Aktualitet

Durrës/ Banorët e pallatit të dëmtuar nga tërmeti në protestë, kërkojnë sqarime nga Bashkia: S’e kanë shpallur të pabanuar

FOTO
Ata kërkojnë ndërtimin e pallateve dhe kërkojnë sqarime nga Bashkia për procesin e rindërimit
Featured image of article: Durrës/ Banorët e pallatit të dëmtuar nga tërmeti në protestë, kërkojnë sqarime nga Bashkia: S’e kanë shpallur të pabanuar

Durrës- Ditën e sotme në Durrës janë ngritur në protestë banorët e një prej komplekse të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit. Ata kërkojnë ndërtimin e pallateve dhe kërkojnë sqarime nga Bashkia për procesin e rindërimit. Banorët kanë kërkuar nëpërmjet shumë letrave informacion nga bashkia, por nuk kanë marrë asnjë përgjigje konkrete. Për mediet ata kanë theksuar se  shtëpitë e tyre ende nuk janë shpallur të pabanuara.

Foto nga protesta
“Ne kërkojmë të drejtën tonë. Nuk ka e kanë shpallur as të pabanuar pallatin. Duam të na ndërtojnë shtëpinë, kemi punuar edhe e kemi blerë këtë shtëpi. Nuk kemi marrë asnjë përgjigje nga bashkia. Pallatet janë të pabanuara, janë shembur muret komplet. Po qëndrojmë në shtëpi me qera. Në fakt bonusin e qerasë e kemi marrë.“, u shpreh një nga banorët.

Në këtë kompleks pallataesh jetojnë rreth 280 familje, që tashmë janë në qiell të hapur.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Foto nga protesta

J.V/Dosja.al

Shto Koment