LIVE UPDATES
Aktualitet

“Ekonomia mezi u rrit”, Eskobar kritika Bosnjes: Gjithë rajoni po ecën, përveç juve

7 Dhjetor 2021, 18:59 Nga DOSJA
“Ekonomia mezi u rrit”, Eskobar kritika Bosnjes: Gjithë rajoni

BOSNJE-HERCEGOVINË – Zv/ndihmës-sekretari i SHBA-së për Çështjet Europiane dhe Euroaziatike kritikoi shtetin boshnjak për korrupsionin e lartë në rajon dhe problemet e shumta ekonomike e politike. Në vizitën e sotme në shtetin ballkanas, Escobar u tërhoqëi vëmendjen drejtuesve të lartë të shtetit për faktin se Bosnja ka rekordin më të keq në Ballkan për sa i përket korrupsionit.

Eskobar shtoi se të rinjtë po largohen jo për shkak të multietnicitetit të shtetit, por se korrupsioni është problemi i vërtetë të vendit.

Deklaratat zyrtari amerikan i dha në takim me gazetarët.

“Bosnja nuk është pjesë e asnjë gjëje që po bisedojmë deri tani. Ekonomia e Bosnjes mezi është rritur vitin e kaluar dhe nuk është arsye e vetme COVID-19. Mezi luftuan inflacionin. Ekonomia u rrit me çerekun e rritjes ekonomike të Kosovës. Largimi i shumë të rinjve është 10 herë më i madh se Maqedonia e Veriut dhe Serbia. Disa vende të tjera po bëjnë progres në luftën kundër korrupsionit, korrupsioni këtu është përkeqësuar më shumë. Sipas ‘Transparency International’, vetëm Bjellorusia dhe Azerbajxhani janë më të korruptuara se Bosnja-Hercegovina. Problemi i vërtetë në Bosnje është korrupsioni i thellë dhe e dini se njerëzit po largohen jo për shkak se jetojnë në një shtet multietnik. Ata po ikin sepse nuk mund të gjejnë dot punë pa lidhjet. korruptive”, u shpreh Eskobar.

Ai vlerësoi vendet e tjera të Ballkanit Perëndimor për progresin ekonomik dhe shtimin e hapave drejt integrimit në BE. Eskobar theksoi se Shqipëria ka shumë mundësi të integrohet në BE.

“Kur shikoni Ballkanin Perëndimor në tërësi, ju keni gjithashtu dhe Shqipërinë, që me shumë mundësi do të intregohet në BE. Kur vjen puna për Ballkanin Perëndimor dhe atë të pjesë të Ballkanit Perëndimri që nuk është pjesë e BE-së, po vërejmë rritje fenomenale ekonomike. Ekonomitë e Malit të Zi, Serbisë dhe Kosovës janë zhvilluar në shkallë të pabesueshme. Politikat fiskale në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut i bën ata unik dhe në këtë mënyrë të kërkojnë anëtarësimin në BE. Me integrimin europian dhe të gjitha proceset ekonomike në rajon, Ballkani Perëndimor është rajoni me rritjen më të shpejtë ekonomike në Europë. Do të jetë burim rritjeje dhe zhvillimi në Europë”, deklaroi zv/ndihmës-sekretari i SHBA-së për çështjet Europiane dhe Euroaziatike Gabriel Escobar.

Ai ka marrë një tur vizitash në vendet e Ballkanit Perëndimor. Pas Maqedonisë së Veriut dhe Bosnjes, ai do të vizitojë të enjten Shqipërinë, ku do të takohet me kryeministrin Edi Rama dhe liderin e opozitës Lulzim Basha.

Marrë nga “Face”

(d.v/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

kryesore rajoni bosnje hercegovine gabriel escobar ne tirane gabriel eskobar bosnje hercegovine gabriel escobar ne tirane gabriel eskobar

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra