LIVE UPDATES
Bota

31 Janar 2020, 07:24 Nga DOSJA

KINË– Autoritetet kineze kanë raportuar se vetëm brenda natës së djeshme kanë humbur jetën 40 persona në të gjithë Hubein, provinca në qendër të Whanit ku ka shpërthyer edhe virusi vdekjeprurës.

Në kaq pak ditë Koronavirusi u ka marrë jetën 213 njerëzve, ndërsa mbi 10,000 të tjerë janë të infektuar nga virusi në të gjithë botën.

Që nga mbrëmja e së enjtes, në Kinë u konfirmuan më shumë se 9,600 raste të koronavirusit, thanë autoritetet, një rritje prej gati 2.000 nga një ditë më parë. Kjo tejkalon shpërthimin e sindromës së rëndë të frymëmarrjes akute të vitit 2003 (Sars) që filloi në jug të Kinës, e cila infektoi 8.098 njerëz në të gjithë botën, dhe u mori jetën 774 personave.

Më shumë se 20 vende dhe territore jashtë kufinjve të Kinës kanë konfirmuar raste të virusit që përfshin Azinë, Evropën, Amerikën e Veriut dhe Lindjen e Mesme, pasi India, Italia dhe Filipinet raportuan rastet e tyre para të enjtes.

Ndërkohë dy të prekur janë konfirmuar në Itali në mesin e 6000 pasagjerëve të kroçerës që u ankorua në Itali. Edhe në Britaninë e Madhe janë konfirmuar dy personat e parë me Koronavirus dhe po mbahen në spitale të veçanta për t’ui kuruar, duke shtuar frikën edhe tek pjesa tjetër e popullsisë.

Në Greqi, një ndër vendet shumë pranë Shqipërisë është dyshuar edhe pacienti i parë me Koronavirus, por testi pritet të dalë sot nëse është pozitiv apo  negativ.

Por numri i të prekurve  po thellohet në Gjermani, sot mediat e huaja kanë shkruar se është konfirmuar  edhe pacienti i 5-të i prekur nga Koronavirusi.

Vendimi i OBSH-së ka bërë që qeveritë të marrin masa ndaj virusit, me departamentin e shtetit të SHBA-së për të ndaluar çdo fluturim ndaj Kinës.

OBSH përcakton një emergjencë shëndetësore publike të shqetësimit ndërkombëtar si një ngjarje e jashtëzakonshme” që përbën një rrezik të shëndetit publik për shtetet e tjera përmes përhapjes ndërkombëtare të sëmundjes dhe për të kërkuar potencialisht një reagim të koordinuar ndërkombëtar.

Koronavirusi vdekjeprurës ka arritur shifra alarmante në Kinë, duke u marrë jetën 213 njerëzve, ndërsa mbi 10 mijë të tjerë janë prekur nga ky virus. Autoritetet kineze deklarojnë se kanë marrë masat e duhura, pasi tashmë ata po kurojnë në spitalin me 1000 shtretër  të ndërtuar brenda 48 orëve të gjithë pacientët e infektuar. Ata kanë bërë thirrje për të gjithë  qytetarët  kinezë por edhe për çdo shtetas tjetër që ndodhet në Kinë t’i përmbahen rregullave higjienike në shmangien  ndaj virusit vdekjeprurës. Sipas shkencëtarëve mendohet që burimi i virusit të jenë kafshët e egra të shitura në mënyrë të paligjshme në një treg të hapur, por ekziston edhe versioni  që virusi është krijuar në një laborator ushtarak. Ndërkohë jo vetëm kina por edhe australia po punon për krijimin e vaksinës kundër koronavirusit.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi në kinë obsh shkon ne 213 numri i viktimave te koronavirusit virusi ne kine koronavirusi në kinë obsh shkon ne 213 numri i viktimave te koronavirusit virusi ne kine

Sondazh

Poll
Bota 31 Janar 2020, 12:02

KINË- Guo Jing jeton në Wuhan, qyteti kinez në zemër të shpërthimit të një virusi të ri i cili e ka shqetësuar botën. Wuhan ka qenë e izoluar që nga 23 jan...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta