LIVE UPDATES
Art&Argëtim

FOTOT/ Historia e Nuredin beut dhe vëmendja që mori kur zbriti në SHBA

23 Nëntor 2021, 19:30 Nga DOSJA
FOTOT/ Historia e Nuredin beut dhe vëmendja që mori kur zbriti në

Nga Auron Tare

Disa vite me pare, në New York dhe Washington DC, prezantova në Explorer Club dhe National Geographic, projektin e kerkimeve nënujore ne Shqiperi. Meqenëse rruga me shpuri prane ketyre qendrave te njohura boterore te explorimeve dhe kerkimeve historiko/gjeografike, u mundova të shihja çfare mbanin arkivat e tyre per Shqiperine e dikurshme.

Shume pak. Megjithate nder te tjera gjeta disa foto dhe shenime ne arkivin e “National Geographic” per nje shqiptar shume pak te njohur tek ne, por qe ne kohen e tij ishte pritur ne New York si nje personalitet i rendesishem europian.

I kam ruajtur keto foto duke shpresuar se nje dite do te mund te shkruaj me gjate per Nuredin Bej Vloren, vlonjatin e shquar por pak te njohur, i cili ne udhetimin e tij ne Boten e Re duhet te jete i pari shqiptar i pritur deri me sot me kuriozitetin dhe zhurmen mediatike me te madhe ne Amerike.

Askush nga politikanet tane nuk ka mundur te tejkaloje kuriozitetin mediatik te Nuredin Bej Vlores i cilesuar ne ate vizite si “princ i Shqiperise”, titull ky shume i çuditshem per nje personash i cili nuk kishte asnje status politik.

Ende pa zbritur nga kuverta e anijes, Nuredin Beu rrethohet nga te gjithe gazetaret dhe fotografet e mediave te New York duke u pershendetur dhe fotografuar prej tyre. Nuk kam gjetur ndonje interviste te tij nga ky moment dhe eshte e paqarte arsyeja se perse vlonjati yne ka patur kete pritje kaq të veçantë.

Nuredin Beu sapo ishte martuar me nje amerikane shume te pasur nje lloj “Kardashian” e atyre koheve, dhe mundet qe ky status te kete terhequr median amerikane. Fakti qe ne kete pritje ka qene edhe fotografi i National Geographic e ben me interesante kete pikepyetje.

Nuredin Beu jetoi ne Amerike diku rreth 5 vjet. Nuk dihet asgje mbi jeten e tij amerikane por nga arkivi i Zyres se Zbulimit Ushtarak Amerikan, pararendësja e FBI (dokumenta te pa publikuara) më rezulton se ishte i survejuar si një njeri me influence te theksuar austro-gjermane.

I vendosur ne nje vile te rrethuar nga pyjet, prone e se shoqes, bente nje jete te terhequr dhe te rrethuar nga njerez te artit dhe kultures, eskluzisht nje rreth i krijuar nga bashkeshortja amerikane.

Nga Amerika, tenton te perfshihet ne jeten politike shqiptare ku si pjese e nje organizate politike pa ndonje veprimtari te njohur vjen ne Europe per te perfaqesuar Shqiperine ne bisedimet e Paqes. Ndoshta, ky ka qene momenti qe e ka bere qe te rikthehej perseri ne Vlore ku zgjidhet si Kryetar i Bashkise apo siç quhej atehere, kryekatundar.

E drejtoi Vloren, brenda mundesive te kohes disa vjet duke dhene nje kontribut te rendesishem ne hapjen e Shkolles Tregetare por edhe ne disa projekte publike.

Në kujtimet e kohes, Nuredin Beu, permendet si nje person me reputacion shume te madh ne Vlore dhe si person, të cilin familja e njohur e Vlorajve kishte si primat te sajin. Fakti qe kishte luftuar në krye te vlonjateve kunder zbarkimt te bandave greke ne Himare ne 1913-4 por edhe kunder bandave te Haxhi Qamilit, i kishin dhene atij nje reputacion si njeri jo vetem i fjales.

Me ardhjen ne pushtet te Zogut del në pah se marrëdheniet e tij me pushtetin ishin komplekse. Një aristorat si Nuredin Beu mund ta kete pasur te veshtire pranimin ne krye te vendit te nje oxhaku inferior si ai i Zogollit te Matit.

Por matiani ne krye te nje pushteti te forte e hodhi ne qeli menjehere pas deshtimit te Kryegritjes se Fierit ku roli i Nuredin Beut duhet te kete qene I rendesishem. Zogu e denoi me vdekje. Vetem nderhyrja e ish gruas se tij amerikane ne Departamentin e Shtetit beri qe t’i falej jeta.

Nuredin beu u bë më pas nje prej shtyllave te rendesishme te Ballit Kombetar me nje mbeshtetje te rendesishme ne Vlore. I skicuar si kryeminister i vendit nga gjermanet ai e refuzoi kete detyre te veshtire dhe u tërhoq ne prapavije te ngjarjve politike. Ne dimrin e 45-s, sëbashku me disa Vloraj te tjere si Ekrem beu dhe Xhelaledin Pasha largohen nga Shqiperia.

Pas nje perfshirje disa vjeçare ne ngjarjet politike te emigracionit, vendos perfundimisht të tërhiqet në jetën private. Qëndroi në Gjermani ku bashkejetoi me nje mikeshën e tij gjermane. U nda nga jeta ne Heidelberg.

Marrë nga Gazeta Dita

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

dikur dikur aurenc tare nuredin beu shba aurenc tare nuredin beu shba

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 23 Nëntor 2021, 16:35

VIDEO/ Garë ushqimi mes qenit dhe të riut

Në një video virale një qen është parë duke konkurruar me një njeri në një konkurs ushqimi. Videoja e postuar fillimisht në Twitter, është bërë viral dhe ka mar...

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe