LIVE UPDATES
Bota

Donald Trump nxjerr jashtë loje Kinën në Serbi

17 Tetor 2020, 10:12 Nga DOSJA
Donald Trump nxjerr jashtë loje Kinën në Serbi

Nga Vuk Vuksanovic

Kina nuk u përmend konkretisht në marrëveshje, por nuk ishte e nevojshme. Një nga dispozitat e marrëveshjes së nënshkruar thotë: “Të dyja palët do të ndalojnë përdorimin e pajisjeve 5G në rrjetin e tyre të komunikimit, të furnizuar nga shitës të dyshimtë. Sipas marrëveshjes, të dyja palët zotohen në përpjekjet e ndërmjetësimit në kohën e duhur”.

“Shitësit e dyshimtë” nuk u identifikuan. Megjithatë, nuk ka dyshim se fraza i referohej gjigantit kinez të teknologjisë, Huawei, dhe ajo ka si objektiv Serbinë, e cila ka partneritet me Huawei. Si pasojë, fati i ndikimit dixhital të Kinës në Serbi, është i pasigurt dhe varet nga politika e SHBA-së ndaj Beogradit.

Në dekadën e kaluar, prania kineze në Ballkan është rritur gradualisht dhe partneriteti me Serbinë ka qenë themeli i saj. Ky partneritet ka përfshirë edhe fushën teknologjike. Huawei vendosi një prani të fortë në Serbi, duke i dhënë Beogradit një pozicion të veçantë në atë që quhet “Rruga Dixhitale e Mëndafshit”. Themeli për këtë partneritet u vendos në vitin 2009, kur Serbia dhe Kina nënshkruan Marrëveshjen për Bashkëpunim Ekonomik dhe Teknik në Fushën e Infrastrukturës.

Kohët e fundit, Ministria e Brendshme e Serbisë zgjodhi Huawei si partnerin e saj për projektin “Qyteti i Sigurt”, ku 1.000 kamera vëzhgimi të prodhuara nga Huawei dhe të pajisura me softuerë të përparuar për njohjen e fytyrës dhe targave, do të instalohen në të gjithë Beogradin.

Vendndodhjet e shumicës së këtyre kamerave nuk janë zbuluar. Ministria e Brendshme e Serbisë siguroi për publikun një listë të disa vendeve në Beograd ku janë vendosur kamera vëzhgimi, por Huawei nuk përmendet. Në zbatimin e projektit Qyteti i Sigurt, Ministria e Brendshme do të mbështetet gjithashtu në eLTE, një sistem i përparuar wireless, i furnizuar nga Huawei.

Operatori shtetëror i telekomunikacionit, Telekom Srbija, ka një projekt prej 150 milionë eurosh (177 milionë dollarë) me Huawei, mbi krijimin e një lidhjeje interneti me shpejtësi të lartë, e cila mund të jetë një trampolinë për infrastrukturën e ardhshme 5G në Serbi. Përveç kompanisë shtetërore, një kompani private telekomunikacioni, Telenor Serbia, e cila dikur ishte në pronësi të norvegjezëve dhe tani të një grupi nga Republika Çeke, gjithashtu ka një partneritet me Huawei.

Bazuar në faktet e mësipërme, nuk është për t’u habitur që Nenad Popovic, ministri serb për Zhvillimin Teknologjik, tha në maj të vitit 2020, se “Huawei ka mbërritur në Serbi për të qëndruar për një kohë të gjatë”.

Tani, kjo listë e hollësishme e projekteve të bashkëpunimit është në rrezik, pasi presidenti Donald Trump dhe Shtetet e Bashkuara e kanë përsëri në shënjestër Huawei dhe Kinën. Në maj të vitit 2019, Trump vendosi sanksione kundër Huawei, duke i ndaluar kompanitë amerikane të shesin teknologji tek kompania kineze dhe duke e vendosur Huawei në zemër të asaj që zakonisht quhet një luftë teknologjike SHBA-Kinë.

Pas një periudhe të qetë, tani Trump duket se po e përshkallëzon sërish konfliktin. Pasi Mbretëria e Bashkuar, aleati kryesor europian i Shteteve të Bashkuara, e ndaloi Huawei nga rrjeti i saj 5G, Trump po ushtron presion ndaj aleatëve të tjerë europianë që të bëjnë të njëjtën gjë. Në gusht 2020, administrata Trump urdhëroi që prodhuesit në nivel global nuk duhet të përdorin teknologjinë dhe softuerin amerikan për prodhimin e pajisjeve Huawei.

Teksa Trump përballet me shanse të ulëta për rizgjedhje mes pandemisë COVID-19, ai e sheh ndëshkimin e Kinës për shpërthimin e virusit, si pjesë e strategjisë elektorale dhe Huawei është gjithashtu në listën e sulmeve. Por kjo strategji nuk është një tentativë e dështuar politike. Sipas sondazheve të Pew Research Center, 73% e të rriturve amerikanë, kanë një pikëpamje të pafavorshme mbi Kinën dhe kundërshtimi i Kinës (dhe konkretisht Huawei-t) është një nga çështjet e rralla mbi të cilën republikanët dhe demokratët bien dakord.

Kështu që ishte vetëm çështje kohe derisa lidhjet serbe me Kinën do ta vendosnin Serbinë në radarin e Shteteve të Bashkuara. Riangazhimi i Trump me mosmarrëveshjen e Kosovës u motivua nga dëshira për të shënuar një fitore në politikën e jashtme për fushatën e tij të rizgjedhjes. Sidoqoftë, zgjidhja e asaj që për shumicën e amerikanëve është një mosmarrëveshje e errët e Ballkanit, nuk është e mjaftueshme në botën e COVID-19. Pra, ndërmjetësimi i Trump në mosmarrëveshjen e Kosovës ishte i lidhur drejtpërdrejt me politikën e tij ndaj Kinës.

Tani, Beogradi është zënë ngushtë midis Uashingtonit dhe Pekinit. Për Serbinë dhe Vuçiç, Trump mund të jetë basti më i mirë për të arritur një zgjidhje më pak të dhimbshme në mosmarrëveshjen e Kosovës. Në të vërtetë, pas takimit në Shtëpinë e Bardhë, Vuçiç tha për publikun serb se Serbia më në fund kishte arritur të hapte derën për në Shtëpinë e Bardhë. Sidoqoftë, nuk do të jetë e lehtë ose e lirë për Serbinë të heqë dorë nga partneriteti i saj me Huawei.

Në të vërtetë, një vendim për të hequr Huawei nga sistemi i telekomunikacionit do t’i kushtojë 2 miliardë paund Mbretërisë së Bashkuar, një vend shumë më i madh dhe i pasur. Nuk ekzistojnë llogaritje të ngjashme se sa do t’i kushtonte Serbisë ndërprerja e bashkëpunimit me Huawei. Edhe pa stacione 5G, heqja qafe e teknologjisë së Huawei do të jetë pa dyshim e shtrenjtë.

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

Bota Bota Donald Trump kina shba Donald Trump kina shba

Sondazh

Poll

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Pr.rezoluta për gjenocidin serb në Srebrenicë, Xhaçka: Meriton respektim më të plotë e jo abuzim

Rezoluta për Srebenicën, Tabaku: Duhet të ishte miratuar kohë më parë

Rezoluta e Srebrenicës në Kuvend, deputetët mbajnë 1 minutë heshtje në nder të viktimave

Kuvendi rezolutë për gjenocidin serb në Srebenicë, Balla: Duhet të shërbejë si këmbanë alarmi

Rezoluta për të dënuar krimet serbe në Kosovë, Shehu:Ka javë që po zvarritet, po shkelni rregulloren

Protesta zhvendoset te Kuvendi? Berisha: Ka skenarin e vet, ne do japim mesazhin tonë

Protesta e opozitës, Rama ‘siguron’ Kryeministrinë, qytetari: Ku kanë dalë fondet për blindimin

Ratifikimi i protokolleve për anëtarësimin e 2 vendeve në NATO, Alibeaj: Ne jemi pro (ANKESA)

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin