LIVE UPDATES
Bota

Evropa nën ethet e varianit Omicron, mbyllen Belgjika, Spanja, Gjermania e Finlanda

23 Dhjetor 2021, 07:52 Nga DOSJA
Evropa nën ethet e varianit Omicron, mbyllen Belgjika, Spanja, Gjermania e

EVROPË – Disa shtete të Evropës janë duke u përballur me një numër të rritje të rasteve të reja me varianin e ri të Covid, Omicron, i zbuluar për herë të parë në Afrikën e Jugut. Kjo është arsyeja se përse disa vende kanë filluar rikthimin e kufizimeve antiCOVID duke marrë masa që nata e vitit të ri të jetë e qetë.

Disa shtete kanë ndërmarrë hapa kundrejt të pavaksinuarve, ndërkohë që programe po zhvillohen gjithashtu në disa vende të tjera për të vaksinuar edhe fëmijët e vegjël.

Belgjika

Belgjika do të mbyllë kinematë, teatrot dhe aktivitetet e tjera në ambiente të mbyllura. Muzetë, bibliotekat dhe qendrat e fitnesit do të mund të qëndrojnë të hapura. Qeveria belge po u kërkon gjithashtu njerëzve që të testohen përpara festave. Ndërkohë, mijëra qytetarë protestuan në Bruksel të dielën (19 dhjetor) kundër masave të qeverisë duke përfshirë punonjësit e kujdesit shëndetësor që do të duhet të vaksinohen nga prilli ose rrezikojnë të humbasin punën e tyre. Infeksionet kanë qenë në rënie kohët e fundit, por varianti i ri i COVID tashmë përfaqëson 27% të rasteve të reja në vend, thanë autoritetet.

Spanja

Spanja do ta bëjë të detyrueshme edhe njëherë vënien e maskave në ambiente të jashtme. Vendi raportoi infeksione rekord me COVID-19 ndërsa varianti Omicron përhapet. Kryeministri Pedro Sanchez ofroi gjithashtu vendosjen e forcave të armatosura për të ndihmuar rajonet të rrisin vaksinimet. Sánchez tha se ai synon 80% të grupmoshës 60-69 që të ketë marrë dozzë përforcuese deri në fund të javës së ardhshme. Autoritetet në Katalonjë, një nga rajonet më të populluara të vendit, njoftuan të hënën se do të vendosin kufizime që përfshijnë një shtetrrethim në orën 1 të mëngjesit, mbylljen e jetës së natës. Disa rajone kanë vendosur gjithashtu masa më të rrepta për të pavaksinuarit përpara sezonit të Krishtlindjeve, duke zgjeruar përdorimin e certifikatës së COVID-19 për të hyrë në vende publike si bare dhe restorante. Më shumë se 80% e popullsisë spanjolle tashmë është imunizuar, por frika e variantit Omicron ka shkaktuar një nxitje vaksinimi

Gjermania

Gjermania do të kufizojë tubimet private në 10 persona dhe do të mbyllë klubet e natës përpara vitit të ri pasi vendi përballet me një “valë të pestë masive” të COVID-19 për shkak të omicron. Ngjarjet e mëdha si ndeshjet e futbollit do të zhvillohen pa audiencë si pjesë e kufizimeve të reja që do të hyjnë në fuqi më 28 dhjetor. Kufizimet tashmë të vendosura synojnë kryesisht të pavaksinuarit, me prova të vaksinimit ose rikuperimit që kërkohet për të hyrë në dyqanet jo thelbësore, ndër të tjera. Që nga e diela, turistët në Mbretërinë e Bashkuar janë të ndaluar nga Gjermania. Qendra kombëtare e kontrollit të sëmundjeve të vendit, Instituti Robert Koch, shtoi Mbretërinë e Bashkuar në listën e saj të “zonave të varianteve të virusit”. Kjo do të thotë se kushdo që udhëton nga Britania e Madhe në Gjermani duhet të paraqesë një test negativ PCR jo më të vjetër se 48 orë dhe të hyjë në një karantinë të detyrueshme për 14 ditë, pavarësisht nga statusi i tyre i vaksinimit.

Finlanda

Qeveria në Helsinki forcoi masat kufizuese kundër koronavirusit duke përjashtuar mundësinë për të festuar Vitin e Ri në lokale. Që nga Krishtlindjet, lokalet do të mbyllen në orën 22:00, dhe nga 28 dhjetori në orën 18:00 në rastin e lokaleve dhe në 20:00 në rastin e restoranteve. Alkooli do të shërbehet vetëm deri në orën 17:00. Baret dhe klubet e natës mund të mbushin vetëm gjysmën e kapacitetit, restorantet të paktën deri në 75 për qind.Këto dhe masa të tjera u njoftuan të martën vonë në mbrëmje pas negociatave të gjata nga kryeministrja Sanna Marin. Kjo masë vlen deri në mes të janarit. Përmes masave kufizuese, finlandezët duan të ngadalësojnë përhapjen e koronavirusit dhe të fitojnë kohë për të qenë në gjendje për të administruar sa më shumë vaksina përforcuese kundër Covid-19.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota belgjike finlandë gjermani omicron spanje belgjike finlandë gjermani omicron spanje

Sondazh

Poll

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq