LIVE UPDATES
Bota

Brexit detyron blerësit e Irlandës së Veriut të anullojnë porositë për 100,000 pemë

17 Shkurt 2021, 15:26 Nga DOSJA
Brexit detyron blerësit e Irlandës së Veriut të

BRITANI– Porositë për gati 100,000 pemë janë anuluar nga blerësit e Irlandës për shkak të një ndalimi pas Brexit për bimët që dalin nga Britania. Drejtuesit e biznesit thonë se kjo është një pengesë e madhe për programet e mbjelljes së pemëve në Belfast dhe në rajon.

Trusti Woodland në Irlandën e Veriut sapo ka anuluar një porosi për 22,000 pemë, të cilat ishin destinuar për shkolla dhe komunitete si pjesë e një projekti për gjelbërimin e Irlandës së Veriut.

“Është një katastrofë. Ata thjesht po ndalojnë çdo eksport nga territori i MB në Irlandën e Veriut. Ne nuk mund të marrim asnjë pemë nga asnjë prej çerdheve që zakonisht merren me atje, ”– tha Gregor Fulton, për The Guardian.

Alba Trees me bazë në Skoci, një nga furnizuesit më të mëdhenj në Britani, duke shitur rreth 250,000 pemë në vit në Irlandën e Veriut në vit, thotë se ajo gjithashtu është goditur.

“Në një goditje Brexit ka hequr një pjesë të madhe të biznesit tonë. Ne refuzuam një porosi prej 70,000 lisi dy javë më parë sepse nuk mund t’i transportojmë ato.”-tha Craig Turner, shefi ekzekutiv.

Ndarja e hortikulturës që Brexit ka krijuar midis Britanisë dhe Irlandës së Veriut pritet të ngrihet në takimin midis udhëheqësve lokalë të biznesit dhe nënkryetarit të komisionit Evropian, Maro European Shefçoviç të Enjten. Çështja është një nga shumë problemet e shkaktuara nga Brexit, përfshirë ndalimin e eksportit të butakëve të gjallë në BE.

Problemi lind nga tre rregulla të reja që zbatohen në Irlandën e Veriut, e cila po respekton zakonet e BE-së dhe rregullat për bimët dhe kafshët si pjesë e protokollit të Irlandës së Veriut. Një pengesë tjetër buron nga lista e BE-së e specieve të ndaluara ose të kufizuara për import nga vendet e treta, e cila tani përfshin MB.

Pengesat janë shfaqur ashtu si ministri i mjedisit i Irlandës së Veriut, Gordon Lyons, fillon një fushatë për të kujtuar fermerët se kanë mbetur vetëm disa javë për të aplikuar për fonde për të mbjellë pyje vendase, për të ndihmuar në premtimin për të mbjellë 18 milion pemë deri në 2030.

(d.a/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota irlanda e veriut post-brexit irlanda e veriut post-brexit

Sondazh

Poll
Bota 17 Shkurt 2021, 14:09

KOSOVË-Kandidati për kryeministër nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Enver Hoxhaj, nuk ka dalë i pari me vota në Peqan, fshatin e tij të lindjes.Sipas...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh