LIVE UPDATES
Bota

E padëgjuar më parë, gruaja flinte kur meteori ra nga qielli në jastëk

11 Tetor 2021, 08:19 Nga DOSJA
E padëgjuar më parë, gruaja flinte kur meteori ra nga qielli

KANADA – Një grua kanadeze i shpëtoi për pak fatkeqësisë kur një meteorit u përplas me çatinë e saj dhe u ul në jastëk pranë saj ndërsa ajo ishte duke fjetur. Ruth Hamilton nga Golden, British Columbia u zgjua natën e 4 tetorit nga zhurma e një përplasjeje dhe pluhuri që ra në fytyrën e saj.

“Unë thjesht u ngrita dhe ndez dritën, nuk mund ta kuptoja se çfarë dreqin ndodhi,” tha Hamilton.

Sipas Dailymail, kalimtarët e rastit kishin pikasur një meteor mbi Liqenin Louise herët atë natë, rreth 84 milje në lindje. Hamilton, e cila ishte e padëmtuar, vuri re një gur në jastëkun e saj, aty ku zakonisht qëndronte koka e saj. Guri hapi një vrimë në çatinë e saj, të cilën paketa e sigurimit nuk e ka vendosur akoma nëse ajo do të paguajë apo jo sepse rasti është i padëgjuar. Ajo telefonoi 911 dhe tha se një oficer telefonoi m pas për të konfirmuar se nuk ishin mbeturina nga strukturat aty pranë në “Kicking Horse Canyon”. Ata më në fund arritën në shpjegimin e meteoritit.

“Ne thirrëm projektin Canyon për të parë nëse ata po punonin por ata e mohuan këtë gjë dhe thanë se panë një dritë të ndritshme në qiell që shpërtheu dhe shkaktoi disa shpërthime. Unë u trondita dhe u frikësova kur ndodhi, mendova se dikush u hodh brenda ose ishte një armë ose diçka. Ishte pothuajse një lehtësim kur kuptuam se mund të kishte rënë vetëm nga qielli”, tha ajo.

Hamilton nuk u plagos dhe planifikon ta ruajë shkëmbin si një kujtim për nipërit e mbesat e saj. Spektatorët kishin pikasur atë natë një meteor në Liqenin Louise.

“Unë jam plotësisht e mahnitur që është një yll që doli nga qielli, mund të jetë miliarda vjeç. E vetmja gjë tjetër që mund të them është se jeta është e çmuar dhe mund të zhduket në çdo moment, edhe nëse je e sigurt duke fjetur në shtrat. Shpresoj që të mos e marr kurrë si të mirëqenë“, tha Hamilton, duke shtuar se përvoja kozmike pranë vdekjes i ka dhënë asaj një perspektivë të re mbi jetën.

Hamilton tha se nuk ka gjasa që ajo të merret me shikimin e yjeve ose astronominë si një hobi.

“Unë mendoj se kjo eksperiencë është e mjaftueshme për një jetë që kam,” tha ajo.

Meteoritet që vijnë nga asteroidët, janë shkëmbinjtë që rrotullohen rreth diellit dhe janë të gjithë rreth 4.5 miliardë vjet të vjetër, sipas Qendrës për Studime Meteorite të Universitetit Shtetëror të Arizonës.

(m.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota kanada meteor ne kanada meteori bie mbi jastek kanada meteor ne kanada meteori bie mbi jastek

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE