LIVE UPDATES
Bota

Mbretëresha Elizabeta II nënshkruan projektligjin për Brexit, Britania e Madhe jashtë BE-së nga 31 janari

24 Janar 2020, 07:20 Nga DOSJA
Mbretëresha Elizabeta II nënshkruan projektligjin për Brexit,

BRITANI E MADHE- Marrëveshja për tërheqjen e Brexit që përshkruan kushtet për largimin e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Evropian i hartuar nga qeveria e kryeministrit Boris Johnson është nënshkruar nga Mbretëresha Elizabeth II ditën e djeshme.

Ndërkohë të  gjithë deputetët janë njoftuar nga nënkryetari Nigel Evans se projektligji ishte nënshkruar zyrtarisht. Mbretëria e Bashkuar do të largohet zyrtarisht nga BE në 31 janar.

Më parë, parlamentet e Uellsit, Skocisë dhe Irlandës Veriore nuk pranuan të miratojnë projektligjin e Brexit. Të tre legjislaturat rajonale kundërshtuan largimin e Mbretërisë së Bashkuar dhe BE. Por megjithatë, kundërshtimi i tyre nuk ndikoi në rezultatin përfundimtar.

Mbretëria e Bashkuar fillimisht kërkoi të dilte nga BE në 29 mars të 2019, megjithatë, data u shty disa herë pasi deputetët britanikë nuk ranë dakord për kushtet e largimit. Theresa May, ish-kryeministrja britanike, duhej të jepte dorëheqjen përballë këtij bllokimi të pathyeshëm, ndërsa pasardhësi i saj Boris Johnson arriti të fitojë përkrahjen e zyrtarëve të tjerë. Për ta arritur këtë, ai çoi vendin në zgjedhje të parakohshme parlamentare në dhjetor dhe siguroi një shumicë të thellë votash e cila praktikisht i dha të gjitha mundësitë për hapat e tjerë të Brexit-it.

Pas 31 janarit, Mbretëria e Bashkuar do të hyjë në një periudhë tranzicioni që përfundon më 31 dhjetor pa ndonjë ndryshim domethënës që po ndodh në marrëdhëniet midis MB dhe BE. Sidoqoftë, para se të vijë kjo datë, Londra dhe Brukseli duhet të bien dakord për një marrëveshje të re tregtare për të udhëhequr marrëdhëniet e tyre në të ardhmen.

 Burimi: Tass

A.C/Dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

bota bota be boris johnson brexit britania largohet nga be mbretëresha elizabeth ii nenshkruhet ligji i brexit be boris johnson brexit britania largohet nga be mbretëresha elizabeth ii nenshkruhet ligji i brexit

Sondazh

Poll
Bota 24 Janar 2020, 07:17

Lufta e re e Ftohtë teknologjike Kinë-SHBA

SHBA– 5G, mikroqarqe, inteligjencë artificiale. Kina dhe SHBA mund të kenë nënshkruar një armëpushim tregtar, por rivaliteti i tyre teknologjik nuk është &ccedi...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh