LIVE UPDATES
Bota

El Pais: Fitorja e VetëVendosjes në Kosovë e ndërlikon dialogun me Serbinë

17 Shkurt 2021, 16:48 Nga DOSJA
El Pais: Fitorja e VetëVendosjes në Kosovë e ndërlikon

KOSOVË– Zgjedhjet e 14 shkurtit dhe fitorja e thellë e Lëvizjes VetëvVendosja në Kosovë kanë bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gazeta spanjolle, “El Pais” i ka kushtuar një artikull dhe një analizë të gjatë fitores së Vetëvendosjes në Kosovë, si dhe të ardhmes së vendit.

“Programi politik me të cilin formacioni i majtë nacionalist, Vetëvendosje fitoi zgjedhjet legjislative në Kosovë të dielën e kaluar flet me forcë për luftën kundër korrupsionit, drejtësinë, trajtimin e papunësisë… 50 faqe që prekin shumë nga problemet e përditshme të kosovarëve, të cilët i dhanë asaj 48.2% të votave, por në të cilat ‘elefanti’ i vërtetë në dhomë nuk përmendet asnjëherë: dialogu me Serbinë, thelbësor për ta zhbllokuar bllokimin aktual. Beogradi mban pretendimin për provincën e saj të dikurshme ndërsa 193 vendet e OKB-së janë ndarë pothuajse në gjysmë midis atyre që e njohin pavarësinë që Kosova e shpalli në mënyrë të njëanshme më 2008 dhe atyre që nuk e njohin, si Spanja, shkruan gazeta spanjolle.

“Pasi kritikoi dialogun midis Kosovës dhe Serbisë për më shumë se një dekadë, Kurti përballet me një sfidë me një proces në të cilin ai do të ndiejë presion nga BE për dialog pa kushte,”– thotë Eraldin Fazliu, kryeredaktor i mediumit dixhital Prishtina Insight.

Këtë të hënë, Përfaqësuesi i Lartë për Politikën e Jashtme të BE, Josep Borrell dhe Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi, thanë në një deklaratë të përbashkët se presin nga Ekzekutivi i ri një qasje “konstruktive” për të vazhduar dialogun me Serbinë dhe “shfrytëzoni mundësinë përpara arritjes së një marrëveshjeje globale.”

Rezultati zgjedhor gjeneron një paradoks. Nga njëra anë, ai fitoi një ndeshje me një vijë të ashpër para negociatave. Nga ana tjetër, fitorja ishte aq e qartë sa që bën të mundur një qeveri të qëndrueshme (ndoshta në koalicion me formacionet që përfaqësojnë pakicat).

Një tjetër paradoks. Kosova ka të ngjarë të ketë më në fund një ekzekutiv të fortë vetëm një vit para se Serbia të mbajë zgjedhjet presidenciale: periudhë e keqe për kreun e shtetit serb Aleksandar Vuçiç.

“Në nivelin lokal, aspektet pozitive të fitores së Vetëvendosjes mbizotërojnë ndaj atyre negative”, – thotë Miguel Roán, ekspert për Ballkanin dhe autor i disa librave mbi këtë temë, prej të cilëve më i fundit është Balcanismos, shkruan El Pais.

“Kurti është i vetëdijshëm se Kosova nuk do të ketë një ekonomi të qëndrueshme ose më shumë njohje pa arritur një marrëveshje me Serbinë,” – thotë Agron Demi, analist për çështjet socio-ekonomike në Institutin GAP.

Zhvillimi i fundit në këtë proces mori më shumë sesa vënien në skenë të Administratës Trump për të marrë pikë pak para zgjedhjeve. Shtë një marrëveshje, thelbësisht ekonomike, që Vuçiq dhe Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, nënshkruan shtatorin e kaluar në Shtëpinë e Bardhë në prani të Presidentit të atëhershëm të SHBA Donald Trump, dhe për të cilën Kosova mori njohjen e Izraelit të ndryshimit që Ballkani vendi e vendos Ambasadën e tij në Jeruzalem, dhe jo në Tel Aviv

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota dialogu kosove-serbi el pais mbi zgjedhjet ne kosove dialogu kosove-serbi el pais mbi zgjedhjet ne kosove

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh