LIVE UPDATES
Sport

VIDEO/ Bushi: “Synojmë vendin e dytë, përqëndrim maksimal ndaj Andorrës”

24 Maj 2021, 11:00 Nga DOSJA
VIDEO/ Bushi: “Synojmë vendin e dytë, përqëndrim

TIRANE – Trajneri i përfaqësueses shqiptare U-21, Alban Bushi ka dalë sot në një konferencë për mediat, ku ka bërë publike listën e lojtarëve të grumbulluar, në prag të dy ndeshjeve që do të zhvillojë në muajin qershor, ndaj Andorrës dhe Bullgarisë në transfertë.

Ekipi i drejtuar nga trajneri Bushi do të fillojë grumbullimin më 25 maj në kompleksin “Tropikal”, ku do të qëndrojë deri me 2 qershor përpara se të udhëtojë drejt Andorrës, për të zhvilluar ndeshjen e parë eliminatore të vlefshme për kualifikueset e Kampionatit Europian 2023, më 4 qershor. Pas ndeshjes me Andorrën, kuqezinjtë do të nisen drejt Bullgarisë, ku do të zhvillojnë një ndeshje miqësore, me 8 qershor.

Lojtarët e grumbulluar për këto dy ndeshje? “Ne jemi munduar të marrim lojtarët që janë më në formë dhe që kanë më shumë minuta. Kjo është e drejtë që jemi në fund të sezonit dhe lojtarët nuk është se janë në formën e tyre 100%, dhe prandaj thashë që jemi munduar të marrim lojtarët më të mirë. Por kur mendon që kemi një grup të datëlindjeve 2000-2001, mendoj që për ata duhet të ketë vetëm etje dhe jo lodhje dhe sidomos kur vesh fanellën e ekipit Kombëtar”.

Objektivat e U-21 në këtë edicion dhe ndeshja ndaj Andorrës? “Jemi në një grup të fortë, por të përballueshëm. Te ky grup që jemi do të synojmë vendin e dytë. Jemi një ekip që kemi bërë goxha mirë edicionet e kaluara, jemi një ekip në rritje, jo vetëm duke marrë rezultate të mira dhe duke u renditur për herë të parë në histori në vendin e tretë, por kemi furnizuar edhe ekipin A me shumë lojtarë, që kanë qenë rreth 19. Ky është një objektiv i realizuar i ekipit Shpresa. Do të mundohemi ta bëjmë po të njëjtën gjë, akoma edhe më mirë këtë edicion, duke filluar nga ndeshja me Andorrën, që për ne është shumë e rëndësishme. Do impenjim dhe përqëndrim maksimal sepse duket ekip i lehtë në letër, por nuk është aq i lehtë. Ne kemi luajtur edhe edicionin e kaluar dhe kemi barazuar 2-2 atje, duke pasur parasysh se Andorra ka mundur dhe Turqinë, ka marrë barazim dhe me Anglinë në Andorra, por është një ekip që duhet respektuar, por ne kemi më shumë cilësi se ata dhe do ta fitojmë atë ndeshje, por duke qenë të qetë dhe të fortë në dyluftime”.

A do të jetë ky grupi U-21 në fushatën eliminatore? “Patjetër që në grupin kryesor do të jenë këta lojtarë sepse janë gati 25 dhe nuk mund t’i ndryshojmë 25 për të marrë 25 të tjerë, por gati 70-80% do të jenë këta. Ne kemi shumë mungesa këtë radhë, siç është Tuci që është i dëmtuar apo Selmani, të cilët janë lojtarë kryesorë dhe do të jenë baza e ekipit kur të jenë formën e tyre. Por gjithsesi dhe me këta lojtarë që jemi ne do të mendojmë të bëjmë mirë. Por gjithë kohës lojtarët e ekipit Kombëtar unë mendoj se ndryshojnë sepse ne marrim ata që janë më në formë dhe prandaj them që nuk duhet të mendojë askush që në momentin që vjen në ekipin Kombëtar, luan mirë apo luan keq, ai duhet të jetë pjesë. Ai duhet të bëjë shumë mirë në klubin ku luan që ne ta shikojmë çdo javë dhe ta bëjmë pjesë të ekipit. Jam shumë i kënaqur nga kampionati shqiptar sepse kohët e fundit ka nxjerrë shumë lojtarë të rinj. Si në edicionin e kaluar, që kanë mbajtur shtyllën kryesore tek ekipi U-21, por edhe në këtë edicion kemi goxha nga kampionati shqiptar”.

Marrëdhënia U-21 me Kombëtaren? “Ne kemi një komunikim shumë të mirë me trajnerin e ekipit Kombëtar A. Gjithmonë mundohemi që të marrim edhe lojtarë nga ekipi A nëse do na duhet, por gjithsesi, ekipi A është më i rëndësishmi nga të gjithë. Mendoj që këto ndeshje do të marrim një lojtar shumë të mirë nga ekipi A, që do të jetë pjesë e jona në ndeshjen ndaj Andorrës dhe që mendoj se do të bëjë diferencën”.

Rivalët direktë në grup? “Ne e dimë se kush është Anglia, është ekip që jemi përballur edhe në sezonin e kaluar. Me ekipet e tjera mendoj se jemi të barabarta, si Çekia, si Sllovenia gjithashtu edhe Kosova. Çdo ekip prej tyre mund të zërë vendin e dytë. Mendoj se përballjet direkte me këto do të bëjnë diferencën, se kush mund të zërë vendin e dytë”.

Lojtari i Kombëtares? “Kemi një emër tjetër që do të vijë nga Kombëtarja dhe mendoj që do të bëjë diferencën, sepse ne kemi shumë nevojë për lojtarë sidomos në pozicione të ndryshme që kemi mungesa, siç është Marvin Çuni, që është i dëmtuar, lojtar i Barit në repartin e sulmit por gjithashtu edhe Ndreçka kështu që do të kërkojmë nga ekipi dhe besoj se do të vijë.

Broja? “Do ta diskutoj dhe me trajnerin dhe mund të jetë Broja, mund të jetë Kumbulla”.

B.T (Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

sport sport alban bushi andorra bullgaria euro 2023 trajneri i ekipit u-21 alban bushi andorra bullgaria euro 2023 trajneri i ekipit u-21

Sondazh

Poll
Sport 24 Maj 2021, 09:00

Presidenti i Napolit shkarkon Rino Gattuson

ITALI – Presidenti i Napolit, Aurelio De Laurentiis, ka njoftuar për shkarkimin e trajnerit Gennaro Gattusos, pasi ai nuk arriti t’i siguronte skuadrës ng...

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari