LIVE UPDATES
Politike

VD-Fiskalizimi, Braçe: Duhet vullnet nga qeveria, bujqësia do marrë goditje të madhe

27 Janar 2022, 10:01 Nga DOSJA
VD-Fiskalizimi, Braçe: Duhet vullnet nga qeveria, bujqësia do

TIRANË – Ish-zv/kryeministri Erion Braçe ngriti zërin në parlament për mosfiskalizimin e hidrokarbureve dhe produkteve bujqësore. Në parlamentin e Shqipërisë, deputeti socialist kërkoi nga qeveria se përsë nuk po çon deri në fund fiskalizimin e premtuar, kur tashmë mbështetet dhe me vendim gjykate. Në fjalën e tij, Braçe tha se sektori i prodhimeve bujqësore do të goditet fort nga vonesa e këtij procesi. Ndër të tjera, ish-nr.2 i qeverisë socialiste përmendi se në të kaluarën një operator në sektorin e hidrokarbureve kërkoi monopolizimin e këtij tregu. Ai i kërkoi qeverisë që të mos bëhet mburojë e politikave monopoliste dhe monopolëve.


“Ka 3 gjëra akoma, që që nuk po kryhet fiskalizimi. Hidrokarburet, nafta, benzina, gazi dhe nënproduktet e tyre. Shqetësimi vjen nga madhësia e tregut. Përpjekja e hershme për të formalizuar këtë treg dhe çdo transaksion në të ka dështuar. Një marrëveshje e heshtur mes operatorëvë në këtë treg dhe operatorëve të paligjshëm që bëjnë transaksionë në kohë joreale. Ishte jetike që ky treg ti futej fiskalizimit.

Secili prej nesh këtu, sipërmarrës apo konsumatorë, kuponi tatirmor që marrin në pikat e karburantit nuk përputhet me atë që ka përcaktuar ligjit të fiskalizimit në këtë treg.

Qeveria donte të imponohej me vkm. Pse s’po ndodh? Është themelore dhe jetike. Të gjitha institucionet të vendosin rregullin e ligjit për tregjet dhe barazinë mes tregjeve. Nëse tërësia e operatoëevë ekonomikë ndahet dhe një pjesë operon në mënyrë të vjetra dhe shmanget fiskalizimit, nuk ia kemi dalë.

Është një operator që është në disa kontrata me qeverinë sepse kërkon të vendosë monopolin në tregun e hidrokarbureve. Pengon në korrik-gusht këtë proces, pas vendimit i Gjykatës së Lartë, nuk e pengon këtë treg. Nuk e pengon asgjë qeverinë. Duhet vullnet dhe jo nënshtrim. Ky operator ka gjetur mbështetje në poltikke dhe disa këtu në kuvend për të hapur tregun e fiskalizimit. Qeveria e çoi në SPAK . Anëtarë të gjykatave kanë urdhëruar qeverinë t’i nënshtroheni fiskaliozimit. Qeveria të shkojë përpara me tregun e hidrokarbureve.

2) Nga bujku te tregtari te pallati është i pafiskalizuar. S’ka fature, por letra dore dhe llafe. Domatja që del nga Lushnja dhe Divjaka me 50 lekë, paratë e bujkut i marrin tregtarët pa paguar asnjë taksë. Jo që do dështojë çdo politikë, bujqësia do marrë goditje më të madhe në krahun e ofertës dhe prodhimit. Kostoja në bujqësi e prodhimeve po rritet.

Krijohet një zinxhir i madh borxhesh që rëndojnë. Ka grumbulles që kanë përfituar miliona euro në kurriz të bujqve. U prodhua produkti, u shit duhen paratë për të rimbjellë prodhimet”, u shpreh deputeti i PS, Erion Braçe në parlament.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Politike Politike erion brace kuvendi i shqiperise erion brace kuvendi i shqiperise

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng