Aktualitet

Mbyllet sërish pika kufitare e Kapshticës/ Mbi 100 emigrantë bllokohen në tokën neutrale. Dhjetëra të tjerë kthehen pas, s’kishin tamponë dhe probleme me dokumentet

VIDEO
Mbyllet sërish pika Kufitare e Kapshticës, pasi është plotësuar kuota prej 300 personash. Në tokën neutrale kanë ngelur të bllokuar mbi 100 emigrantë. Ndërkohë shumë të tjerë kanë kthyer mbrapsht nga pala shqiptare, pasi lejën e udhëtimit e kanë fotokopje dhe jo me “bar kod” nga agjencitë. Po kështu, shumë emigrantë nuk kanë pasur me vete rezultatin e tamponit.
Featured image of article: Mbyllet sërish pika kufitare e Kapshticës/ Mbi 100 emigrantë bllokohen në tokën neutrale. Dhjetëra të tjerë kthehen pas, s’kishin tamponë dhe probleme me dokumentet Pamjet nga Kapshtica
Përditësuar:

KAPSHTICË- Plotësohet kuota prej 300 personash, mbyllet sërish pika kufitare e Kapshticës. Policia kufitare njofton se është plotësuar kuota

dhe iu bën thirrje qytetarëve që sot të mos udhëtojnë drejt kësaj pike kufitare.  Mësohet se në tokën neutrale kanë mbetur mbi 100 emigrantë të cilët me shumë mundësi do të kalojnë natën aty dhe do të jenë të parët ditën e nesërme për të kaluar kufirin.

Ndërkohë janë të shumtë emigrantët që u kthyen pas nga pala shqiptare pasi lejën e udhëtimit e kishin fotokopje dhe jo me “bar kod” nga agjencitë. Sakaq, në këtë pikë doganore u kthyen pas edhe shumë qytetarët, të cilët nuk kishin me vete rezultatin e tamponit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Një ditë më parë, në këtë pikë doganore u krijuar sërish radhë të gjata. Pala greke mbylli shërbimin, pasi u plotësua kuota prej 300 personash për kalimin në Greqi. Dogana u mbyll në orën 22:00 dhe u hap në orën 06:00 të mëngjesit të sotëm.

Që në datën 16 gusht, pala greke “kufizoi” kalimin e emigrantëve shqiptarë për në vendin fqinjë. Si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, nga autoritetet fqinje u vendos që të mos lejohet kalimi i më shumë se 300 personave, të cilët duhet të kenë bërë edhe tamponin për të kaluar kufirin.   Fundi i korrikut dhe fillimi i gushtit shkaktoi radhë kilometrike në daljet për në Greqi, të cilat vazhduan për ditë me radhë, duke shkaktuar edhe shtyrjen e afatit. Kaos u krijua në pikën kufitare të Kakavijës, ku emigrantët qëndruan 5 ditë në radhë.

J.V/Dosja.al

 • 13:13

  Kalojnë 300 shtetas nga Kapshtica në Greqi, Policia Kufitare: U plotësua kuota, sot mos udhëtoni drejt kësaj pike kufitare

  Foto nga pika doganore e Kapshticës

  Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit në Korçë ka lajmëruar qytetarët se sot kanë kaluar 300 qytetarë në pikën kufitare të Kapshticës. Policia Kufitare shprehet se kuota e personave që udhëtojnë në Greqi nga kjo pikë kufitare është plotësuar për ditën e sotme. Policia iu bën apel qytetarëve që ditën e sotme të mos udhëtojnë në drejtim të kësaj pike doganore.

  Njoftimi:

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
  Drejtoria Vendore e Kufirit dhe Migracionit Korçë. Stacioni i Policisë Kufitare Kapshticë: Njoftojmë të gjithë qytetarët që janë të interesuar të kalojnë në drejtim të shtetit grek, se aktualisht kuota prej 300 shtetas është plotësuar dhe nga ana e policisë greke është pezulluar puna e nuk do të lejohet kalimi i personave të tjerë për ditën e sotme. Policia Kufitare apelon për qytetarët që duan të udhëtojnë në drejtim të Greqisë, që të mos vijojnë udhëtimin në drejtim të PKK Kapshticë për ditën e sotme. Ju faleminderit për mirëkuptimin!

 • 10:

  ‘S’e dinim që duhej tamponi’, emigranti në Kapshticë kthehet pas: Taksisti më tha kalon pa problem në kufi

  Foto nga Kapshtica

  Ditën e sotme dhjetëra qytetarë janë kthyer pas në pikën doganore të Kapshticës, pasi nuk kanë pasur me vete tamponin, kusht për të udhëtuar.  Këtë e ka treguar edhe një emigrant shprehet për Report Tv, i cili shprehet se është kthyer mbaprash, pasi nuk kishte tampon dhe nuk e dinte që duhej.

   “Nuk kisha tampon. Ne nuk e dinim që duhet të bënim tamponin, do kthehemi mbrapsht. Në Greqi janë me leje të përhershme, informacion nuk kishim, na tha taksisti që kalon pa problme, por na kthyen pas. Ta dija nuk kisha ardhur fare. Dje erdha u ktheva se ishte mbyllur kufiri dhe ulur trau, erdha sot më kthyen”, tha emigranti.

  Ndërsa një tjetër u shpreh: “Nuk kam tamponë, nuk e dija që duhet të bëja tamponin. Do të kthehem në Korçë të bëj tamponin dhe të nisem sërish pastaj. Na ka kthyer pala shqiptarë që na pyeti për tamponët dhe u kthyem. Është një situatë mjaft e vështirë, koston e përballojmë me borxhe,. jam punonjës sezonal”. 

Shto Koment