Bota

Donald Trump viziton Kishën Episkopale të Shën Gjonit, dhe merr një Bibël në dorë/ Tronditen udhëheqësit fetarë: Feja nuk është…

Por sinjalizimi i përkatësisë fetare të Presidentit amerikan Donald Trump nuk është mirëpritur nga disa klerikë pasi kombi lufton për të menaxhuar sfidat e protestës dhe të pandemisë njëhkohësisht.
Featured image of article: Donald Trump viziton Kishën Episkopale të Shën Gjonit, dhe merr një Bibël në dorë/ Tronditen udhëheqësit fetarë: Feja nuk është… Donald trump

SHBA– Mbrëmë presidenti  i Amerikës Donald Trump ka mbajtur një Bibël përpara Kishës Episkopale të Shën Gjonit. Sot, ai ka vizituar Faltoren e Shën Gjon Pali II, në Washington DC. Por sinjalizimi i përkatësisë fetare të Presidentit amerikan Donald Trump nuk është mirëpritur nga disa klerikë pasi kombi lufton për të menaxhuar sfidat e protestës dhe të pandemisë njëhkohësisht.

Peshkopi Episkopal i Uashingtonit, Mirenatori i Drejtë Mariann Budde, tha: Presidenti thjesht përdori një Bibël, tekstin më të shenjtë të traditës Judeo-Christian, dhe një nga kishat e dioqezës time, pa leje, si një sfond për një mesazh antitetik ndaj mësimeve të Jezusit .

Mdërkohë James Martin, një prift jezuit dhe këshilltar i departamentit të komunikimit në Vatikan, tha: Më lejoni të jem i qartë. Kjo po revoltohet. Bibla nuk është prop. Feja nuk është mjet politik. 

Po ashtu ka reaguar edhe  Rabini Jack Moline, Presidenti i Aleancës Ndërfetare, i cili është shprehur: Të shohësh Presidentin Trump duke qëndruar para Kishës Episkopale të Shën Gjonit ndërsa mbajti një Bibël në përgjigje të thirrjeve për drejtësi racore menjëherë pas përdorimit të forcës ushtarake për të pastruar protestuesit paqësore  është një nga keqpërdorimet më flagrante të fesë që kam parë ndonjëherë .

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Presidenti Trump nuk i përket një asambleje të veçantë, vetëm se herë pas here merr pjesë në një shërbim dhe ka thënë shumë herë se nuk i pëlqen të kërkojë nga Zoti falje.

Burimi:BBC

(A.K.dosja.al)

Shto Koment