LIVE UPDATES
Aktualitet

EKSKLUZIVE-Efektivi: Si u detyruam të mbështesnim Ramën për aeroportin e Vlorës

5 Dhjetor 2021, 10:27 Nga DOSJA
EKSKLUZIVE-Efektivi: Si u detyruam të mbështesnim Ramën për

VLORË– Një efektiv policie në burgun e Vlorës ka denoncuar politizimin e unifromave. Në një mesazh dërguar në redaksinë e Dosja.al, efektivi që kërkon të mbetet anonim nga frika se mund të humbasë vendin e punës tregon ekskluzivisht se më datë 28 nëntor është detyruar që të shkojë në aktivitetin e organizuar nga kryeministri Edi Rama për nisjen e punimeve për aeroportin e Vlorës.

Efektivi në fjalë shkruan se urdhri është dhënë nga drejtori Ëngjellush Avduli dhe shefi i policisë Besi Binaj. Më datë 28 nëntor, efektivët kanë qenë edhe pushim, por pavarësisht kësaj janë detyruar që të paraqiten civilë pranë vendit ku do të ndërtohet aeroporti i Vlorës. Sipas rrëfimit që denoncuesi ka bërë për Dosja.al Binaj u ka thënë se urdhri ka qenë i vetë Ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçi.

“Përshëndetje, ajm një polic në burgun Vlorë që kam bërë denoncimin e drejtuesve për politizimin me urdhër të policisë së burgjeve. Në datën 28 nëntor, me urdhër jemi detyruar nga drejtori Ëngjellush Avduli dhe shefi i policisë Besim Binaj që ditën e pushimit të shkojmë me mjetet tona në aktivitetin e aeroportit. Pas ankeses time në këtë datë tek drejtori i Përgjithshë, dhe Prokurori i Përgjithshëm, na ka kthyer pas shefi i policisë, Binaj duke na thënë se ka urdhëruar ministri pasi ka kamera. Asnjë nga personat që kam bërë ankesë nuk kanë bërë verifikim për shkeljen e ligjit nga këta drejtues që na kërcënojnë me bukën e gojës për të marrë pjesë në aktivitetin politik. Foto tregojnë dhe adresat e e-mailit ku kanë dërguar ankesat që tregon hartimin e listës nga shefi i policisë. Të gjithë në atë listë kanë ardhur në Akërni më datë 28.

Punonjësi i policisë së Burgjeve ka vënë në dispozicion të Dosja.al edhe e-mailet që u ka dërguar zyrtarëve të lartë duke denoncuar politizimin e unifromave por nuk ka marrë asnjë përgjigje prej tyre.

(F.m/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet agim ismaili bledi çuçi denoncimi i efektivit ne vlore edi rama policia e vlores vlore agim ismaili bledi çuçi denoncimi i efektivit ne vlore edi rama policia e vlores vlore

Sondazh

Poll

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare