LIVE UPDATES
Art&Argëtim

Fotot më të mira nga e gjithë bota për vitin 2021

28 Dhjetor 2021, 22:10 Nga DOSJA
Fotot më të mira nga e gjithë bota për vitin 2021

New York Times ka publikuar fotot më të mira të viti 2021. Nga përkujtimi i viktimave të 11 te krijimi i një vepre arti në Paris këto janë disa nga fotot më të mira të vitit që po lëm pas.

Paris, 15 shtator: Punëtorët mbuluan me pëlhura argjendi në Harkun e Triomfit për ekzekutuar vepërn “L’Arc de Triomphe, Wrapped”, një pjesë e parashikuar nga artisti i njohur si Christo e realizua për përvjetorin e vdekjes së tij. Vepra u ekzekutua nga “Shoqëria për të Drejtat e Artistëve” dhe u fotografua nga Elliott Verdier.

Austin, Teksas, 1 shtator: Protestuesit iu bashkuan një tubimi për të drejtat e abortit në kryeqytetin e Shtetit të Teksasit pasi Gjykata e Lartë në SHBA refuzoi të bllokonte një ligj shtetëror që ndalonte shumicën e abortit pas gjashtë javësh zhvillimi të fetusit. Fotografi e shkrepur nga Montinique Monroe.

Manhattan, 11 shtator: Në 20-vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit, zjarrfikësit përkujtojnë jetët e humbura në sulmin e 11 shtatorit. Fotografia u shkrep nga Todd Heisler.

Queens, 11 shtator: Fotografi I famshëm Michelle Agins kapi momentin kur Emma Raducanu, fenomeni britanik i tenisit, fitoi finalen e femrave në US Open, duke mundur Leylah Fernandez të Kanadasë në sete të drejtpërdrejta.

Millburn, Nju Xhersi, 2 shtator: Bryanan Selm fotografoi fustanet e nusërisë të mbuluara me baltë në HighLine Fashion, një nga disa biznese të shkatërruara nga përmbytjet e shpejta pasi e uragani Ida goditi rajonin, duke vrarë të paktën 43 njerëz.

Brooklyn, 24 shtator: Patsy InDecline fotografuar në paruken e dendur, ku shfaqet qartë ekstravaganca e festivalit të mbretëreshave Drag në qytetin e Nju Jorkut. Fotografia e shkrepur nga Camila Falquez.

Manhattan, 2 shtator: Poupay Jutharat fotografoi, një publik entuziast – dhe i maskuar duke duartrokitur rikthimin e muzikalit “Hadestown” në teatrin Walter Kerr, 18 muaj pasi pandemia mbylli të gjitha 41 teatrot e Broadway-t.

Delta, British Columbia, 25 shtator: Zogjtë e bregut gjatë baticës pranë vendit të propozuar për ndërtimin e një terminali të ri kontejnerësh. Anëtarët e Lummi Nation dhe grupe të tjera vendase në zonë kanë frikë se projekti mund të përbëjë një kërcënim serioz për ujërat e tyre të peshkimit. Fotografia u shkrep nga Damon Winter për të treguar ekosistemin gjatë bregut të lumit.

(A.T/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Foto Galeri Foto Galeri Fotot me te mira te vitit 2021 Fotot me te mira te vitit 2021

Sondazh

Poll

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë

Ndryshojnë çmimet e karburanteve në vend/ Ibrahimaj: Ulet benzina, nafta dhe gazi

Tronditet Lezha! I vendoset tritol gjatë natës servisit në Shëngjin, gjithçka bëhet “copash”

Balla: Javën e ardhshme mbahet konferenca e parë ndërqeveritare, ka dakortësi

Spaho: Kontrolloni veten, na keni quajtur bagëti e tufë, ju respektojmë si motrat tona

"Mungon insulina", Manastirliu: Kemi 17 lloje, dysheku i duhet spitalit, jo Ficos