LIVE UPDATES
Sport

“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales të madhe në “Wembley”

8 Korrik 2021, 18:36 Nga DOSJA
“Euro2020” / Itali-Angli, kuriozitete në prag të finales

ITALI – Lojtarët do të jenë në fushë, në stol do të jetë një ndeshje shahu midis Mancini dhe Southgate, por precedentët dhe kuriozitetet, me gjasa mund të ndikojnë në rezultatin e finales të së dielës në mbrëmje në “Wembley”.

Azzurrët, që kurrë nuk kanë humbur kundër Anglisë, midis Kampionatit Europian dhe Kupës së Botës, po kërkojnë një triumf që u ka munguar që nga viti 1968, ndërsa për anglezët kjo është finalja e parë.

“Wembley” është një garanci për “Tre Luanët” (15 fitore në 17 ndeshjet e fundit), por dy herët e fundit, ekipi që luajti në shtëpi në finale, ka humbur gjithmonë (Portugalia 2004 dhe Franca 2016).

● Kjo do të jetë finalja e 10-të e Italisë në një turne të madh ndërkombëtar (6 Kupa Bote, 4 Kampionate Europiane): vetëm Gjermania (14 herë) ka luajtur më shumë në kampionatet europiane. Italia fitoi Kampionatin Europian më 1968, pastaj humbi dy finalet e ardhshme në këtë garë (2000 dhe 2012).

● Kjo do të jetë finalja e parë europiane e Anglisë dhe e para në një turne të madh ndërkombëtar, që nga fitimi i Kupës së Botës më 1966. Eshtë hendeku më i thellë midis dy finaleve (Botëror/Euro) për çdo ekip kombëtar europian (55 vite).

● Anglia është kombi i 13-të, që merr pjesë në një finale europiane – vetëm 3 nga 12 të mëparshmit kanë humbur finalen e tyre të parë në garë: Jugosllavia (1960), Belgjika (1980) dhe Portugalia ( 2004)

● Italia ka përfunduar e dyta në Kampionatet Europiane në dy raste, duke humbur ndaj Francës në 2000 dhe Spanjës në 2012. Vetëm Gjermania dhe BRSS (tre secila) kanë përfunduar të dytat.

● Në “Euro2020” Anglia do të presë finalen. Ky është rasti i 11-të, që një ekip kombëtar europian ka marrë pjesë në një finale të madhe si vend pritës (Kupa e Botës/Euro). Të dy finalistët e fundit pritës, humbën finalen (Portugalia në Euro2004 dhe Franca në Euro2016).

● Italia kurrë nuk ka humbur ndaj Anglisë në një turne të madh ndërkombëtar (3W, 1N): 1-0 në “Euro1980”, 2-1 në Kupat e Botës 1990 dhe 2014 dhe barazim 0-0 përpara se të fitonte me penallti në “Euro2012”.

● Anglia ka fituar vetëm 2 nga 14 ndeshjet e fundit me Italinë në të gjitha garat (5N, 7P): 2-0 në qershor 1997 dhe 2-1 në gusht 2013, të dyja miqësore. Anglia ka fituar vetëm një nga 8 ndeshjet zyrtare me Italinë (2N, 5P), 2-0 një kualifikuese për Kupën e Botës më nëntor 1977.

● Kjo është finalja e tretë e një turneu të madh, që do të mbahet në “Wembley Stadium” (Kupa e Botës/Euro). Dy të mëparshmit u fituan të dy në kohën shtesë, me Anglinë që mposhti Gjermaninë në Kupën e Botës më 1966 dhe Gjermaninë që mundi Republikën Çeke në “Euro1996”.

● Italia është e pamposhtur në 33 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (27W, 6N), duke shënuar 86 gola dhe duke pësuar vetëm 10. Kjo është rezultati më i mirë në historinë e “Azzurrëve”.

● Anglia ka fituar 15 nga 17 ndeshjet e fundit në “Wembley” në të gjitha garat (1N, 1P), duke shënuar 46 gola dhe duke pësuar vetëm 5.

● Anglia është e pamposhtur në 12 ndeshjet e fundit në të gjitha garat (11W, 1N), duke pësuar vetëm 2 gola në 2 ndeshje. “Tre Luanët” kanë pësuar vetëm një gol deri më tani në “Euro2020”. Katër nga shtatë ekipet e mëparshme, që kanë pësuar vetëm një gol në një Europian kanë fituar më pas atë (BRSS 1960, Itali 1968, Gjermani 1972 dhe Spanjë 2012).

Gareth Southgate ka fituar 8 ndeshje si trajner i Anglisë, midis Kupave të Evropës dhe Botës. Asnjë trajner në krye të “Tre Luanëve” nuk ka dalë më mirë në të dy garat, në krahasim me Alf Ramsey.

Harry Kane ka shënuar 28 gola në 27 ndeshjet e tij të fundit për Anglinë në të gjitha garat (19 gola, 9 asiste). Një gol tjetër do ta bënte atë golashënuesin më të mirë të gjitha kohërave të Anglisë në turne të mëdha ndërkombëtare (Kupa e Botës/Euro – aktualisht 10, si Gary Lineker).

● Raheem Sterling ka provuar (32) dhe ka përfunduar (18) më shumë driblime se çdo lojtar tjetër në “Euro2020”. Shtatë nga këto kanë qenë në zonën e kundërshtarit, njëra prej të cilave çoi në penallti kundër Danimarkës në gjysmëfinale.

● Roberto Mancini është vetëm trajneri i dytë, që ka fituar titullin anglez dhe drejton një ekip kombëtar europian në një finale të një turneu të madh ndërkombëtar (World / EURO), pas Alf Ramsey, i cili fitoi titullin anglez me Ipswich, fitoi edhe Kupën e Botës më 1966 me Anglinë.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Sport Sport anglia euro2020 Italia mancini Southgejt wembley anglia euro2020 Italia mancini Southgejt wembley

Sondazh

Poll

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Aeroporti i Vlorës në zonë të mbrojtur, Tabaku: Shkatërron ekosistemin, projekt korruptiv

Protesta e Berishës, Jorida Tabaku konfirmon pjesëmarrjen: Jam në ballë të çdo opozite të qeverisë

Takoi Metën në Baku, Berisha: Sa të mbyllë Presidencën, bashkohemi kundër Ramës

7 korriku përsëritje e 8 janarit? Berisha" Skenar që nuk ndodh më, qëllimi është ngremë shqiptarët

Berisha shpjegon domethënien e datës së protestës: 3 shtata bashkë, rrisin shanset për sukses

Mbledhje në seli, Berisha: Janë të ftuar të gjithë, deputetët të shkëputen nga Alibasha

Sa do zgjasë protesta e 7 korrikut? Berisha: Deri në realizimin e qëllimit, pranoj të më udhëheqin

Berisha: Nuk pranojmë kurrë aleanca bilaterale në rajon, janë të rrezikshme

Përplasja Rama-Bullgari,Berisha: Turp, ordiner! Në emër të opozitës i kërkoj ndjesë popullit bullgar

'Rama bëri avokatin e Serbisë', Berisha:Nuk foli për Shqipërinë, në konferencë nuk u shfaq as Osmani

Berisha: Negociatat nuk u hapën për shkak të Bullgarisë por prej Ramës, shkoi si vasal i Vuçiç

PD kërkon heqjen e mandatit të Xhaçkës, Bushka: S'kemi pasur kohë të lexojmë shkresat

Nis me debate komisioni për mandatin e Xhaçkës, Alibeaj: Të vinte këtu të jepte shpjegime

Zjarr masiv në Lajthizë të Mirditës, në terren vetëm një zjarrfikës

Aeroporti i Vlorës, Tabaku: Po ndërtohet në një zonë që ishte e mbrojtur. Ministrja: E pavërtetë

Gazetarja përmend Vuçiç, presidenti serb:Jam i sigurtë që folët mirë për mua. Rama:Ç'dreqin do këtu?

Vuçiç e quajti Kosovë, Rama e korrigjon: Aleksandri tha "e ashtuquajtura Kosovë"

“BE na poshtëroi, prisnin konferencë nga liderët”, Rama: Janë të zgjuar

Videon e nxorri vetë, Rama: Ishte prerë keq, unë thashë se RMV do jetë edhe Shqipëria Lindore

VETO-ja e Bullgarisë, Rama me kritika: BE e paaftë të çlirojë dy pengje

Rama nga Brukseli: Urojmë që shekulli tjetër të na gjejë në BE

Rama-BE: Lëreni Serbinë të qetë, mos hapni konflikte të tjera

Rama flet për Kosovën në Bruksel: Është marrë peng, çmenduri, njerëzit nuk lëvizin dot lirshëm

Rama: Bullgaria po i jep fuqi Putin e agresionit rus, një turp

Korreshi ngre zërin: Në Lushnje vihet vetëm për të bërë foto me shalqi, mos u tallni

Bardhi publikon listën: 10 miq të Ramës përfituan 36 investime strategjike me vlerë 4.6 miliard euro

Balla: Berisha privatizoi pronat nga Viçidoli deri në Dhërmi, si ka mundësi je pronar

'Ish-grabitësi u kërkoi ndjesë pronarëve'/ Balla: Berisha është servil, ditën e lindjes e ndryshoi

Balla përplaset me Berishën në Kuvend: Ik o plaku Mere

'Na u bashkoni me 7 korrik'/ Berisha: Pronarët e pronave janë më të kërcënuar se kurrë

'Administrata ka njerëz të paaftë, skiftera'/ Braçe: Fermerëve u duhet bursa që të kenë besim

Tabakun e 'tradhëtojnë' takat, pengohet dhe gati rrëzohet në Kuvend

Akuzat e Shehajt,Xhaçka:Ju paguani për mandatin e deputetit, çojeni çështjen në Gjykatën Kushtetuese

Shehaj akuza Xhaçkës: Vini në politikë me xhepat bosh, dilni me resorte me 5 yje

Xhaçka: Bashkëshortin e kam bzinesmen të sukseshëm

Berisha: Gentian Sharra e banda e Elbasanit blenë vota për PS

Balla-Berishës: Je bashkëpunëtor i Millosheviçit ne mblidhemi më 7 korrik për Srebrenicën

Berisha:Kanë dalë gjërat lakuriq!Balla është xhandar i bandës së Elbasanit! Deputetët e duatrokadsin

“Garon me Tabakun”,Bardhi-Spiropalit:Kishim një madame me 5mln euro,tani u bënë dy me gjithë Xhaçkën

Berisha: S'është parlamenti dyqani yt! Nikolla i pret fjalën. kryedemokrati: Hap mikrofonin se...

Shehaj-Spiroaplit: Këtu duhet të ishte Rama, por jua la turpin juve

Shehaj: Rama i fali plazhin Xhaçkës. Spiroapli: Nuk është nder statusi 'investitor publik'

Spiropali: Turp, llukunia juaj është një turp. (Deputetët e PD i bien me grushte tavolinave)

Spiropali i ‘del zot’ Ramës: Pak punë ka ai në Samit, do merret me ju, taksirtati im

Deputetët e PD largohen nga Kuvendi, Ahmetaj: Jeni sharë nga të gjitha anët e nuk keni bërë kështu

Tabaku: Rama shkoi si çeço në Samit, bëri të fortin fillimisht (Nikolla i mbyll fjalën)

Spiropali përplaset me Bardhin: Shumë gaz ke pasur këtë kohë! Nikolla: Mos flit nga vendi

Berisha para futjes në Kuvend: Më 7 korrik derdhet e gjithë Tirana, Rama do largohet

Rama s’përmbahet para gazetarëve bullgarë: Turp, ju jeni një turp dhe shumë lëmsh

Lajme të mira për Shqipërinë? Rama: Preferoj të mos mbetem në pritje