LIVE UPDATES
Aktualitet

Dosja e qytetarit e harruar prej 18 vitesh, Kadastra i “zvarriste” dosjen, si u zgjidh problemi

22 Shtator 2021, 19:01 Nga DOSJA
Dosja e qytetarit e harruar prej 18 vitesh, Kadastra i “zvarriste”

Shefqet Hyka banor i Tiranës që prej 1994 u ankua ne emisionin Fiks Fare se nuk po pajiset me dokument pronësie nga Kadastra edhe pse i ka të gjitha dokumentet dhe i ka bërë pagesat e faturave. Si gjithë të tjerët edhe z. Hyka u shpërngul në Tiranë dhe ndërtoi shtëpinë e tij. Më pasi ai plotësoi dosjen për legalizimin e saj. Shtëpia iu legalizua ku mori dhe certifikatën e pronësisë, por trualli jo. Kjo pasi asokohe iu tha se trualli kishte mbivendosje, kështu që kohë më vonë z. Hyka kërkoi edhe dokumentin e pronësisë për truallin. Nga zyra e kadastrës u lajmërua të bënte pagesat, pasi nuk ekzistonte asnjë problematikë tjetër mbi truallin e tij.

Pesë vite më parë këto pagesa janë kryer dhe në bazë të faturave që z.Hyka disponon kapin vlerën e 5 milionë lekëve të vjetra. Pas pagesës i është komunikuar se certifikata e pronësisë së truallit do t’i shkonte me postë në shtëpi. pas dy javëve në shtëpinë e tij mbërrin zarfi nga hipoteka me përgjigjen se nuk mund të bëhet pronar, pasi ka pretendentë të tjerë për pronën! Në këto kushte ai i pamundur të kuptojë se ku është e gjithë meseleja i është drejtuar për ndihmë Fiks Fare.

Gazetarët e Fiksit shkojnë në kadastër për të zgjidhur problemin e Z. Shefqet Hyka i cili edhe pse ka paguar të gjitha faturat përkatëse, ka vite që zvarritet nëpër zyrat shtetërore pa marrë një përgjigje.Kadastra në përgjigjen e saj me shkrim për emisionin Fiks Fare ndër të tjera thotë se ” subjekti i sipërcituar ka paguar truallin të cilin e posedon sipas VKM të kalimit të pronësisë nr.247 datë 13.04.2010. Nga verifikimi i sistemit IPS,rezulton se kjo leje është regjistruar pa marrëdhënie me truallin dhe subjekti është pajisur me certifikatë pasurie.

Trualli në të cilin ndodhet objekti është regjistruar në emër të bashkëpronarëve Bogdani, Myderizi, Hoxha,etj. Në përgjigje thuhet edhe se kjo drejtori po merr masa për përgatitjen e materialit të VKM për shpronësimin e pronarëve të truallit, ku ndodhet ky objekt.Pra Fiks Fare vuri në lëvizje institucionin e hipotekës, duke zgjidhur edhe problemin e qytetarit Shefqet Hyka.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet shefqet hyka tirane shefqet hyka tirane

Sondazh

Poll

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve