Aktualitet

RENEA godet Çapjat, prangoset Florenc Çapja dhe një gazetare që iu dha licensën e kabllorit (13 arrestime)

Goditen Çapjajt në Elbasan. 13 të arrestuar, mes tyre edhe Florenc Çapja, i akuzuar për tentativë vrasje dhe një sërë ngjarjesh të tjera. Në pranga edhe një zyrtare e AMA-s, e akuzuar për korrupsion, pasi nga përgjimet rezultoi se i dha licensën e kabllorit Çapjave. Sekuestrohen armë, municione, peshore, telefona, portofol me stemë policie dhe drogë

ELBASANRENEA, FNSH dhe policia e Elbasanit kanë zhvilluar një mega operacion në banesat e fisit Çapja në Elbasan. Burime për Dosja.al bëjnë me dije se operacioni ka nisur që mbrëmjen e djeshme për t’u finalizuar këtë mëngjes.

Po të njëjtat burime saktësojnë se reparti RENEA ka bërë të mundur ndalimin e 13 personave,  të grupit Çapja, dhe disa zyrtarë të AMA-s, të cilët akuzohen si të përfshirë në disa vepra penale.

Mes të ndaluarve, është  Florenc Çapja, i cili akuzohet për vrasje dhe pengmarrje. Në pranga ka rënë edhe bashkëshortja e kokës së fisit Çapja, shtetasja E.Çapja. Kontrollet e policisë u përqendruan në zonën pranë Drejtorisë Vendore të Policisë dhe në resortin e Çapjave që ndodhet në qytetin e Elbasanit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Dosja.al ka mësuar se gjatë hetimit të fisit Çapja është zbuluar skema e korrupsionit me anëtarë të bordit të AMA-s, kështu që në pranga kanë rënë një zyrtar i AMA, ndërsa një person është shpallur në kërkim. Zyrtarët e AMA-s u zbuluan gjatë përgjimeve pasi dyshohet se i dhanë një licensë kabllori korrupsioni.

Kjo nuk është hera e parë që Policia mësyn tek fisi Çapja. Në nëntor të vitit 2018, policia ndaloi dy pjestarë të fisit. Dy të arrestuarit janë Enver Capja dhe Naim Gjarri. Ndalimi i tyre u bë pas sulmit me granatë që u bë në lokalin e Albert Alterziut. Fisi Çapja është i njohur dhe i skeduar për një sërë ngjarjesh kriminale të ndodhura në Elbasan.

(A.B.F.G.F.M/ Dosja.al)

 • 16:08

  Operacioni i RENEA-s në Elbasan, 13 të arrestuar, 1 i shpallur në kërkim, sekuestrohen armë

  Operacioni “KRASTA” është finalizuar me zbardhjen e tri ngjarjeve kriminale, një rast korrupsioni dhe 13 të arrestuar . Armë, fishekë, jelekë anti-plumbë, portofol me stemën e Policisë janë disa nga sendet që iu janë sekuestruar të arrestuarve.

  Aida Hajnaj, zv.drejtoreshë e Policisë dha detajet e këtij operacioni që ka nisur që para një viti dhe është finalizuar mëngjesin e sotëm, duke goditur një nga grupet kriminale më të rrezikshme në Shqipëri, grupin e Çapjajve, të përfshirë në një sërë ngjarjesh kriminale.

  Dosja.al mëson se është arrestuar Florenc Capja, por nuk ka informacion nëse është i ndaluar Ardian Capja.

  Njoftimi i plotë

  Elbasan

  Finalizohet operacioni policor  “KRASTA”. Zbardhen dhe dokumentohen me prova ligjore tre ngjarje kriminale të ndodhura më parë

  Goditete edhe një rast korrupsioni i kryer nga punonjës shtetërorë të Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe të sektorit privat. Sekuestrohen një sërë sendesh të kundraligjshme

  Më datë 14.06.2019, në kuadër të operacionit “FORCA E LIGJIT”, nga Njësia Hetimore pranë Task Forcë Speciale Qëndrore, në Departamentin e Policisë Kriminale, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan, pas një hetimi një vjecar, në bashkëpunim më Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, forcat speciale RENEA, FNSH, sot në orët e para të mëngjesit kanë zhvilluar operaciopnin policor të koduar “KRASTA”,  për të bërë të mundur ekzekutimin e vendimeve të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan të masave të sigurimit personal “Arrest me Burg” dhe kontrollin e banesave e ambienteve për llogari të hetimeve të procedimeve penale të rifilluara si më poshtë vijon  :

  1.    Proçedimit Penal nr 40 të vitit 2006, i rregjistruar për veprat penale të “Vrasjes me paramendim mbetur tentativë”, “Mbajtjes pa leje armëve dhe municionit luftarak” parashikuar nga nenet 78-22, 278/2 të Kodit Penal, që bën fjalë për tentativën e vrasjes së shtetasit F.M, ngjarje e ndodhur më datë 30.01.2006  në Elbasan.

  2.    Procedimit penal nr 1121/2012, i rregjistruar  për veprat penale të “Vrasjes në rrethena cilësuese e kryer në bashkëpunim”, “Mbajtjes pa leje të armëve dhe municionit luftarak” parashikuar nga nenet 79/dh-25, 278/2 të Kodit Penal, që bën fjalë për vrasjen e shtetasit G.B (alias A.M) dhe të babait të tij shtetasit N.B, ngjarje e ndodhur më datë 15.08.2012,  në lagjen “Çlirimi” Elbasan.

  3.    Proçedimi Penal nr 627-2013, i rregjistruar për veprat penale të “Heqjes së paligjshme të lirisë”, “Plagosjes më dashje”, “Mbajtje pa leje te armëve dhe municioneve luftarake” parashikuar nga nenet 88, 110/2, 278/2 të Kodit Penal, ngjarje e ndodhur në datë 19.04.2013 në qytetin e Elbasanit.

  Si rezultat i hetimeve intensive për këto ngjarje të kryera nga kjo njësi në bashkëpunim me Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, është bërë e mundur që të tre këto ngjarje të zbulohen dhe të dokumentohen me prova ligjore, dhe konkretisht :

  Për Proçedimin Penal nr. 40 viti 2006 nga hetimet e zhvillura ka rezultuar se, autor i kësaj ngjarje është shtetasi :

  1.    F.Ç, 38 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan lagjia “Emin Matraxhiu”. Për këtë shtetas u bë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan, me vendimin nr. 477   datë 11.06.2019,  per të cilin ishte caktuar masa e sigurimit “Arrest me burg” i dyshuar për veprat penale të “Vrasjes me paramendim të mbetur tentativë” dhe “Mbajtjes pa leje të armëve dhe municioneve luftarake”.

  Për Proçedimin Penal nr.  627 viti 2013 nga hetimet e zhvillura ka rezultuar se,  autorë të kësaj ngjarje janë shtetasit :

  1.    M.L (alias S.Ç), 31 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan “Lagjia 5 Maji”, aktualisht person i shpallur në kërkim për një tjetër vepër penale.

  2.    E.Ç, 30 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan, aktualisht i ndaluar për një vepër tjetër penale dhe vendimi ndaj këtij shtetasi u ekzekutua në ambientet e IEVP Elbasan.

  Për Proçedimin Penal nr. 1121 viti 2012 nga hetimet e zhvillura ka rezultuar se autorë të kësaj ngjarje janë shtetasit:

  2.  E.B, 38 vjeç, lindur në Kavajë dhe banues në Elbasan, “Lagjia Shënkoll”, i cili është shpallur në kërkim.

  3.  E.C, 28 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan “Lagjia Çlirimi” i cili është shpallur në kërkim.

  Në kuadër të hetimeve të kryera mbi Proçedimin Penal nr 627 viti 2017, është bërë e mundur të dokumentohet aktiviteti jashtëligjshëm në lidhje me disa veprime korruptive, të kryera nga punonjës shtetërorë të Autoritetit të Mediave Audiovizive dhe të sektorit privat.

  Si rezultat i hetimeve u arrit që përmes provave ligjore të dokumentohej aktivitetit korrruptiv i shtetasve të mëposhtëm, si dhe u ekzekutuan vendimet e Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan për të cilët është caktuar masa e sigurisë “Arrest me Burg” për veprat penale :

  “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”,

  “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë” dhe

  “Shkelja e të drejtave të pronësisë industriale”
  parashikuar nga nenet 244, 245/1,2, dhe 149/a,

  1.    B.K,  39 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan,

  2.    A.B, 61  vjeç,  lindur e banues në Elbasan.

  3.    A.N, 67 vjeç, lindur Sarandë dhe banues në Tiranë.

  4.    S.M, 40 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë.

  5.    I.H,  51 vjeç, lindur dhe banues në Tiranë.

  6.    A.D,  34 vjeç, lindur dhe banues në Elbasan,

  7.    Sh.S, 38 vjeç, lindur dhe banues në Labinot Mal-Elbasan, i cili u shpall në kërkim

  8.    E.T, 40 vjeç, lindur dhe banues në Tropojë,

  Në vijimi të ekzekutimeve të vendimeve për kontrollet e banesave dhe ambienteve, janë gjetur e sekuestruar në cilësinë e provës materiale sendet si më poshtë:

  Revolver “Nagant” me mulli , me gjashtë fishekë, kalibër 9 mm.

  Pistoletë gjysëm automatike e markës “Zoraki”, me gjashtë fishekë, kalibri 7.65 mm

  Nje krëhër pistolete TT, me katër fishekë, model 54.

  26 copë fishekë, model 54.

  4 jelekë antiplumb

  Një shkop metalik nga ata me hapje me stampo police USING

  Një portofol lëkure me stampe policia e shtetit.

  7 palë targa automjtesh, shqiptare dhe të huaja.

  4 radio marrëse dhe dhënëse

  Një peshore elektronike

  735 gr lëndë narkotike e dyshuar mariuanë, e paketuar në atë formë e përgatitur për tu tregtuar.

  telefona celular ( smartfona dhe të thjeshtë), dhe një prej tyre satelitor.

  Gjithashtu nga kontrollet e banesave si rezultat i sendeve të paligjshme  të gjetura në banesa është bërë dhe arrestrimi në flagrancë i shtetasve:

  H.Gj (S), 40 vjeç, për veprat penale “Mbajtje pa leje dhe prodhimi i armëve, lëndëve shpërthyese dhe i municionit”, “Prodhimi, mbajtja dhe shitja pa leje e armëve të ftohta”, dhe “Mbajtja pa të drejte e uniformës”, vepra të parashikuara nga nenet, 278, 279 dhe 247 të Kodit Penal.

  Si dhe ështe shpallur në kërkim shtetasi Q.H, 25 vjeç, për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e Narkotikëve” vepër e parashikuar nga neni 283 i Kodit Penal.

  Në përfundim ju bëjmë me dije se vijojnë hetimet intensive në lidhje me një numër ngjarjesh të vjetra të ndodhura në Qarkun e Elbasanit dhe Tiranës, duke bashkëpunuar me autoritet e Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Elbasan.

 • 16:08

  RENEA blindon pallatin, dalin pamjet, ja si u arrestuan të fortët e Elbasanit (VD)

  Këto janë disa nga momentet e operacionit të Policisë së Shtetit në Elbasan që çoi në arrestimin e Florenc Çapjas dhe disa të tjerëve të akuzuar prej vitesh për vepra të ndryshme penale, të rënda. Në pamje shihet një numër efektivësh të forcave RENEA tek lëvizin në shkallët e një pallati me armë në krahë, ndërsa operacioni vijonte.

  Në kuadër të operacionit “Forca e ligjit”, nga Njësia Hetimore pranë Task Forcë Speciale Qëndrore, në Departamentin e Policisë Kriminale, në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, Drejtoria Vendore e Policisë Elbasan, pas një hetimi një vjecar, në bashkëpunim më Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Elbasan, forcat speciale RENEA, FNSH, sot në orët e para të mëngjesit kanë zhvilluar operacionin policor të koduar “KRASTA”, për të bërë të mundur ekzekutimin e vendimeve të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Elbasan të masave të sigurimit personal “Arrest me Burg” dhe kontrollin e banesave e ambienteve për llogari të hetimeve të procedimeve penale në vite të ndryshme.

  Janë 13 persona të arrestuar, 2 të shpallur në kërkim për vrasje, plagosje, rrëmbim personi, armëmbajtje pa leje, korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike, Korrupsion aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë; Prodhimi, mbajtja dhe shitja pa leje e armëve të ftohta dhe “Mbajtja pa të drejte e uniformës si dhe prodhimi dhe shitja e Narkotikëve. Marrë nga Balkanweb.com

 • 16:00

  U akuzua si i lidhur me Çapjat, pedagogu Zylyftar Bregu: U bë qëllimisht, s’jam as në hetim!

  Pedagogu Zylyftar Bregu ka reaguar për lajmet se ishte arrestuar në kuadër operacionit “Krasta” që u zhvillua në Elbasan. Përmes një reagimi në rrjetet sociale, Bregu thotë se nuk është në hetim dhe as i arrestuar.

  “Duke falenderuar te gjithe miqte, te afermit dhe dashamiresit te shqetesuar per lajmet e perhapura qellimisht ne media, bej me dije se deri tani nuk jam as ne hetim as I arrestuar!”-shkruan Bregu.

 • 14:49

  Arrestohet gruaja e Ardian Çapjas

  Dosja.al mëson se në pranga është vënë gjithashtu gruaja e kokës së fisit Çapja. Ajo është bashkëshortja e Ardian Çapjas, shtetasja E.Çapja.

  Ardian Çapja
 • 14:29

  Vrasje dhe pengmarrje, arrestohet ‘i forti’ i Çapjave

  Florenc Çapja

  Dosja.al mëson se një ndër të arrestuarit në Elbasan është edhe Florenc Çapja, pjesë e fisit të njohur në Elbasan.

  I njohur si i forti i fisit “Çapja” është arrestuar dhe akuzohet për vrasje dhe pengmarrje. Florenc Çapja është arrestuar me vendim gjykate.

 • 13:33

  Operacioni blic në Elbasan/ Arrestohen 8 persona, mes tyre 2 gazetarë dhe anëtarja e AMA-s (EMRI)

  Suela Musta

  Nga aksioni i FNSH-së dhe RENA-s në Elbasan është shoqëruar në polici edhe Suela Musta, anëtare e AMA-s.

  Dosja.al mëson se në kuadër të operacionit që është zhvilluar në Elbasan janë arrestuar 8 punonjës të administratës, mes tyre edhe dy gazetarë. Po kështu mësohet se arrestimet e dy punonjësve të medias janë bërë në Tiranë.

 • 12:02

  Sulmi me armë zjarri te Bashkia e Elbasanit, Forcat Speciale rrethojnë banesën e Qazim Sejdinit për shkaqe sigurie

  Në kohën kur Elbasani është nën kontrollin e RENEA-s dhe FNSH për të arrestuar dhe kontrolluar banesat e fisit Capja, burime për Dosja.al bëjnë me dije, se banesa e kryetarit të Bashkisë Elbasan, Qazim Sejdini është marrë në mbrojtje.

  Forcat Speciale kanë forcuar masat e sigurisë tek banesa e Sejdinit, pasi ka informacione se ai mund të jetë i rrezikuar nga lufta mes bandave në këtë qytet.

  Ky vendim është marrë pas sulmit me armë zjarri që ndodhi një natë më parë tek dera e Bashkisë së Elbasanit duke vënë në lëvizje Policinë e Shtetit dhe agjencitë ligjzbatuese.

Shto Koment