LIVE UPDATES
Art&Argëtim

E pazakontë! Trajnimi i qenve për të zbuluar virusin drejt suksesit, mjekët: Ata janë jashtëzakonisht të aftë, ja si fun

3 Korrik 2020, 17:12 Nga DOSJA
E pazakontë! Trajnimi i qenve për të zbuluar virusin drejt

BRITANI- Prova për të parë nëse qentë mjund të zbulojnë perosnat që janë të infektuar me Covid-19  po rezulton  e sukseshme.

Media e huaja kanë bërë të ditur se gjashtë qen janë duke u trajnuar nga Dogs Detection Medical në Milton Keynes ndëkohë  Claire Guest, bashkëthemeluesi dhe shefi ekzekutiv i bamirësisë,  është shprehur se qentë tashmë po shfaqnin shenja që ata mund të gjurmojnë virusin.

“Dogs Detection Medical” ka   ka trajnuar më parë qen për të parë aromën e malarjes, kancerit dhe sëmundjes së Parkinsonit.

“Studimi po ecën përpara shumë mirë dhe shenjat janë vërtet pozitive. Për momentin, ne jemi duke prerë fillesat e vogla të një topi tenisi, dhe pastaj prekim fillesat me një copë letër dhe fshehin letrën, dhe ata janë në gjendje ta gjejnë atë. Ata janë jashtëzakonisht të aftë.”- është shprehu Dr Guest.

Msohet se qentë me emrat Norman, Digby, Storm, Star, Jasper dhe Asher do të aftësohen për të nuhatur virusin në çorape të sterilizuara, çorape dhe maska ​​të fytyrës të veshura nga stafi i NHS në Londër. Ekipi pret që 3200 mostrat të fillojnë të kthehen javën e ardhshme. Shkencëtarët do të zbulojnë nëse ato përmbajnë virusin dhe qentë do të kenë për detyrë të zbulojnë mostrat pozitive nga ato negative dhe të paralajmërojnë trajnerët.

Shpresohet që skema do të zgjerohet dhe qentë do të jenë në gjendje të ekzaminojnë deri në 250 njerëz në orë, potencialisht në aeroporte. Ato gjithashtu mund të përdoren në qendrat e testimit. Gjyqi, i mbështetur nga 500,000 fonde të qeverisë, përfshin shkencëtarë nga Shkolla në Londër e Higjienës dhe Mjekësisë Tropikale dhe Universitetit Durham.

Burimi: BBC

(A.K.Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

kuriozitete kuriozitete claire guest koronavirusi ne bote claire guest koronavirusi ne bote

Sondazh

Poll

Art&Argëtim 3 Korrik 2020, 15:39

KOSOVE– Këngëtari Ermal Fejzullahu do bëhet pjesë e kinematografisë shqiptare. I ftuar në emisionin e Fatmir Spahiut, aktori kosovar Osman Azemi ka folur për nj...

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës