LIVE UPDATES
Aktualitet

‘FBI’-ja shqiptare/ Kush është Fatos Dervishi, prokurori që arrestoi Fatos Nanon…sot kërkon të marrë në dorë ‘fr

24 Janar 2020, 11:17 Nga DOSJA
‘FBI’-ja shqiptare/ Kush është Fatos Dervishi, prokurori

TIRANË- Gara për drejtuesin e Byrosë Kombëtare të Hetimit, BKH, është e hapur deri më 30 janar, ndërkohë që interesi për këtë post, sa shkon edhe bëhet më i madh. Mbështetja dhe investimi nga Ambasada Amerikane në Tiranë, kanë sjellë 4 emra që garojnë zyrtarisht për këtë post përmes aplikimit, (Lexo këtu), por edhe më interes ka nga prokurorë që ende nuk kanë hedhur hapin, por kohë ka deri në fund të muajit…

Njëri prej tyre është Fatos Dervishi, një emër tejet i njohur përgjatë viteve ’90 për shkak të dosjeve të bujshme që hetoi pas rënies së diktaturës. Sot 55 vjeç, Dervishi është kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në Shqipëri, ndërkohë që jetën e ndan mes Amerikës dhe vendit tonë. Një jurist me emër… Dervishi mbahet mend për të gjithë shqiptarët, si prokurori që arrestoi ish-kryeministrin Fatos Nano. Anëtarët e Byrosë Politike, dosja “Arsidi”, ish-deputetë e zyrtarë të lartë kanë qenë pjesë e punës së Dervishit, por ja disa nga çështjet e bujshme të hetuara prej tij, si ish zv.kryeprokuror i Përgjithshëm, por edhe si vetë prokuror. 

Më 30 korrik 1993, arrestimi i Fatos Nanos

8 gusht 1993, Fatos Dervishi hetoi Ramiz Alinë dhe 11 anëtarë të Byrosë Politike

Nëntor 1993, ai hetoi Guvernatorin Ilir Hoti, disa bankierë të tjerë dhe ish-kryeministrin Vilson Ahmeti (qeveria 1991-1992)

Çështja Arsidi

Hetimi i ish-deputetit demokrat, Arben Lika për kontranbandë

Dosja e ushtarit Marican, mars 1995

Dervishi ushtroi detyrën e tij si prokuror nga viti 1993 deri më 14 shkurt 1998, ditë kur u largua për të shkuar drejt SHBA.

Por po ndalemi tek dosja e arrestimit të Fatos Nanos, një zhvillim që tronditi shoqërinë shqiptare në atë kohë.

Të goditur nga zgjedhjet e vitit 1992, socialistët ishin thuajse të dorëzuar për të bërë diçka para PD-së, e cila kishte shumicën në parlament, dhe nuk e merrte për bazë mendimin dhe vendimin e opozitës, gati-gati për asgjë. Kthesa e parë ishte në zgjedhjet e korrikut, kur PS mori shumicën në zgjedhjet lokale, duke i shkaktuar PD-së goditjen e parë. Fatos Nano, doli i parë në ballë të sulmit opozitar, me një ofensivë të fortë kundër qeverisë së PD dhe kërkoi hapur rrëzimin e saj. Një raport i Shërbimit të Kontrollit të Shtetit, që sot njihet si KLSH, solli telashe për Fatos Nanon.

Raporti kishte në fokus abuzimet dhe manipulimet me ndihmat e ardhura nga Italia, në periudhën e qeverisë socialiste. Sipas tij, ndihmat që kanë ardhur në Shqipëri janë shitur disa fish më shtrenjtë dhe të ardhurat prej tyre janë përvetësuar në mënyrë të paligjshme nga persona të veçantë që kanë drejtuar shpërndarjen e këtyre ndihmave. KLSH akuzonte ish-presidentin Ramiz Alia, ish-kryeministrat Adil Çarçani dhe Fatos Nano, si dhe presidentët e firmave Levante Co dhe Iliria Hollding, përkatësisht Xhuzepe Perniola dhe Hajdin Sejdia… për përzierje në korrupsion.

Vlera e aferës shkonte në 8 miliardë lira italiane. Dyshimet dhe trëngëllima e prangave solli acarimin e Fatos Nanos, që më shumë sesa një ‘kërkim” faljeje për akuzat që po i bëheshin si ish-kryeministër, ai sulmoi me epitete fyese, të gjithë ata që e akuzuan. Nano po mbrohej duke sulmuar.

Ndoshta ishte e vetmja gjë që mund të bënte duke parandjerë pasojat. Pasi parlamenti i hoqi pa asnjë votë kundër imunitetin, dhe socialistët e lanë vetëm në Kuvend, Nano nga selia e PS akuzoi Berishën se ka instaluar një regjim ballisto-fashist.

“Unë jam shumë i qetë, jam absolutisht i qetë, sepse jam absolutisht i pastër. Mua nuk më tremb as heqja e imunitetit dhe as bango e të akuzuarit që inskenoi Berisha. Berisha trembet, Berisha nuk është i qetë. Berisha është shpërfytyruar. Mua më zë gjumi të qetë. Berishën nuk e zë gjumi. Unë kam shokë e miq në të gjithë Shqipërinë, Berisha ka mbetur vetëm… Me mua është e vërteta, me Berishën është turpi…”-tha Nano.

Fjalimi më i egër që Nano mund të kishte mbajtur ndonjëherë, ku sulmoi edhe diplomatët më të lartë amerikanë në Tiranë, tregoi shumë për atë që do të vinte. Më 30 korrik 1993 ai u arrestua si një i akuzuar për manipulim me ndihmat italiane. PS e quajti Nanon një të burgosur politik, dhe braktisi parlamentin.

Ai u dënua me 12 vite burg, dhe pas këtij akti, socialistët u mobilizuan nëpër protesta, duke kërkuar zgjedhje të parakohshme dhe lirimin e Nanos nga burgu.  Në vitin 1997, Fatos Nano la qelinë për shkak të anmistisë por shumë pak kohë më vonë përfitoi dëmshpërblim për vitet e burgut, pasi u konsiderua i burgosur politik.

Ndërkohë që në 1998, prokurori që bëri arrestimin e tij, u largua për në SHBA. Aty ushtroi profesionin e avokatit, ndërkohë që sot është rikthyer me një ambicie për të drejtuar BKH-në. A do ta hedhë hapin? Do të shohim çfarë do të ndodhë deri më 30 janar.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet fatos dervishi fatos nano gara per bkh fatos dervishi fatos nano gara per bkh

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni