LIVE UPDATES
Aktualitet

Fondet e rindërtimit, abuzimet shkojnë në 1.5 miliardë lekë me tenderat e dhënë

6 Dhjetor 2021, 21:44 Nga DOSJA
Fondet e rindërtimit, abuzimet shkojnë në 1.5 miliardë

TIRANË- Shumë bashki në vend kanë abuzuar me fondet që janë dhënë për rindërtimin e shtëpive të dëmtuara pas tërmetit të 26 nëntorit të vitit 2019. Ora News shkruan se Kontrolli i Lartë i Shtetit ka zbuluar koston prej 1.1 miliardë lekësh në shkeljen me tenderat.

Kjo pasi bashkitë kanë shpallur fitues kompani që nuk kanë plotësuar kriteret e nevojshme të prokurorimit. Sipas një raporti gjatë periudhës janar-shtator, dëmi që i është shkaktuar shtetit me tenderat është 1.5 miliardë lekë. Listën e bashkive që kanë abuzuar me lekët e kryeson Kurbini me 524 mln lekë abuzime.

Ndërkohë që bashkia Krujë ka humbur 40 milionë lekë për ‘Rikonstruksionin e shkollës 9-vjeçare dhe ndërtimin e palestres’ në Thumanë nga shoqëria Xh. M shpk. Operatori ekonomik që ka marrë përsipër kryerjen e punimeve nuk ka parashikuar asnjë zë pune që ka të bëjë me ndërhyrjet në strukturën mbajtëse të objektit pavarësisht se në relacion thuhet se shkolla është e dëmtuar që nga tërmeti i korrikut të vitit 2018. Fondet e alokuara janë përdorur vetëm për fasadën dhe ndërhyrjet elektrike dhe hidraulike.

Edhe në Bashkinë e Tiranës prokurimet për projektin ‘Ndërtim i Shkollave’ janë cilësuar me humbje në vlerën e 51 milionë lekëve. Kjo si pasojë e analizës jo të saktë të kostove të ndërtimit pasi në të dyja rastet e shkollave dhe të kopshteve preventivat e punimeve kanë të njëjtat zëra të punimeve.

Në këtë rast KLSH ka konstatuar dhe konflikt interesi ndërmjet koncesionarit, mbikëqyrësit dhe kolaudatorit, pasi investitori në këtë rast është shoqëria koncesionare.

Ndërsa bashkitë Dibër, Kurbin, Kukës, Këlcyrë, Pogradec, Kuçovë dhe Shkodër për procedura të ndryshme prokurimi kanë shpallur fitues operatorë ekonomik, të cilët kanë mangësi në dokumentacion. Dëmi që i është shkaktuar buxhetit të shtetit në këtë rast kap vlerën e 1.4 miliardë lekëve.

Ndërsa, Tepelena ka shkaktuar një dëm në buxhet në vlerën 2. 7 milionë lekëve si pasojë e mosvendosjes së penaliteteve për vonesa në përfundimin e punimeve. Në raportin e bërë publik, KLSH ka gjetur se Ministria e Brendshme ka përdorur fondet e rindërtimit për qëllime që nuk kanë lidhje me dëmtimet e tërmetit. Dhe dëmi i shkaktuar nga këto është 275 milionë lekë, ndërsa 45 milionë lekë kane shkuar për të shlyer vendimet gjyqësore për punonjësit e larguar nga puna.

(I.A/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet fondet e rindertimit rindertimi nga termeti i 26 nentorit fondet e rindertimit rindertimi nga termeti i 26 nentorit

Sondazh

Poll

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

Newsroom 8 | MJEKU: EDHE UNË BËRA THIRRJE TË FIKEJ TV

Newsroom 8 | FJONA ÇELA: MEDIAT OPOZITARE U DISKRIMINUAN