LIVE UPDATES
Bota

Huawei vë në rrezik shkëmbimet e informacionit SHBA – Britani

31 Janar 2020, 09:17 Nga DOSJA
Huawei vë në rrezik shkëmbimet e informacionit SHBA –

SHBA- Sekretari Pomepo ka kritikuar vendimin e Britanisë për të lejuar kompaninë kineze Huawei të ndërtojë pjesë të rrjetit 5G të vendit. Gjatë udhëtimit drejt Londrës, Sekretari Pompeo e quajti kompaninë një “zgjatim të partisë komuniste të Kinës”. Siç njofton nga Londra korrespondenti i Zërit të Amerikës, Henry Ridgwell, disa ligjvënës britanikë mendojnë se ky vendim mund të kompromentojë marrëdhënien transatlantike, në një periudhë kur Britania po përpiqet të ndërtojë lidhje të reja përtej Evropës.

Britania vazhdoi me muaj të tërë debatin nëse duhet të lejonte Huawei-n të bëhej pjesë e rrjetit të saj 5G. Kryeministri Boris Johnson u përpoq të arrinte një kompromis, duke u premtuar ligjvënësve rrugën e mesme.

“Mendoj se është absolutisht jetësore që njerëzit në këtë vend të kenë qasje tek teknologjia më e mirë e disponueshme. Por gjithashtu nuk duhet të bëjmë absolutisht diçka që do të rrezikonte marrëdhënien tonë me Shtetet e Bashkuara, diçka që do të kompromentonte infrastrukturën tonë jetësore të sigurisë kombëtare”, deklaroi në parlament Kryeministri Johnson.

Huawei do të kufizohet me deri në 35% të tregut të teknologjisë 5G.

Ky vendim është kundër thirrjeve nga Uashingtoni për ta përjashtuar krejtësisht Huawei-n.

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u tha gazetarëve të mërkurën, ndërsa udhëtonte drejt Londrës, se kompania Huawei është një zgjatim i Partisë Komuniste të Kinës. Në Britani, disa frikësohen se ky vendim do të rrezikojë marrëveshjen e ardhshme të tregtisë me Shtetet e Bashkuara.

“Politikanët amerikanë kanë paralajmëruar haptazi gjatë javëve të fundit, por mendoj se kjo furtunë do të kalojë. Nga pikëpamje e Britanisë, ky ka qenë vendim i bazuar mbi aspekte teknike që ka marrë parasysh rreziqet”, thotë James Sullivan, i Institutit të Bashkuar Mbretëror.

Në Kongresin amerikan ekziston dakortësi nga të dyja palët politike.

“Huawei ka qenë dhe do të vazhdojë të jetë një kërcënim për sigurinë kombëtare. Britanikët janë aleatët tanë më të fortë. Duhet ta gjejmë një mënyrë zgjidhjeje. E pranoj që Huawei, megjithëse është rrezik për sigurinë, prodhon paisje shumë më të lira se alternativat perëndimore”, thotë Senatori demokrat, Mark Warner.

Alternativat perëndimore po mbeten pas, thotë eksperti i sigurisë kibernetike Mark Skilton.

“Çështja është nëse vendosni të vazhdojë rritja ekonomike që teknologjia 5G mund të krijojë për shkak të shpejtësisë dhe fuqisë së saj, përballë interesave kombëtare të Shteteve të Bashkuara, në veçanti për sa i përket dominimit të tregut nga Kina”, thotë eksperti i sigurisë kibernetike, Mark Skilton.

Rrjetet 5G premtojnë t’i transformojnë jetët tona nëpërmjet të ashtuquajturit “internetit të gjërave”. Çdo paisje, që nga frigoferat në shtëpi dhe deri tek infrastruktura e rëndësishme kombëtare do të lidhen përmes rrjeteve me lidhje pothuajse të menjëhershme. Zoti Skilton thotë se kjo do të ofronte më shumë pika për t’u sulmuar.

“Ekziston rreziku që në këto paisje të mbillen viruse apo programe trojane. Nëse përzgjidhet Huawei, ata mund të përfshijnë këto programe survejimi që nuk kapen lehtë”, thotë zoti Skilton.

Bashkimi Evropian miratoi të mërkurën rregulla të ngjashme me ato të Britanisë, duke mos e përjashtuar Huawei-n dhe duke i vendosur kufizime strikte.

Kompania Huawei mirëpriti vendimin e Britanisë dhe këmbëngul se nuk merr udhëra nga qeveria kineze.

Marrë nga VOA 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota huawei Sekretari Pomepo SHBA – Britani huawei Sekretari Pomepo SHBA – Britani

Sondazh

Poll

Bota 31 Janar 2020, 08:28

BRITANI E MADHE- Ditën e djeshme eurodeputetët britanikë kanë  votuar për largimin e Britanisë së Madhe nga BE-ja. Me votimin e tyre, 621 ligjvënësit i dhanë fu...

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën

Çelja e negociatave, Berisha: Nëse ndodh, do ishte frymëzimi i madh për protestën e PD

Legalizimi i kanabisit mjekësor, Berisha kundër: Krim, krim dhe vetëm krim!

Pallati i Brigadave me koncension, deklarata e fortë e Berishës: I bëj thirrje oligarkëve që…

Berisha paralajmëron Ramën: Edvin! 7 korriku është vetëm fillim. E di ti që fjala ime është FJALË

Ngjarja e Elbasanit, Berisha s'heq dorë: Papleka i kishte shkuar për Bardhin, jo për të atin

'Basha&Alibeaj mos të vijnë në protestë'/ Berisha: I këshillova, ata po deshën...

"A e takove burrin biznesmen?/ Rama fut në "riedukim" një tjetër gazetar, acarohet nga pyetja

Rikompensimi i materialeve të ndërtimit, Berisha: Akt cinik, Rama i shpërndau me klikën e tijt

Çështja 'Xhaçka'/ Përfundon mbledhja e Këshillit të Mandateve, Alibeaj: Caktoni datën, të vijë zonja

Korreshi:Na thoni se ku bëhen lejet, akoma s'ka marrë rrugën nusja ime, të bënim investim strategjik

'PS bën kthesa me frena dore'/ Salianji: Mjafton një fjalë nga godina përballë, kryeministri e tha..

Mandati i Xhaçës, Balla: Mund të vijë vetë ministrja këtu, ose me përfaqësues, rrini të qetë

Alibeaj: Xhaçka duhet të thotë vetë PO çështja të shkojë në GJK, të mbrohet me avokat

'Një pjesë e juaja i keni qenë në dasmë'/ Bardhi: Taulant, e di që pasuritë i kanë të përbashkëta?

Vendoset 'fati' i saj/ Ministrja s'është lajmëruar?Bushka: Të njoftohet Xhaçka, nëse ka interes

'Balla lë fjalinë përgjysmë'/ Bardhi: Ministres i ndalohet absolutisht të përfitojë nga pronat

Tensionohet situata! Ndërpritet komisioni, Bushka: Bardhi me kë të flasim? Me murin?

Balla: Asnjë qindarkë e vetme nuk ka hyrë në familjen e ministres Xhaçka

E mësoi shpejt deklaratën e Berishës! Balla-Bardhit: Pusho, se na ka bërë Saliu bashkëpuntor

Balla: Ka fituar 1qindarkë Xhaçka?Bardhi:S'do shtrojë shezlonga ministrja, nuk i ka vetëm në monedha

Bardhi i nxjerr foton Bushkës: Këtë! Përfiton 50% nga veprimtaria e pronës

'Në lojë është lufta kundër kriminalitetit/ Alibeaj: Kryeprokurori të sjellë nevojat që ka

Berisha e nis me të qeshura:Ramën e kapi tmerri i protestës,konfrerencë shtypi të njëjtën orë me ne

Ndërtimi i parkut fotovoltaik të Karavastasë, Rama: Do kemi së shpejti lajme të tjera

Parku fotovoltaik i Karavastasë, Rama: Këtu mbaron tensioni i Braçes, meriton respekt

Parku i Karavastasë/ Balluku: Përfundon në 2023, marrim për 15 vite 70 mWh për rreth 25 euro

Nuk i ndahet! Bardhi kujton Mark Babanin: Ende s'kam përgjigje për të, Prokuroria zbarrit përgjigjen

'Jam i lemerisur'/ Harta e re gjyqësore, Xhafaj: Ministria e Drejtësisë dhe KLGJ janë në shkelje

Harta e re gjyqësore, PD kërkon dëgjesë me ministrin e Drejtësisë