LIVE UPDATES
Ekonomi

Banka Qendrore Europiane rrit normat e interesit për herë të parë në më shumë se një dekadë

Euro fitoi më shumë se 0.6 për qind kundrejt dollarit duke u rritur në mbi 1.02 dollarë. Shqetësimet për rritjen globale dhe inflacionin bënë që monedha europiane të shkonte drejt barazimit me dollarin javën e kaluar.

22 Korrik 2022, 07:18 Nga A.B
Banka Qendrore Europiane rrit normat e interesit për herë të
Banka qendrore

Banka Qendrore Europiane (BQE) ka rritur normat e interesit me gjysmë pikë përqindjeje. Kjo është rritja e saj e parë për më shumë se një dekadë. Banka u zotua të parandalojë rritjen e kostove të huamarrjes, pas frikës për një krize borxhi të eurozonës, që u shtua pas trazirave politike në Itali.

BQE tha në një deklaratë për shtyp pas mbledhjes së këshillit të saj drejtues në Frankfurt se “gjykoi se ishte e përshtatshme të ndërmerrte një hap të parë më të madh në rrugën e normalizimit të normës së politikës, sesa sinjalizoi në mbledhjen e mëparshme” për shkak të inflacionit më të lartë se sa pritej dhe mbështetjes të skemës së re të blerjes së obligacioneve. Banka qendrore kishte thënë muajin e kaluar se do të rriste normat me një çerek pikë.

Sipas njoftimit: “Këshilli drejtues vendosi të rrisë tre normat kryesore të interesit të BQE-së me 50 pikë bazë. Rrjedhimisht, norma e interesit për operacionet kryesore të rifinancimit dhe normat e interesit për kredinë marxhinale dhe mekanizimin e depozitave do të rriten përkatësisht në 0.50%, 0.75% dhe 0.00%, me efekt nga 27 korriku 2022.

Euro fitoi më shumë se 0.6 për qind kundrejt dollarit duke u rritur në mbi 1.02 dollarë. Shqetësimet për rritjen globale dhe inflacionin bënë që monedha europiane të shkonte drejt barazimit me dollarin javën e kaluar.

Rendimenti i Bund-it 10-vjeçar të Gjermanisë, një tregues për kostot e huamarrjes në të gjithë zonën euro, u rrit ndjeshëm pas njoftimit, duke u zgjeruar me 0.1 pikë përqindjeje. Rritja e normës dhe shpërbërja e koalicionit të unitetit kombëtar të Mario Draghit bënë që të enjten herët yield-i i obligacionit 10-vjeçar të Italisë të rritej me 0.24 pikë përqindjeje, duke arritur në 3.6 për qind.

Këshilli drejtues i BQE tha se do të “mbronte transmetimin e qetë të qëndrimit të politikës monetare” në kuadrin e një programi të ri të krijuar për tu marrë me çdo rritje të yield-eve të obligacioneve të vendeve individuale përtej nivelit të justifikuar nga bazat ekonomike.

Christine Lagarde, presidente e BQE-së, tha se madhësia e blerjeve të obligacioneve sipas programit nuk ishte “e kufizuar ex-ante” dhe se do të aktivizohej “për të kundërshtuar dinamikat e pajustifikuara të çrregullta që përbëjnë një kërcënim serioz për transmetimin e politikës monetare në të gjithë zonën e euros”.

Banka qendrore tha se normat do të rriteshin më tej në mbledhjet e ardhshme, duke shtuar: “Barra e sotme e daljes nga normat negative të interesit i lejon këshillit drejtues të bëjë një kalim në përqasje për vendimet e normave të interesit pas çdo takimi”.

Kjo lëvizje është hapi i parë në ndryshimin e politikës monetare jashtëzakonisht të lehtë në BQE që zgjati për një dekadë, gjatë të cilës u mbajt një normë negative depozitash dhe u blenë pothuajse 5 trilion euro obligacione për të mbështetur ekonominë gjatë tetë viteve të fundit. Banka po shtrëngon politikën në një përpjekje për të frenuar inflacionin rekord të eurozonës, që arriti në 8.6 përqind në qershor.

Ekziston frika se normat e larta të interesit do ta çojnë eurozonën në recesion. Blloku tashmë është goditur nga rritja e çmimeve të energjisë dhe ushqimeve pas pushtimit rus të Ukrainës, një ngadalësim në aktivitetin e biznesit dhe një rënie në besimin e konsumatorit në nivele rekord./MONITOR

banka qendrore

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit