për herë të parë në gusht të vitit 1989.

(D.K, F.G/Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Aktualitet Aktualitet banorët e prekur nga tërmeti edi rama ilir meta Lulzim Basha Marrëveshja Kosovë-Serbi monika kryemadhi Naftëtarët e Ballshit banorët e prekur nga tërmeti edi rama ilir meta Lulzim Basha Marrëveshja Kosovë-Serbi monika kryemadhi Naftëtarët e Ballshit

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje