Rajoni

FOTO+VIDEO/ Flakë dhe përplasje, qytetarët e Beogradit dalin në protestë pas kërcënimit të Vuçiç: Jep dorëheqjen, nuk izolohemi

Siç shihet edhe në pamjet e fotot e publikuara nga mediat serbe, qytetarët kundërshtojnë venfimin e Vuçiç për t’u përballur me një tjetër izolim pandemik pasi Serbia është përfshirë nga një tjetër valë e Covid-19, dhe numri i të infektuarve sa vjen e rritet.
Featured image of article: FOTO+VIDEO/ Flakë dhe përplasje, qytetarët e Beogradit dalin në protestë pas kërcënimit të Vuçiç: Jep dorëheqjen, nuk izolohemi

SERBI– Mijëra qytetarë kanë zbarkuar në sheshin e Beogradit pasi nuk pranojnë të izolohen sërish, ashtu siç kërcënoi vetë Presidenti i vendit, Aleksandar Vuçiç.

Siç shihet edhe në pamjet e fotot e publikuara nga mediat serbe, qytetarët kundërshtojnë venfimin e Vuçiç për t’u përballur me një tjetër izolim pandemik pasi Serbia është përfshirë nga një tjetër valë e Covid-19, dhe numri i të infektuarve sa vjen e rritet.

Me flakadanë dhe shashka, protestuesit kanë rrethuar Kuvendin e Serbisë dhe e kanë sulmuar atë.

Një tjetër kërkesë që kanë protestuesit që mbështeten edhe nga Opozita e vendit është dorëheqja e Vuçiç.

“Dorëheqje! Dorëheqje!”- dëgjohen të bërtasin ata, ndërsa policia ka përdorur edhe gaz lotsjellës për të shpërndarë turmën.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pas futjes së protestuesve në Parlament, pas orës 22:00 të mbrëmjes së sotme, u raportuan edhe perplasje mes tyre dhe efektivëve.

Presidenti Aleksandar Vuçiç ka lajmëruar më herët një izolim të Beogradit, pasi sipas tij edhe spitalet që janë kthyer në ‘spitale covid’ janë të tejmbushur. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit në Serbi janë regjistruar edhe 13 viktima nga COVID-19, sëmundja që shkaktohet nga koronavirusi i ri. Numri i përgjithshëm i viktimave ka arritur në 330.

Ministria e Shëndetësisë e Serbisë njoftoi edhe për 299 raste të reja të të infektuarve me koronavirus.

Aleksandar Vuçiç, trimfoi sërish në zgjedhje duke marrë kështu mandatin e tretë me 62,5 % të votave në zgjedhjet e zhvilluara më 20 qershor të këtij viti.

Vetë Vuçiç u shpreh se kurrë nuk e ka ndjerë kaq shumë një fitore, por siç duket këto rezultate nuk e kanë bindur Opozitën e cila me anë të protestës kërkon dorëheqjen e Presidentit.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment