LIVE UPDATES
Aktualitet

Pesticidi që vjen kontrabandë/ U kap tek domatet e Beratit, nuk ka leje për përdorim në Shqipëri

22 Shtator 2021, 17:55 Nga DOSJA
Pesticidi që vjen kontrabandë/ U kap tek domatet e Beratit, nuk ka

Fermerët fatkeqësisht nuk mendojnë për sigurinë ushqimore sepse nuk ua kërkon askush. Insekticidi i ndaluara Buprofezin që përdoret nga fermerët e Beratit për të luftuar fluturën e bardhë tek domatja si vend origjinë ka Indinë. Që ky preparat të vijë nga India në Shqipëri sipas ish-inspektorit të AKU-së Buprofezini futet në kutitë e preparateve bujqësore që janë të lejuara të përdoren në Shqipëri.

“Kontrabandistë të ndryshëm i futin këtë preparate nga vendet si Kina, India, Kili. Si vijnë këto preparate nga India deri këtu në Shqipëri tek fermerët tanë? Sasitë më të mëdha është se vijnë si eksporte normale ku fshihen brënda produkteve të tjera të lejuara. Aty gjendet ky produkt. Ja kjo është kontrabanda inspektori AKU-së nuk ka bërë kontrollin fizik, doganieri përkatës nuk e ka bërë kontrollin fizik dhe kështu preparati shkon në magazinën e subjektit dhe u shpërnda në të gjithë Shqipërinë”.

Burpofezini ka efekt të menjëhershëm mbi eliminimin e insekteve në serat e domates, për pasojë fermerët e Beratit kur spërkasin këtë prodhim bujqësor me helmin e rrezikshëm për të nxjerr në treg sa më shpejt domaten shtojnë sasinë e ilaçit dhe e vjelin atë para kohës së shpërbërjes së kimikatit. Pra nuk respektohet karenca.

“Fermerët janë të predispozuar t’i përdorin sepse këto kanë efekt të menjëhershëm mbi sëmundjet e bimës. Ato janë me efekt të menjëhershëm dhe vdekjeprurës, prandaj dhe janë hequr nga lista. Sepse sic janë të tillë për insektet ashtu janë dhe për shëndetin e njeriut si do mos për gratë shtatzënë apo ata persona që kanë imunitetin e ulët. Problemi është që ata që i përdorin nuk respektojnë as karancën. është e detyrueshme respektimi i karencës duhet të kthehet në revolucion dhe koncept ligjor.”

Pasi lajmit të transmetuar në Top Channel, Ministria e Bujqësisë ka zgjedhur të informojë konsumatorin, por ka preferuar të publikoje një histori fermerësh që kultivojnë rrush.

Marrë nga Top Channel

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

aktualitet aktualitet buprofezin buprofezin

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve