LIVE UPDATES
Ekonomi

27 Maj 2020, 14:50 Nga DOSJA

TIRANË- Ministrja e Financave, Anila Denaj dhe drejtoresha e Tatimeve, Delinda Ibrahimaj, kanë zhvilluar sot takime me bizneset në Tiranë. Denaj ka takuar tregatër dhe u ka bërë thirrje që të zbatojnë masat kundër përhapjes së COVID-19. Më tej ajo u shrpeh se dhe në qershro  qeveria do të mbështesë bizneset që u mbyllur nga pandemia dhe duke u dhënë pagën minimale punonjësve.

Ndërkohë Ibrahimaj ka thënë se po vijon ende shpërndarja e paketës së dytë ekonomike dhe u ka bërë thirrje biznese që të aplikojnë pasi shumë prej tyre nuk kanë plotësuar dokumentet.  Afati për ata që nuk kanë aplikuar është deri në 5 qershor dhe shtoi se tatim-paguesit do jenë përfitues pas ndryshimit të procedurave.

Kemi ndjekur procesin e ankesave nga individë apo tatimpaguesit që nuk kanë mundur të aplikojnë ose përfitojnë nga paketa e dytë. Janë rreth 38 mijë individë që janë larguar nga puna në periudhën mars-prill për COVID-19, kemi bërë të mundur që të përfitojnë nga paga e luftës. Drejtoria e Përgjithshme e tatimeve do të afishojë në faqen e vet të gjithë tatim-paguesit do jenë përfitues të këtij ndryshimi si edhe individët. Kanë kohë që të aplikojnë deri në datën 5 qershor siç ka qene edhe procedura e aplikimit për paketën e dytë. Mbas datën 5 qershor nëse bizneset nuk aplikojnë pagën e luftës do ia kalojmë të gjithë individëve që duhet të përfitojnë duke arritur në vlerën e 170 mijë personave”, u shpreh Ibrahimaj.

Sipas qeverisë deri tani janë 64 mijë e 964 individë që kanë përfituar Pagën e Luftës nga Paketa e Parë dhe 109 mijë e 664 që kanë përfituar 40.000 lekë nga Paketa e Zgjeruar.

(A.B. Dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

ekonomi ekonomi anila denaj delinda ibrahimaj paga e luftes paketa e dyte ekonomike anila denaj delinda ibrahimaj paga e luftes paketa e dyte ekonomike

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën