LIVE UPDATES
Sport

E ardhmja e Mancinit mes dorëheqjes dhe Kupës së Botës 2026, ja emrat për stolin e Italisë

25 Mars 2022, 13:28 Nga DOSJA
E ardhmja e Mancinit mes dorëheqjes dhe Kupës së Botës 2026,

ITALI– Roberto Mancini do të vendosë për të ardhmen e tij në kombëtaren e Italisë. Pas dështimit kundër Maqedonisë së Veriut, presidenti i FIGC-së Gabriele Gravina e konfirmoi këtë në mënyrë jo të sigurt, por trajnerit megjithatë iu desh pak kohë për të reflektuar mbi “zhgënjimin më të keq të karrierës së tij”. Tema është ajo e dorëheqjes, trajneri duhet të kuptojë në këto ditë në Coverciano nëse ka ende vend për të ndërtuar një projekt të ri. Sidomos në një nivel moral.

Për të vazhduar apo më mirë për të shkundur ambjentin dhe për të lënë mënjanë për të mirën e Italisë? Kjo është dilema. Në letër ka një kontratë deri në vitin 2026, data e Botërorit të ardhshëm në Shtetet e Bashkuara, Kanada dhe Meksikë. Padyshim një sfidë për Mancinin, i cili mund ta lërë pas këtë katastrofë duke i sjellë të kaltrit në kampionatin botëror 12 vjet pas herës së fundit. Pesë vjet për të rindërtuar, jo për të filluar nga e para, por për të rindërtuar. Grupi është aty, por për momentin sigurisht që ka mungesë lojtarësh të nivelit, sidomos në sulm. Për këtë do të duhet të reflektojë edhe trajneri, i cili mbrojti djelmoshat e tij.

Në çdo rast, FIGC do të mbështesë çdo zgjedhje të Mancinit. Nëse ai jep dorëheqjen, në fakt, Federata nuk do të kundërshtojë, por do të fillojë gjuetinë për pasardhësin. Emri më i përfolur është ai i Fabio Cannavaros, i shoqëruar nga Marcello Lippi si drejtor teknik, dy që e njohin në mënyrë perfekte mjedisin blu. Ish-kapiteni ka fituar përvojë në Kinë dhe ndihma e ish-trajnerit mund të jetë një zgjidhje e mirë. Por në garë duket edhe Andrea Pirlo, Stefano Pioli dhe Claudio Ranieri.

E.Ç (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport italia roberto mancini italia roberto mancini

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 22 mars

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor