LIVE UPDATES
Bota

FOTO/ Protesta masive në Tajvan kundër pushtimit rus të Ukrainës: Kina e di çfarë e pret

6 Mars 2022, 08:23 Nga DOSJA
FOTO/ Protesta masive në Tajvan kundër pushtimit rus të

TAJVAN- Qindra njerëz u mblodhën në kryeqytetin e Tajvanit, Taipei, të dielën për të protestuar kundër pushtimit rus të Ukrainës. Në mesin e demonstruesve ishin ukrainas që jetonin në Tajvan dhe ligjvënës tajvanezë. Ata valëvitën flamujt e Ukrainës dhe Tajvanit dhe mbanin pankarta ku shkruhej “jo luftë” dhe “Tajvani qëndron me Ukrainën”.

“Unë jam këtu në solidaritet me popullin e Tajvanit dhe kombësive të tjera që erdhën këtu për të protestuar kundër luftës,” tha Oleg Nevenglovskiy, një ukrainas që jeton në Tajvan për dy vjet. “Është e rëndësishme që të gjithë të zgjohen dhe të ngrenë zërin – sido që të munden – për t’u kujtuar të tjerëve se kjo nuk është vetëm një luftë kundër Ukrainës, por kundër gjithë njerëzimit. Të gjithë duam që kjo të ndalet, por unë nuk mund ta shoh. Kam frikë për kombin tim, kam frikë për popullin tim.”

Anatolii Bakurov, një ukrainas i cili ka jetuar në Tajvan për 10 vjet, tha se ndërsa disa njerëz shpesh e krahasonin Tajvanin me Ukrainën, ai është më optimist për të ardhmen e Tajvanit. “Vendi fqinj tani e di koston e një pushtimi,” tha ai, duke iu referuar Kinës kontinentale. “Gjithashtu, edhe nëse ushtria juaj është shumë më e fortë, kjo nuk do të thotë asgjë, sepse të gjithë njerëzit civilë në vendin e vogël do të mblidhen dhe do të sulmojnë tanket tuaja pa asnjë armë. Nuk do të pushtoni kurrë asnjë vend.

Protesta u mbajt në Sheshin Liberty, një terren grumbullimi në Taipei që luajti një rol kyç në tranzicionin e Tajvanit nga sundimi njëpartiak në një demokraci në vitet 1990.

Një kontekst: Tajvani ka premtuar mbështetjen e tij për Ukrainën, duke njoftuar së fundmi se do të dhurojë 27 ton furnizime mjekësore për vendin. Ndërsa mund të ketë paralele midis Tajvanit dhe Ukrainës – të dyja janë demokraci miqësore me perëndimin, status quo-ja e të cilave mund të ndryshohet nga autokracitë e fuqishme – ekspertët vënë në dyshim se sa shumë mësim mund të nxjerrë Pekini nga kriza spirale në Ukrainë kur bëhet fjalë për ndonjë veprim të ardhshëm ndaj Tajvanit.

Në rastin e Tajvanit, Partia Komuniste e Kinës kërkon “ribashkim” me ishullin e vetëqeverisur që e quan territorin e saj, pavarësisht se nuk e ka qeverisur kurrë – dhe nuk e ka përjashtuar mundësinë që ta bëjë këtë me forcë.

 

Lajmi kryesor: 11 ditë luftë/ Bomba në qytet, Rusët pushtojnë Borodyanka, Zelenskyy bisedon me Biden

(f.g/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi protesta ne tajvan tajvani lufta ukraine-rusi protesta ne tajvan tajvani

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh