LIVE UPDATES
Bota

Vrau me armë zjarri të dashurën e re, dhe copat e trupit ia hodhi në lumë, flasin psikiatrët për krimin e historianit rus

30 Janar 2020, 13:53 Nga DOSJA
Vrau me armë zjarri të dashurën e re, dhe copat e trupit ia hodhi

RUSI– Oleg Sokolov, 63-vjeç, akuzohet se ka qëlluar studenten 24-vjeçare PhD Anastasia Yeschenko me një pushkë të tipit TOZ-17 të shekullit të 19-të në shtëpinë e tij në St.Petersburg vitin e kaluar.

Historiani, i cili shpesh vishet si heroi i tij francez,akuzohet për copëtim të trupit të pajtetë të  Yeschenko, pasi nga kamerat është parë që ai i ka futur pjesët e copëtuara të trupit të saj në qese plastike dhe i ka hedhur në lumin Moika.

Pas arrestimit të tij në nëntor të vitit të kaluar, psikiatërve iu kërkua të vlerësonin gjendjen e tij mendore.

Ata kanë konstatuar që ai ishte i shëndoshë në atë kohë. Analizat treguan se ai nuk ishte në një gjendje të fortë emocionale ose në një “situatë psikologjike traumatike” kur e vrau atë, thuhet në raport.

Avokati i tij Alexandër Pochuev pretendoi se Sokolov u përball me ‘ngacmim’ nga rrjedhjet e gjetjeve psikiatrike përpara gjyqit të tij. Ai fajësoi prokurorët që kërkojnë të ‘diskreditojnë’ Sokolovin.

Fillimisht policia besonte se Sokolov goditi me thikë Yeschenko para se ta copëtonte atë, por tani besoj se ai e qëlloi atë.

Detektivët thonë se ai ngarkoi pushkën e tij me plumba pushkësh Sniper 5.6 mm dhe e qëlloi gruan në kokë disa herë.

Gjithsej tetë plumba munguan nga kutia e tij e municioneve. Më herët është raportuar se trupi i saj gjithashtu kishte plagë me thikë. Sokolov më parë pretendoi se Yeschenko e kishte kundërshtuar ashpër atë duke parë fëmijët e tij nga martesa e mëparshme, dhe kjo çoi në këtë situatë.

Por në një rrëfim të shkruar për një gazetë ai tha: E kuptoj që bëra një gjë të tmerrshme dhe meritoja dënimin më të rreptë të mundshëm. Karriera e tij akademike dhe arritjet, duke përfshirë Legjionin e Nderit Francez, i ranë brenda disa sekondave kur qëlloi dashnoren e tij.

‘Nuk më intereson ajo që thuhet për mua. Nuk ka rëndësi, “- tha ai.

Burimi: Dailymail 

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota anastasia yeschenko oleg sokolov anastasia yeschenko oleg sokolov

Sondazh

Poll

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013