LIVE UPDATES
Aktualitet

“Më ka përdhunuar në sy të fëmijëve”, flet bjondja që i hyri në shtrat 65-vjeçarit: Kam punuar si prostitutë për

13 Shkurt 2020, 16:24 Nga DOSJA
“Më ka përdhunuar në sy të fëmijëve”,

TIRANË- Rikthehet historia e Faik Çekrezit nga Tirana në emisionin “Me zemër të hapur” në News 24. Një ditë më parë, 65-vjeçari ndau në studion e emisionit jetën e vështirë, varfërinë ekstreme, braktisjen e fëmijëve dhe njohjet me ish-gratë e jetës. Njëra prej tyre, ajo që i rrëmbeu zemrën Faikut ishte biondja nga Librazhdi, e cila u vetofrua të kujdeset për fëmijët e tij.

Sapo ajo u njoh me historinë e Faikut, kontaktoi redaksinë e emisionit për t’u përballur me ish-burrin, të cilin e akuzon për dhunë dhe abuzim seksual. Në një rrëfim të pazakontë, përballë autores së emisionit Evis Ahmeti, 47-vjeçarja Lirie Dosku tregoi detaje rrëqethëse, që nga njohja me Faikun, deri te jeta në rrugët e Italisë.

Përballja ‘live’ ka sjellë emocione dhe detaje të padëgjuara rreth jetës së vështirë të gruas. “Gjithë jetën jam dhunuar nga meshkujt, shpreh Liria në këtë rrëfim”, thotë Liria.

PËRBALLJA

Lirie Dosku: U nisa për Shqipëri në janar. Kam blerë një shtëpi pas 47 vjetësh, shkova të çlodhem. Shkova të kujdesem për nënën time. Aty më vjen një zonjë e varfër. Mu dhimbs shumë sepse mu kujtuan vuajtjet e mija. I bleva një lavatriçe. Motrën e kisha në gjendje të rëndë. Shkova ta vizitoja. Kur pashë motrën në sallën  e operacionit më ra të fikët. Unë nuk isha ajo që i ka vjedhur zemrën. Zemrën ma vodhën ata dy jetimët dhe ish-gruaja e tij që e la në mes katër rrugëve. Unë jam rritur jetime deri në moshën 13 vjeçe. Jam torturuar dhe kam tentuar të vetëvritem nga torturat e vjehrrit. Doktori bëri të pamundurën për të më shpëtuar jetën. Atë ditë që hapa sytë, i thashë nënës mos më ço më në shtëpi. U nisa për te shtëpia e gjyshes në Librazhd, rrugës na ndoqi një burrë nga fshati Dritaj në Librazhd. Na ndoqi mua, nënën dhe motrën deri te shtëpia e gjyshes. Familja e njihte dhe ai donte të më merrte. Më mori dhe më çoj në shtëpinë e tij në fshatin Dritaj në Librazhd. Më mbante të mbyllur. Shtëpia ishte e pozicionuar në një vend ku ishin gjitha tokat e fshatit. Pashë një grua që mbante dy fëmijë, njëri 3 vjeç dhe tjetri 5 vjeç. Një ditë zonja më ndalon dhe më kërko të flasim. Unë rrihesha vazhdimisht nga njerku sa herë e takoja këtë grua. Ajo më tha: jam gruaja e Faik Çekrezit dhe jam torturuar. Kjo zonjë e di vetë sesa ka vuajtur me Faik Çekrezin. Ai është një mostër. Më vjen keq që gënjen popullin shqiptar. Në momentin që u ndodh Faiku përpara meje, i thashë: dua të flas me ty. Në atë moment i them Faikut: më hap derën, ai më thotë s’kam çelësa, por futu nga dritarja. Filloi të bëjë ato që ka bërë 10 vite në trupin tim. I thashë jam këtu për fëmijët e tu, jo për ty. Faiku më nxirrte çdo natë me djalin tim nëpër strehat e shtëpisë, sepse donte të më përdhunonte në sy të fëmijëve. Filloi violencën ndaj meje. Për 10 vjet më ka përdhunuar në sy të fëmijëve. Unë e kam pranuar atë person për fëmijët. Pa dëshirën time ka kryer gjithmonë marrëdhënie seksuale. Ai e kishte 24 orë në 24 atë program. Kam bërë 18 aborte. Faik Çekrezi e di mirë, që në ‘94 hyri në burg për ish-të dashurën. Provat janë në Pogradec. Edhe për tentativën timë për vetëvrasje janë provat në Gramsh. Faiku vidhte nëpër të dashura. Le të thotë të vërtetën. Burri i ish-të dashurës e ka kapur me gruan. Ai e akuzoi jo për tradhti, por për vjedhje. Kam qëndruar 10 vite e dhunuar dhe e torturuar me këtë burrë. Vetëm për ata dy jetimë. Boll mi ka cenuar ata fëmijë. Ju lutem më ndihmoni!

Faik Çekrezi: Ti je femër dhe i dëgjon gjërat më imët nga mua. Kjo ishte një yll, pse duhet të shkoja nëpër të tjera femra. Është e vërtetë që zonja ka hyrë nga dritarja. Është e vërtetë që ka punuar edhe në lopatë me mua, është e vërtetë që ka rritur jetimët e mi, edhe unë kam rritur të sajtë. Ama, që Liria është martuar 4 herë para se të vinte te unë, janë shijet e saj. Më tha: më intereson të rris këta dy fëmijët. Liria punonte në hamall me mua. Nuk kisha pse ta përdhunoja, pasi erdhi me dëshirë te unë. Nëse është e vërtetë, njoftoni policinë të kalbem në burg. Nuk e mora nga rruga me zor. Kam ushtruar dhunë fizike. Nuk e them për t’u mburrur. Kur Lirien e kam kapur disa herë në gabimet e saj, kur punoja në Greqi dhe në Librazhd e gjeja me shoferët e Vlorës. Ishte grua e vuajtur. Nuk ishte jetime, por me baba të ndarë.

Lirie Dosku: Unë sapo kam shkuar në Itali kam punuar punonjëse seksi. Këtë profesion e kam ushtruar janari i 99-ës, deri me 17 nëntor. Kam pasur katër fëmijë në kurrizin tim. Kam punuar si skllave 24 orë për të demonstruar asistencën sociale. Për të treguar kush është Lirie Dosku. Fëmijët përfunduan në institut. Unë kam pesë fëmijë. Fëmijët i ka birësuar shteti Italian, jo Liria. Me të gjithë fëmijët kam kontakte. Jam shumë dakord me vajzën. E ëma e ka lënë gjashtë vjeçe. Vajzën e kam lënë 14 vjeçe në Shqipëri dhe nuk e kam parë. Doja ta bashkoja me kalamajtë e tjerë. Gjithmonë kam diskutuar me fëmijët që mos të ndjekin rrugën e Faik Çekrezit. Unë me vajzën kam komunikuar mbrëmë me sms. Janë të vërteta këto që të them. Kam qenë gjithmonë në luftë me fëmijët, sepse mi mori asistenca sociale. Sot e kanë kuptuar fëmijët që jam një njeri shumë i mirë.

Faiku: Asistenca sociale tha nuk mund të rriten me një nënë prostitutë. Nuk do më mbroni si avokate, por sepse është femër ajo.

Lirie: Unë thashë në fillim që për ata fëmijë nuk e braktisa. Kur erdhi Faiku me kalamajtë unë mblidhja lekë për borxh. Faiku më mori 6 milionë lireta dhe iku. Fëmijët përfundojnë në institut. Nuk kisha çfarë të bëja më. Ai akoma sot do të kthehet me mua. Por është e pamundur. Faikun e kanë kthyer në Shqipëri autoritetet italiane, sepse kur erdhën në shtëpi më gjetën me gisht të prerë me thikë. I thanë do qëndrosh 700 metra larg zonjës.

Faiku: Të gjitha fajet i kam unë, i mbaj unë përsipër. A qe vajza ime që para disa muajsh mori patentën. Si qenkam kaq i keq?! Nuk e mohoj që kam faj. Para një viti Liria më merr në telefon. Nëse e përdhunoja unë, çfarë donte në Tiranë kjo? Në telefon flisnim. Para katër muajve ka qenë në shtëpinë e vëllait tim!

Liria: Më kërcënonte me sms. Më shkruante fjalë skifoze dhe unë u detyrova t’ia bllokoj numrat.

Faiku: Më jepni dhe mua të drejtën kur më takon. Liria ka bërë mrekulli, ka rritur fëmijë, por ka gjëra që s’janë të vërteta. Pse nuk thua: u shit ajo vajzë pa lejen e babait? Fëmijët ishin në institut dhe i takoja një herë në jave. Ju faleminderit shumë për gjithçka. E gjej vetë formulën ku do vete sot. Ajo të tregojë të vërtetën që është martuar disa herë. Të njoftoni policinë dhe të dalë e drejta. 90 herë e martuar dhe e virgjër ajo!

Lirie: Unë nuk jam për t’u dënuar. Jam një person që duhet të më njihni kush jam. Faik Cekrezin e mora për hatër të fëmijëve. Doja të bashkohesha me të në 2009 për hatër të fëmijëve, sepse nuk më intereson Faiku.

Kam një mesazh për gjithë shqiptarët. Femrat shqiptare të mos lejojnë që t’i prekin këto lloj mostrash. Unë fëmijët i solla në Itali dhe mi rriti shteti italian. Policia shqiptare më ka dhunuar. Kam dëshmitarë. E kam mbajtur atë mostër për fëmijët. I jam mirënjohëse shtetit italian për mbështetjen.

Marrë nga Ballkan web 

(a.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet faik cekrezi lirie dosku faik cekrezi lirie dosku

Sondazh

Poll

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe